Płatności zbliżeniowe kartami Mastercard do 100 zł bez PIN-u

Już w ten weekend osoby posiadające karty wydane przez Mastercard będą mogły płacić zbliżeniowo do 100 zł bez podawania kodu PIN.

Mastercard SoftPOS

To oficjalna zapowiedź Mastercarda, można się też spodziewać, że Visa wprowadzi także takie udogodnienie. Zmiana ma zacząć obowiązywać od północy w sobotę 20 marca 2020 roku. Dzięki tej zmianie posiadacze kart Mastercard w Polsce będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 zł wszędzie tam, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu.

Udostępnienie takiej możliwości nie oznacza, że od razu będziemy mogli wszędzie płacić kartami zbliżeniowymi do 100 zł bez PINU-u. Na początku w większości terminali zapewne będzie ustawiony dotychczasowy limit 50 zł, który od wielu lat nie został podwyższony.

Plany zwiększenia kwoty, którą można płacić bez PIN-u, pojawiły się już w 2018 roku. Zwiększenie limitu miało nastąpić pod koniec zeszłego a później roku, jednak obecna sytuacja związana z koronawirusem i zachowaniem szczególnej ostrożności w dotykaniu przedmiotów w miejscach publicznych, przyspieszyły ten proces.

Sprawdź także:

Ranking liczby użytkowników aplikacji bankowych (styczeń 2020)

Warto wspomnieć, że właściciele iPhone’ów i zegarków Apple Watch ze skonfigurowaną usługą Apple Pay mogą od 2018 roku zapłacić swoją urządzeniem dowolną kwotę bez podawania PIN-u – jedynym ograniczeniem jest dzienny limit jaki został ustawiony na karcie, ale w większości aplikacji bankowych można go bardzo szybko zwiększyć.

Płatności Fitbit Pay™ i Garmin Pay, choć mniej popularne również nie wymagają wstukiwania PIN-u na terminalu.

Statystyki dotyczące płatności zbliżeniowych w Polsce

Udział płatności gotówkowych i bezgotówkowych w liczbie płatności detalicznych w Polsce:

Liczba transakcji kartami płatniczymi i udział transakcji bezgotówkowych w latach 2011-2018 (w mld)
Liczba transakcji kartami płatniczymi i udział transakcji bezgotówkowych w latach 2011-2018 (w mld)
Transakcje zbliżeniowe i bez wykorzystania funkcji zbliżeniowej w Polsce (2017-2019)
Transakcje zbliżeniowe i bez wykorzystania funkcji zbliżeniowej w Polsce (2017-2019)

Przeczytaj więcej statystyk dotyczących płatności bezgotówkowych w Polsce:

Prawie połowa transakcji w Polsce wykonywana jest bezgotówkowo