Minimalistyczny składany smartfon 0|1 dla cyfrowego detoxu

Jeśli masz dość smartfonów, wszechobecnych powiadomień, kolorowych ikonek, i wszystkiego innego – oznacza to, że przyszedł czas na detox, a takie urządzenie jak 0|1 mogłoby w tym pomóc.

Minimalistyczny składany smartfon 0|1 dla osób na cyfrowym detoksie - na stoliku
Minimalistyczny składany smartfon 0|1 dla osób na cyfrowym detoksie

Nasze życie i sposób komunikowania drastycznie zmienił się w ciągu co najmniej ostatniej dekady, odkąd smartfony stały sią niemal naszym nieodłącznym towarzyszem. Przykre jest jednak to, że to małe urządzenie jest czasem ważniejsze niż nasz rozmówca na żywo. Niekiedy smartfon rządzi swoim właścicielem – a powinno być odwrotnie! Oprócz wciągania nas na długie godziny w kuszące aplikacje i gry mobilne, rozrywkowe treści i media społecznościowe, to wciąż bombarduje nas powiadomieniami (jeśli ich sobie nie wyłączyliśmy – polecam to zrobić!) i nadmiarem informacji.

To co mogło się wydawać zbawienne – wreszcie mamy komputer i internet w telefonie – teraz okazuje się przyczyną niepokoju lub bezsenności, a jednocześnie bardziej niż kiedykolwiek wpływa na nasz styl życia.

Od lat twórcy aplikacji tworzą narzędzia, które mają nam pomóc ograniczyć spędzanie czasu przed ekranem smartfona. Apple dodało nawet specjalne narzędzie systemowe, które ma pomóc na kontrolowanie i ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem.

Osoby, które bardziej podatne są na uzależnienia lub po prostu nie potrafią oprzeć się ograniczeniom i częściej je łamią, niestety nie poradzą sobie z aplikacjami, które łatwo zignorować lub odinstalować. Dla nich jedyną opcją jest minimalistyczny smartfon – czyli taki który ma tylko te funkcje, które telefon musi mieć. Mowa tu na przykład o Wisephone, YotaPhone, O phone czy Light Phone, które nie dają możliwości oszukiwania.

Projektant Andrea Mangone stworzył estetyczny projekt minimalistycznego składanego telefonu o nazwie 0|1 – Foldable Minimal Phone for digital detox (Model 0/1), który łączy w sobie styl i funkcjonalną praktyczność.

Minimalistyczny składany smartfon 0|1 (złożony)
Minimalistyczny składany smartfon 0|1 (złożony)

To urządzenie jest na razie w fazie koncepcyjnej, czyli nie można go jeszcze kupić. Jest hybrydą zwykłego smartfona i urządzenia, które pozwala odpocząć od bezmyślnego przewijania kanałów aplikacji lub grania w gry. Ma to sens, ponieważ ludzie, którzy korzystali z minimalistycznych telefonów, musieli w końcu przestawić się z powrotem na korzystanie ze zwykłego telefonu – bez tych wszystkich kuszących bajerów i pozornych przyjemności. Twórca nie zapomniał jednak o niezbędnych aplikacjach, które są po prostu potrzebne w codziennym życiu lub pracy.

Telefon 0/1 daje użytkownikowi swobodę przełączania się między dwoma trybami:

  • rozłożony telefon 0/1 posiada elastyczny wyświetlacz o rozdzielczości 1080×2640 pikseli, i daje dostęp do mediów społecznościowych, treści multimedialnych i gier wideo.
  • złożony telefon 0/1 – gdy chcesz detoxu przechodzisz na minimalizm. Przy zamkniętym ekranie mamy dostęp do interfejsu wolnego do powiadomień i innych elementów rozpraszających naszą uwagę. Wyświetlacz e-ink na zewnątrz staje się teraz głównym ekranem, pokazując tylko najważniejsze rzeczy, które nie wciągają Cię w bezmyślne przewijanie.

Interfejs można dostosować za pomocą stylowych zegarów analogowych lub cyfrowych, odtwarzacza muzyki, kalendarza lub innych prostych aplikacji.

Minimalistyczny składany smartfon 0|1 w dłoni
Minimalistyczny składany smartfon 0|1 w dłoni

Można także złożony telefon 0|1 umieścić w pozycji pionowej (tak jak zegar nocny). To aktywuje tryb podobny do trybu zen bez rozpraszających powiadomień, a gruba obudowa sprawia, że ​​wygląda on jak kolejny gadżet na biurko. Aktywne są tylko połączenia, przypomnienia o wydarzeniach i tryb zegara, dzięki czemu smartfon zamienia się w coś w rodzaju inteligentnego zegara.

Minimalistyczny składany smartfon 0|1 (rozłożony)
Minimalistyczny składany smartfon 0|1 (rozłożony)

Jeśli chodzi o projekt telefonu, otrzymuje on optymistyczną mieszankę materiałów i wykończeń inspirowanych „wystrojem domu, modą i akcesoriami związanymi ze stylem życia”. Obudowa jest wykonana z aluminium, a powłoka z biopolimeru – co nadaje mu ciepły, naturalny wygląd.

Tylny panel ma warstwę gumowanej wegańskiej skóry, która zapewnia pewny chwyt, a kolorowe odcienie nylonowej plecionej etykiety zintegrowanej z tacką na kartę SIM zapewniają wizualny kontrast.

Minimalistyczny składany smartfon 0|1 - opakowanie akcesoria
Minimalistyczny składany smartfon 0|1 – opakowanie akcesoria

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Yanko Design | Andrea Mangone