Nie będzie Młodzieżowego Słowa Roku 2020 :(

Kapituła plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 wydała oświadczenie, w którym argumentuje swoją decyzję.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Kapituła plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2020 postanowiła w tym roku nie wyłaniać zwycięskiego słowa. Konkurs, który przez lata był zabawą z językiem i służył refleksji nad nim, stał się w tym roku areną walki na słowa, a tego faktu nie możemy i nie chcemy akceptować. Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć. Zgodnie z regulaminem kapituła ma decydujący głos w kwestii werdyktu lub jego braku. Organizator plebiscytu podziela stanowisko jury i nie zgadza się, by plebiscyt przekształcił się w platformę promowania języka nietolerancji i agresji słownej.

  • Na 1. miejscu znalazło się nazwisko polityka na S (przy. red. Sasin) oraz słowa od tego nazwiska utworzone.
  • na 2. miejscu jest nazwa stygmatyzująca popularne imię żeńskie (przyp. red. julka), którego zwycięstwo wykluczono tydzień temu,
  • na 3. miejscu jest czasownik pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt, wyrażający sprzeciw uczestników wobec naszej decyzji.
  • Na 4. i 5. miejscu są hasła znane z ulicznych demonstracji zawierające słowa wulgarne na W oraz J (drugie hasło symbolizowane jest często przez osiem gwiazdek).

Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska). Z tych powodów kapituła plebiscytu nie wskazała zwycięskiego słowa roku 2020.

Mimo braku zwycięskiego słowa jury zadecydowało jednak, że na wyróżnienie zasługuje tozależyzm – jako wyraz najciekawszy formalnie i interesująco zdefiniowany – komentarz.

Ostatni etap plebiscytu zdominowały reakcje na komunikat jury dotyczący słowa julka. Wokół tej decyzji narosło wiele nieścisłości, odniósł się do nich przewodniczący kapituły – Marek Łaziński.

Oto zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu:

rok1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina
2020SJ*

Przejdź do Galerii Młodzieżowych Słów Roku – znajdują się w niej wybrane hasła z tegorocznego plebiscytu wraz z definicjami.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN od 2016 roku. Przez ostatnie lata wprowadził do powszechnej polszczyzny wiele słów i wyrażeń, wcześniej znanych głównie młodemu pokoleniu.

źródło: PWN