Jony Ive odchodzi z Apple’a i zakłada LoveFrom

Po 27 latach Jony Ive opuszcza firmę Apple i tworzy nowy, własny projekt pod nazwą LoveFrom – to koniec pewnej ery w dziale projektowania firmy z Cupertino…

Jony Ive odchodzi z Apple'a i zakłada LoveForm

Człowiek, który przez dziesięciolecia kojarzy się fanom z ikonicznym designem produktów firmy z Cupertino i jego brytyjską wymową słowa „aluminium” odchodzi z firmy Apple. Sir Jonathan Paul „Jony” Ive powiedział dziś dla The Financial Times, że opuszcza Apple po 27 latach pracy w tej firmie.

Ive kierował zespołem projektowym, który zaprojektował serię najbardziej znanych urządzeń elektroniki użytkowej w tym iPhone’a, iPoda i różne modele komputerów Mac. Dyrektor wykonawczy odejdzie z firmy pod koniec 2019 roku a w przyszłym roku uruchomi nowy projekt o nazwie LoveFrom. Ive zdradził, że nazwa jego nowej firmy została zainspirowana Steve’em Jobsem.

Apple potwierdziło odejście ważnego członka drużyny w komunikacie prasowym, zauważając, że pozostanie klientem jego nowej firmy projektowej.

Jony jest wyjątkową postacią w świecie designu, a jego rola w odrodzeniu się Apple’a była znacząca podczas tworzenia iMaca w 1998 roku przez  iPhone’a i bezprecedensowej ambicji budowli Apple Park, gdzie ostatnio wkładał mnóstwo swojej energii i uwagi.

Możesz przeczytać także: Jony Ive opowiada o sekretnej wystawie w rozmowie z Naomi Campbell

Tim Cook powiedział, że „Apple będzie nadal czerpać korzyści z talentów Jony’ego, współpracując bezpośrednio z nim przy ekskluzywnych projektach wraz z genialnym i pełnym pasji zespołu projektowego, który zbudował.

Wiceprezes ds. projektowania przemysłowego Evans Hankey i wiceprezes ds. projektowania interfejsów ludzkich Alan Dye przejmą obowiązki po Ivie, który dołączył do firmy we wrześniu 1992 roku.

Przed objęciem stanowiska dyrektora ds. projektowania, Ive zabłysnął w firmie dzięki projektowi PowerBooka jeszcze w londyńskiej firmie projektowej Tangerine. W ostatnich latach coraz częściej stawał się jedną z najbardziej znanych twarzy Apple’a, regularnie pojawiając się w filmach projektowych dla firmy.

Przeczytaj także:

Jony Ive – biografia po polsku już w marcu

źródła: Financial Times via TechCrunch, Apple Newsroom