Gramofon Linn Sondek LP12 projektowała firma Jony’ego Ive’a

Firma LoveFrom Jony’ego Ive’a pracowała nad tym gramofonem z limitowanej edycji, który kosztuje 60.000 dolarów!

Limitowana edycja gramofonu Linn Sondek LP12 z okazji 50-lecia
Limitowana edycja gramofonu Linn Sondek LP12 z okazji 50-lecia | fot. Linn

Firma Ive’a pracowała nad jubileuszową edycją gramofonu firmy Linn – Sondek LP12 – stworzoną z okazji 50-lecia. Mówi się, ze jest to pierwszy projekt sprzętowy Ive’a od czasu odejścia z Apple’a. LoveFrom, firma projektowa założona przez byłego szefa projektowego Apple’a – Jony’ego Ive’a, współpracowała z brytyjską marką audio Linn przy opracowaniu projektu gramofonu Sondek LP12. Tylko 250 modeli Linn Sondek LP12-50 zostanie wyprodukowanych i dostarczonych między sierpniem 2023 a marcem 2024 roku, a gramofon z limitowanej edycji można zarezerwować już teraz za oszałamiającą cenę 60.000 USD (ok. 250.000 zł).

Według wpisu na blogu dyrektora generalnego firmy Linn – Gilada Tiefenbruna, współpraca rozpoczęła się na początku 2022 roku, kiedy Tiefenbrunowi zaproponowano spotkanie z Ive’em przez LinkedIna. Ostatecznie obie firmy zdecydowały się na współpracę nad specjalna wersją gramofonu, który Fast Company nazywa „pierwszym projektem sprzętowym Ive’a po Apple”.

Linn skupiło się na elementach dźwiękowych Sondek LP12-50, takich jak tak zwany cokół „Bedrok” wykonany z gęstego drewna, zaprojektowany w celu zminimalizowania wibracji. Tymczasem LoveFrom skupiło się bardziej na swojej działce, czyli na wzornictwie przemysłowym.

„Widzieliśmy wiele obszarów, w których można wprowadzić niewielkie ulepszenia i delikatne zmiany obecnego projektu” — mówi Ive dla Fast Company. Wcześniej kwadratowe elementy otrzymały gładsze krawędzie, plastikowy przycisk włącznika został zastąpiony aluminiowym kółkiem, a do pokrywy przeciwpyłowej maszyny opracowano nowe zawiasy, które utrzymują ją otwartą pod dowolnym kątem.

Co ciekawe, Fast Company donosi, że praca LoveFrom nad Sondek LP12-50 Linna była wykonywana pro bono i nie ma „żadnej umowy ani innego porozumienia finansowego” między tymi dwiema firmami. „Istnieje znaczna część naszej pracy, którą wykonujemy wyłącznie z zamiłowania” – powiedział Ive, zauważając, że firma projektowa zarabia pieniądze na długoterminowych umowach z takimi firmami jak Airbnb i Ferrari.

Sondek LP12-50 to zupełnie inny świat niż kompaktowe cyfrowe urządzenia muzyczne, takie jak AirPods i iPody, z którymi nazwisko Ive’a było kojarzone podczas pracy w Apple. Ale jest to prawdopodobnie najbardziej kolaboracja w stylu Ive, jaką LoveFrom podjął od czasu, gdy projektant opuścił Apple, aby założyć firmę z Markiem Newsonem w 2019 roku.

Inne projekty firmy obejmowały krój pisma, emblemat koronacji króla Karola i nos klauna dla brytyjskiej organizacji charytatywnej Comic Relief.

Możesz sprawdzić więcej zdjęć gramofonu w serwisie The Financial Times.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: the Verge | LoveFrom.