TP-Link już idzie w Wi-Fi 7 z najnowszą generacją routerów

Najnowsza kolekcja routerów firmy obejmuje nowo zaprojektowany czterozakresowy router Archer BE900 za 700 USD oraz nadchodzący router do gier GE800.

TP-Link Archer BE900
TP-Link Archer BE900

Zanim zmęczysz się słuchaniem o Wi-Fi 6 i 6E, TP-Link ogłasza mnóstwo nowych „pierwszych na świecie” routerów Wi-Fi 7 opartych na nadchodzącej specyfikacji IEEE. Firma modernizuje całą swoją linię produktów, w tym główną linię routerów Archer, domowe meshe Deco, a nawet produkty biznesowe. Bezprzewodowa sieć Wi-Fi 7, technicznie znana jako 802.11BE, to nadchodzący następca Wi-Fi 6 i 6E z oczywistymi ulepszeniami, takimi jak większe prędkości i zmniejszone opóźnienia, i może pozwolić urządzeniu na łączenie się z dwoma widmami jednocześnie (5 GHz i 6 GHz jednocześnie) za pomocą funkcji Multi-Link Operation (MLO). Podobnie jak poprzednie generacje, będzie obsługiwać kompatybilność wsteczną dla urządzeń Wi-Fi 6, 5 i starszych, ale będzie wymagać zakupu nowych urządzeń, aby skorzystać z kanałów Wi-Fi 7 o większej pojemności 320 MHz (Wi-Fi 6E obsługuje kanały o szerokości jak 160MHz).

Zobacz też: Tani router TP-Link Archer AX73 z szybkim Wi-Fi 6

Pierwszym z nowych routerów TP-Link jest flagowy czterozakresowy Archer BE900 o wartości 699,99 USD, który wygląda jak dysk twardy Western Digital z diodami LED i ekranem dotykowym. Przód można przesunąć, aby wyświetlić zegar, pogodę i statystyki sieci bezprzewodowej, a siatka diod LED może wyświetlać mrugające emotikony. Inne funkcje obejmują obsługę OpenVPN i prywatną sieć IoT dla inteligentnych urządzeń.

BE900 może obsługiwać prędkości bezprzewodowe do 24 Gb/s, czyli mniej niż teoretyczne 40 Gb/s Wi-Fi 7 plus, ale wciąż ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni router Wi-Fi 6E firmy Archer. Nie ma jeszcze zbyt wielu urządzeń, które mogą korzystać z Wi-Fi 7, ale BE900 nadal obsłuży nowy telefon lub laptop obsługujący częstotliwość 6 GHz, który mogłeś kupić w tym roku.

Starsze urządzenia mogą również korzystać z podwójnych pasm 5 GHz Archera, które mogą obsługiwać prędkości 6 Gb/s, a jeśli Twój dostawca usług internetowych to oferuje, Archer może również obsługiwać usługę internetową 10 Gb/s. BE900 oferuje opcję combo 10 Gb SFP + Fibre WAN oraz dodatkowy port 10 Gb WAN, a także może być używany do sieci LAN. Otrzymujesz także kolejne cztery porty Ethernet 2,5G, aby zbudować sobie szybką sieć przewodową. BE900 będzie dostępny w przedsprzedaży od 31 grudnia 2022 roku i trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku.

Złącza i emoji w TP-Link Archer BE900
Złącza i emoji w TP-Link Archer BE900

TP-Link wypuszcza również mniej rozbudowane wersje z nowym projektem Archer. Pierwszym z nich jest trójzakresowy BE800 obsługujący prędkości bezprzewodowe do 19 Gb/s. Nadal obsługuje usługę internetową 10 Gb i ma diody LED, ale brakuje mu funkcji ekranu dotykowego. Jest też BE550, który obniża maksymalną prędkość bezprzewodową do 9,3 Gb/s i ma porty Ethernet 2,5 Gb/s. Każdy z tych modeli jest kompatybilny z EasyMesh i gotowy do stworzenia sieci domowej o szerszym zasięgu.

Gracze mogą być bardziej zainteresowani nowym trójzakresowym routerem do gier Archer GE800, który ma obsługiwany przez aplikacje panel gier, który może pomóc nadać priorytet ruchowi związanemu z grami. Obsługuje prędkości Wi-Fi 7 do 19 Gb/s i ma dwa porty Ethernet 10 Gb, a także dwa porty 2,5 Gb i cztery dodatkowe gigabitowe. Wszystko to w bardzo przypominającej nexusy antenie typu dual-tower z wielokolorowymi diodami LED. Nie podano jeszcze ceny i oczekuje się, że pojawi się w pierwszym lub drugim kwartale 2023 roku.

Na początku tego roku TP-Link sprawił, że Wi-Fi 6E było naprawdę przystępne cenowo dzięki Deco XE75 – ale teraz, dzięki nowej wersji Wi-Fi 7, firma zwiększa koszt wejścia o 700 USD za dwupak. Nowy system trójpasmowego routera Deco BE85 z siatką ma prędkość 22 Gb/s Wi-Fi 7 i ma dwa porty 10G, a cena zaczyna się od 999,99 USD za dwupak. Pojawi się również Deco BE65 o prędkości 11 Gb/s, który ma pojawić się później w pierwszym lub drugim kwartale 2023 roku, ale cena nie została jeszcze podana.

TP Link Deco (2022)
TP Link Deco (2022)

Wyższa wersja czterozakresowa (BE95) będzie dostępna za 1199,99 USD, która obsługuje do 33 Gb/s na czterech częstotliwościach, chociaż firma twierdzi, że prędkość opiera się na „fizycznych stawkach pochodzących ze specyfikacji IEEE Standard 802.11” i nie gwarantuje prędkości — ale to nie powstrzymuje firmy przed twierdzeniem, że ma „najszybszy w branży system mesh”, jak stwierdzono w dzisiejszej transmisji na żywo. Podobnie jak nowy Archer, Deco BE95 i BE85 będą dostępne w przedsprzedaży od 31 grudnia i zostaną wysłane w pierwszym kwartale 2023 roku.

TP-Link mocno stawia na Wi-Fi 7 dzięki zupełnie nowej ofercie – umieszcza technologię, która jeszcze nie została sfinalizowana, w swoich nowych punktach dostępowych Omada zorientowanych na przedsiębiorstwa i nowym routerze komórkowym 5G. Ponieważ te urządzenia pojawiają się przed opublikowaniem ostatecznej specyfikacji Wi-Fi 7, nie jest jasne, czy mogą wymagać aktualizacji po sfinalizowaniu prac.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: TP-Link | The Verge