Minimalistyczna konstrukcja antysmartfona „O phone” pozwoli walczyć z uzależnieniem od aplikacji mobilnych i smartfona?
O phone nie posiada żadnych aplikacji, za jego pomocą wykonasz tylko połączenie głosowe i wyślesz SMS-a. Czyżby to medyczne lekarstwo na walkę z uzależnieniem od ekranu smartfona? Być może O phone będzie przepisywany na receptę (sic!)
Zobacz także: Uzależnienie od smartfona niszczy świat…
Serbskie studio projektowe Alter Ego Architects opracowało koncepcję wydrukowanego w 3D telefonu komórkowego O phone z interfejsem, który oferuje oferuje tylko liczby i minimalistyczne ikony – oznacza to, że nie zainstalujesz na nim pożerających czas aplikacji mobilnych takich jak Instagram, Facebook, Snapchat czy Messenger.
Nie można go nazwać nawet smartfonem, nie jest też zwykłym telefonem, bo posiada duży wyświetlacz z e-papieru.
Ten miły dla oka telefon jest tak cienki jak karta kredytowa i oferuje tylko odbieranie i wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Technologia wyświetlacza działa w podobny sposób do czytnika e-booków Kindle. Wyświetlacz używa bardzo małą ilość baterii, a efekt podobny jest do druku na kartce papieru. Można także użyć podświetlenia. Dzięki zastosowaniu e-papierowego wyświetlacza, telefon może być używany przez kilkanaście dni na jednym ładowaniu.
Według Dezeen Magazine projektanci stworzyli O phone, aby zająć się niepokojącą myśl o powiadomieniach na smartfonie czymś innym – dzięki temu zamiast poświęcanie czasu telefonom będziemy mieli więcej czasu dla swoich bliskich.
Przeczytaj również: Nomofobia – strach przed brakiem smartfona
Spędzamy średnio ponad trzy godziny dziennie – prawie jeden dzień w tygodniu – patrząc na wyświetlacz naszych smartfonów. Powoli zatracamy się w nowych technologiach, przez co nasze życie społeczne jest bardziej skomplikowane i inne niż kiedyś.
Antysmartfon wielkości karty kredytowej, będzie drukowany w 3D, dzięki czemu będzie tani w produkcji – telefon O phone może kosztować ułamek tego ile płacimy obecnie za smartfona. Najważniejsze jednak jest to, że pozwoli spędzać mniej czasu na korzystaniu z urządzenia mobilnego – może służyć także jako urządzenie zapasowe do kontaktu w nagłych wypadkach.
Inną ciekawą cechą telefonu jest to, że interfejs systemu nie ma żadnych napisów i liter w swojej nawigacji. Urządzenie jest na tyle uniwersalne, że może być używane wszędzie, niezależnie od znajomości języka. Zamiast słów, użyto symbole i piktogramy oraz cyfry do wyboru numeru telefonu.
Chcielibyście mieć taki telefon? Niestety jest on obecnie na etapie koncepcji, ale studio planuje wprowadzić urządzenie na rynek w przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!
źródło: Dezeen Magazine – „Badass” e-ink O phone by Alter Ego Architects aims to eliminate the need for apps Flip, Evening Standards – This 3D-printed phone will cure your Instagram addiction