W Safari na pewno pojawią się nowe funkcje sztucznej inteligencji

Apple planuje dać systemowi iOS 18 zastrzyk AI i według najnowszych informacji firma jest w trakcie testowania kilku nowych funkcji dla mobilnej przeglądarki Safari używanej w iPhonie.

Safari AI WebKit ML Widgets

Wyciek, do którego trafił serwis AppleInsider, ujawnia nowe funkcje sztucznej inteligencji, które pojawią się w Safari firmy Apple. Według doniesień Apple rozważa wprowadzenie pewnych zmian w interfejsie użytkownika przeglądarki Safari, dodanie narzędzi nowej generacji do blokowania treści oraz funkcji o nazwie inteligentne wyszukiwanie, która będzie obsługiwana przez sztuczną inteligencję (AI). Inne możliwe nowe narzędzie AI w przeglądarce wykorzystywałoby sztuczną inteligencję do podsumowywania treści na stronie internetowej.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Rzekome zasoby systemu iOS 18 ujawniają przeprojektowanie na wzór systemu visionOS

Podsumowanie będzie oparte na modelu dużego języka Ajax (LLM) firmy Apple na urządzeniu. Korzystanie ze sztucznej inteligencji na urządzeniu zamiast łączenia się z serwerem w chmurze umożliwiłoby szybsze odpowiedzi przy jednoczesnym zachowaniu prywatności użytkownika. Ta funkcja odczyta tekst na stronie internetowej i wyciągnie główne elementy, jednocześnie zapewniając podsumowanie tego, co tekst próbuje przekazać.

Gumka internetowa może pozwolić użytkownikom przeglądarki Safari na usunięcie niektórych części przeglądanej witryny. Obejmuje to tekst, obrazy, a nawet banery reklamowe. Safari może zapamiętać ustawienia i usunąć wybrane sekcje z innych stron internetowych, nawet jeśli użytkownik zamknie przeglądarkę lub opuści oryginalną witrynę. W przeglądarce Safari zostanie umieszczona plakietka lub inny rodzaj pola informującego użytkownika, że aktualnie przeglądana witryna internetowa została zmodyfikowana. Safari umożliwi także powrót do przeglądania oryginalnej, niezmienionej strony internetowej.

Przeróbka sztucznej inteligencji może również umożliwić Safari i innym aplikacjom identyfikację produktów konsumenckich poprzez poszerzenie możliwości wizualnego wyszukiwania i dodanie tej funkcji do innych aplikacji systemowych. Funkcja Visual Look Up może obecnie identyfikować zwierzęta domowe, popularne punkty orientacyjne i rośliny na podstawie obrazów w aplikacji Zdjęcia.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, ulepszona funkcja Visual Look Up pojawi się na iPhone’ach w 2025 roku i będzie dostarczać użytkownikom nazwę produktu. Ta funkcja mogłaby udostępniać użytkownikom informacje o tym, gdzie i za ile mogą znaleźć dany produkt. Chociaż funkcja Visual Look Up jest obecnie ograniczona do przeglądarki Safari, Apple może rozszerzyć swoją obecność na inne aplikacje.

Więcej o inicjatywie Apple’a w zakresie sztucznej inteligencji dowiemy się 10 czerwca 2024 roku, kiedy technologiczny gigant zaprezentuje system iOS 18 na konferencji programistów WWDC 2024. Wydarzenie rozpoczyna się o 19:00 czasu polskiego.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AppleInsider | PhoneArena