Zagłosuj na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Poznaj finałową dwudziestkę kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 i wybierz swojego faworyta!

Zagłosuj na Młodzieżowe Słowo Roku 2022
fot. PWN

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Internauci przesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8.221 różnych słów i wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Jury wraz z przedstawicielami PWN, organizatora konkursu, zakwalifikowało do finału te słowa, które spełniały jednocześnie dwa warunki – miały najwyższą frekwencję wśród zgłoszeń oraz były zgodne z zasadami regulaminu. Dodatkowo sposób ich funkcjonowania we współczesnym języku i komunikacji został skonsultowany z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

W efekcie wyłoniono finałową dwudziestkę, na którą można już głosować w drugim etapie plebiscytu. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W pierwszej dwudziestce nie znalazły się słowa nieregulaminowe, nawet jeśli miały wiele zgłoszeń. Słowa pominięte w naszym zestawieniu to wyrazy jednoznacznie obraźliwe, nazwy własne: imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów. 

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą.

Przewidziano także dodatkową kategorię: Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Lista finałowych słów w 2022 roku, na które można głosować od 15 do 30 listopada 2022 roku:

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia. Dokładne zasady plebiscytu można znaleźć w zakładce Regulamin.

Zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku

rok1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina
2020SJ*
2021śpiulkolotnauratwoja stara

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PWN