Zobacz przyszłość internetu na Wayforward Machine

Twórcy Wayback Machine stworzyli Wayforward Machine – portal, który pokazuje, jak mogą wyglądać strony internetowe w 2046 roku. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie!

WayForwardMachine - mobiRANK w 20146 roku
WayForwardMachine – mobiRANK w 20146 roku

Jeśli nigdy nie korzystałeś z Wayback Machine, to czas to nadrobić – serwis przechowuje historyczne kopie stron internetowych z całego świata. To jedno z najfajniejszych miejsc w internecie. Ta wirtualna biblioteka składająca się z pół miliarda stron internetowych od 1996 roku, to świetny sposób na wyszukiwanie i odwoływanie się, a także niesamowicie zabawna – sprawdź na przykład, jak mobiRANK.pl wyglądał w 2013 roku :)

Z kolei serwis Wayforward Machine to ponure okno na dystopijną przyszłość. W podobny sposób jak Wayback Machine celebruje historię Internetu, Wayforward Machine jest ostrzeżeniem o kierunkach, w których Internet może zmierzać w niedalekiej przyszłości – w 2046 roku.

Wprowadź dowolny adres URL do Wayforward Machine, a Twój ekran zaleje przyprawiająca o mdłości nakładka z wyskakującymi okienkami, które uniemożliwią Ci dostanie się na daną stronę. Ostrzegą Cię, że Ministerstwo Prawdy nie akceptuje treści strony, że strona nie pozwala osobom z Twojej politycznej afiliacji na dostęp do jej treści i poprosi Cię o Twoją skan siatkówki, odciski palców a także zmusi Cię do wyłączenia ustawień prywatności.

The Wayforward Machine powstało 30 września 2021 roku z okazji 25-lecia Internet Archive. Oprócz utrzymywania Wayback Machine, IA zarządza Open Library, w której gromadzi nagrania programów informacyjnych i znanych mediów oraz opowiada się za prawami cyfrowymi – wszystko za darmo.

Ale wszystkie te wysiłki są zagrożone, dlatego powstało Wayforward Machine i towarzysząca mu witryna, która zawiera linki do bieżących i „przyszłych” artykułów o degradacji Internetu. Jednym z problemów, z którymi obecnie walczą w sądzie, jest prawo do wypożyczania cyfrowych książek w internecie.

Jednak niektóre z szerszych kwestii, takie jak wielki firewallw Chinach, Iranie i Rosji, które uniemożliwiają swobodne dzielenie się zasobami, oraz cyfrowe przerwy w dostawie prądu, które zostały nałożone w Egipcie, Tunezji i Gwinei, są tak monumentalne, że nie ma wyraźnej drogi do rozwiązania tych problemów.

Jakoś nie sądzę, że Twitter będzie w przyszłości platformą, która ominie cenzurę.

Pytanie zadane ostatecznie przez Wayforward Machine dotyczy przyszłości Wayback Machine. Ponieważ Internet jest posiekany przez firewalle, zapory sieciowe i prawa autorskie, Wayback Machine traci możliwość katalogowania. Jeśli zabezpieczenia, takie jak sekcja 230, zostaną cofnięte, witryna nie będzie mogła legalnie hostować większości swoich treści.

Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie!

Więcej o projekcie na stronie: wayforward.archive.org/IA2046.

źródło: Internet Archive | techspot