Zgłoś swoje Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Jeszcze tylko do 8 listopada 2022 roku możesz zgłosić propozycję do Młodzieżowego Słowa Roku!

Wybierz Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Zobacz też: „Śpiulkolot” został Młodzieżowym Słowem Roku 2021

Od 11 października do 8 listopada 2022 roku zbierane są propozycje słów-kandydatów na Młodziezowe Słowo Roku 2022, natomiast od 15 listopada do 30 listopada 2022 roku rozpocznie się ostateczne głosowanie, wybór zwycięskiego słowa spośród finałowej 20.

Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Plebiscyt ma wywoływać pozytywne emocje i przebiegać w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Organizatorzy przykładają dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej sprawiedliwe i zrozumiałe dla wszystkich.

Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. 

Zgodnie z zasadami plebiscytu, jest ono wyłaniane w dwóch etapach:

  • do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński (Polityka) dokonają analizy zgłoszeń;
  • do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentowana zostanie lista 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonione zsotanie zwycięskie słowo.

Przewidziano także dodatkową kategorię – Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Tegoroczną nowością jest zaproszenie do współpracy młodzieży szkolnej. Jury na etapie analizy zgłoszeń, będzie mogło skonsultować się z młodymi przedstawicielami Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia. Dokładne zasady plebiscytu można znaleźć w regulaminie.

Zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku

rok1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina
2020SJ*
2021śpiulkolotnauratwoja stara

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PWN