20 gigantów internetowych, którzy rządzą w Internecie (1998-2018)

Zobacz najnowszą infografikę przedstawiającą 20 największych witryn internetowych na świecie, które rządziły na przestrzeni 20 lat – od 1998 do 2018 roku.

TOP 20 gigantów internetowych (1998-2018)

Z każdym kolejnym rokiem coraz większa część populacji nie pamięta już obrazów ładujących wiersz po wierszu, dźwięcznego pikania modemu 56 kB/s czy dominacji portali internetowych.

Wiele z najlepszych witryn z początków internetu jaki pamiętamy (ok. 1998 r.) to w zasadzie agregatory wiadomości lub portale wyszukiwania, które były łatwymi do zrozumienia koncepcjami. Obecnie punkty styku marki są często rozłożone między urządzeniami (np. na aplikacje mobilne czy witryny na komputery) i mnóstwem usług oraz subkategorii (np. konstelacja aplikacji na Facebooku). W rezultacie, obecnie największe witryny internetowe na świecie to złożone, wzajemnie połączone usługi internetowe.

Najnowsza infografika największych stron internetowych od 1998 do 2018 roku, stworzona przez VisualCapitalist) zainspirowana została wcześniejszą już opublikowaną przez WaPo w 2014 roku, która obejmowała 20 największych stron WWW od 1996 do 2013 roku.

Od tego czasu wiele się zmieniło i warto spojrzeć na najnowszą wizualizację analizującą, którzy z internetowych gigantów ewoluują, aby pozostać na topie, a które całkowicie zniknęły z internetu.

TOP 20 największych stron WWW (1996-2013)
TOP 20 największych stron WWW (1996-2013)

AOL był drzwiami do sieci Internet (America OnLine)

Pod koniec lat 90. kultowy dysk CD AOL był kluczem otwierającym drzwi do sieci World Wide Web dla milionów ciekawskich internautów. W szczytowym okresie około 35 milionów osób uzyskało dostęp do internetu za pomocą AOL. W 1999 r. AOL rozbił bańkę internetową do  oszałamiających wartości sięgającą 222 mld dolarów!

Marka AOL nie jest już tak cenna jak kiedyś, ale co najważniejsze nigdy całkowicie nie zniknęła. Firma stale ewoluowała, w końcu połączyła się z Yahoo po tym, jak Verizon nabył obie legendarne marki internetowe (AOL + Yahoo → Oath:). Verizon ma duże nadzieje, że firma – Oath: zmieni się w „trzecią opcję” dla reklamodawców i użytkowników, którzy mają dość Google’a i Facebooka.

TOP 20 największych stron WWW (1998-2018)
TOP 20 największych stron WWW (1998-2018)

Miasto GIF-ów i stron internetowych

Gdy Internet zaczął osiągać masę krytyczną, hosty internetowe, takie jak AngelFire i GeoCities, ułatwiały ludziom tworzenie „nowego domu” w Internecie. GeoCities w szczególności wywarł ogromny wpływ na wczesny Internet, udostępniając miliony stron internetowych i dając ludziom możliwość rzeczywistego uczestnictwa w tworzeniu treści online. Gdyby host internetowy był fizycznym miejscem, byłby trzecim co do wielkości miastem w Ameryce, zaraz po Los Angeles.

Ta wczesna społeczność internetowa zniknęłaby w niepamięć, gdy GeoCities zostało ostatecznie zablokowane przez Yahoo w 2009 roku, ale na szczęście Internet Archive podjęło specjalne wysiłki, aby stworzyć dokładny zapis stron hostowanych przez GeoCities.

Od A do Z, czyli dominacja Amazona

W grudniu 1998 r., na długo przed tym zanim Amazon stał się dobrze naoliwioną maszyną handlową znana dzisiaj, firma była w trakcie ogromnego kryzysu świątecznego.

W prawdziwym świecie pracownicy spędzali długie godziny, a nawet spali w samochodach, aby utrzymać przepływ towarów, podczas gdy w internecie Amazon.com stał się jednym z największych serwisów internetowych, ponieważ ludziom przypadła forma zakupów online. Popyt wzrósł, gdy firma zaczęła rozszerzać swoją ofertę poza sprzedaż książek.

Wersje elektroniczne magazynów

Meredith może być najbardziej nierozpoznawalną nazwą dla wielu osób patrzących na dzisiejszą listę 20 najlepszych stron internetowych. Choć Meredith nie jest powszechnie znana marką internetową, to firma kontroluje wiele najpopularniejszych marek magazynów krajowych (People, Sports Illustrated, Health, itp.). Firma ma również mnóstwo lokalnych sieci telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. Po przejęciu firmy Time Inc. w 2017 r. Meredith stało się największym wydawcą czasopism na świecie.

Przeczytaj także:

10 stron internetowych z największą liczbą backlinków w 2018 r.

„hey, Google”

Kiedy ludzie chcą poznać odpowiedź na niecierpiące zwłoki pytania, zwracają się do internetu w poszukiwaniu odpowiedzi, ale różnorodność źródeł dla tych odpowiedzi maleje.

Jeszcze w 2013 roku witryny takie jak About.com, Ask.com i Answers.com wciąż należały do największych witryn w Ameryce. Dzisiaj wydaje się, że już tylko Google ugruntowało swój status uniwersalnego źródła odpowiedzi.

Inteligentne głośniki i asystenci głosowi nadal penetrują rynek i wpływają na sposób wyszukiwania, firmie Google raczej nie zagrozi żadne konkurencyjne rozwiązanie w tym obszarze.

Nowi giganci w zestawieniu – social media i komunikatory mobilne

Media społecznościowe już dawno wyrosły na dużych graczy i są obecnie popularnym cyfrowym miejscem łączącym ludzi na całym świecie. Podczas gdy Facebook gwałtownie wskoczył do pierwszej dwudziestki w 2007 roku, inne marki mediów społecznościowych potrzebowały więcej czasu aby dołączyć do gigantów internetu.

W 2018 roku takie serwisy jak Twitter, Snapchat i platformy należące do Facebooka znalazły się w pierwszej dwudziestce, a LinkedIn i Pinterest nie zostały daleko w tyle.

Raport „Mobile i digital w 4Q 2018” – prawie 4,2 mld ludzi online!

źródła: Visual Capitalist – The 20 Internet Giants That Rule the Web, MediaMetrix (gru 1998), ComScore ( gru 2003, gru 2008, gru 2013, li s2018)