Ile jest stron internetowych? (stan na sierpień 2021 r.)

Obecnie na świecie jest około 1,88 miliarda stron internetowych, ale liczba ta cały czas rośnie i w momencie czytania tego wpisu może ona być już znacznie wyższa.

Pierwsza strona internetowa WorldWideWeb (W3) została opublikowana 30 lat temu, 6 sierpnia 1991 roku, przez brytyjskiego fizyka Tima Bernersa-Lee z CERN-u w Szwajcarii. Strona dotyczyła projektu World Wide Web, opisywała sieć i sposoby jej wykorzystania. Adres URL http://info.cern.ch, hostowany był w CERN-ie na komputerze NeXT Bernersa-Lee.

Do końca 1992 roku było już dziesięć stron internetowych, a po tym, jak CERN udostępnił publicznie technologię W3 w 1993 roku bez opłat licencyjnych, Internet stopniowo zaczął wyrastać na wszechogarniającego giganta, jakim jest dzisiaj.

Witryna internetowa jest zdefiniowana jako unikalna nazwa hosta, czyli nazwa, którą można zamienić za pomocą serwera nazw na adres IP.

Do 1994 roku istniało już blisko 3000 witryn, z których jedną był raczkujący Yahoo!, który pierwotnie nazywał się „Przewodnikiem Jerry’ego i Davida po sieci WWW” (oryg. Jerry and David’s Guide to the World Wide Web), który rozpoczął swoje życie online jako katalog stron internetowych.

Zanim Google pojawiło się na rynku, istniało już ponad dwa miliony stron internetowych. Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, obecnie istnieje 1.880.101.865 stron internetowych, a patrząc na licznik w czasie rzeczywistym — Internet Live Stats, liczba ta obecnie bardzo szybko rośnie.

Ile jest stron WWW na świecie? (stan na 6 sierpnia 2021 r.)

źródło: Internet Live Stats | Statista