Internet Archive dodaje weryfikację faktów, aby wyjaśnić usuwanie stron internetowych

Największe archiwum stron internetowych i treści internetowych – Internet Archive poinformuje teraz, czy strona została usunięta z bazy z powodu szerzenia dezinformacji.

Weryfikacja faktów w Wayback Machine (Internet Archive)

Weryfikacja faktów jest w coraz większym stopniu podstawą współczesnego internetu i obejmuje teraz także „historyczne” strony internetowe. Archiwum internetowe Internet Archive zaczęło dodawać weryfikacje faktów i kontekstu do stron w Wayback Machine, aby wyjaśnić, dlaczego zostały usunięte. Jeśli strona była częścią kampanii dezinformacyjnej lub została usunięta z powodu naruszenia zasad, zobaczymy wyraźny żółty baner z odpowiednią informacją.

Strony są sprawdzane w różnych dobrze znanych serwisach, w tym FactCheck.org, Politifact, AP i Washington Post.

Archiwiści uznali, że weryfikacja faktów stanowi równowagę między konserwacją historyczną a uznaniem problemów z ujawnianiem fałszywych informacji. Dzięki takiej akcji użytkownicy „lepiej zrozumieją, co czytają” w archiwach. To również dążenie do neutralności – jeden baner z kontekstem wyjaśnia, że umieszczenie strony w Wayback Machine „nie powinno być postrzegane” jako popieranie tego typu treści.

To posunięcie nie zadowoli ludzi, którzy oskarżyli firmy internetowe o uprzedzenia polityczne, niezależnie od tego, czy jest to uzasadnione, czy nie. W końcu nawet „historyczne” strony podlegają teraz kontroli. Jednak w dłuższej perspektywie może to być konieczne.

źródło: Internet Archive | Engadget