iPhone w 2020 roku już bez znienawidzonego wycięcia?

Nowe modele iPhone’a 12 z obsługą 5G są w fazie rozwoju. Coraz więcej informacji wskazuje na to, że najnowszy model będzie miał wbudowane skaner linii papilarnych i kamerę pod ekranem.

iPhone 5G (2020) – koncepcja

Przyszły rok może być rokiem rewolucji dla urządzeń firmy Apple. Oczekuje się nie tylko pierwszego telefonu iPhone z 5G, ale także ulepszeń w samym urządzeniu. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza poważna aktualizacja projektu od czasu wprowadzenia iPhone’a X we wrześniu 2017 r. Pomimo, że telefon Essential był pierwszym smartfonem z wycięciem (tzw. notch), to jednak iPhone X spowodował, że producenci smartfonów zdecydowali się na integrację kamery w wycięciu na górze ekran. W ten sposób poradzono sobie ze zmniejszeniem szerokich krawędzi ekranu.

Fani smartfonów (nie tylko iPhone’ów) nigdy nie uwielbiali notcha, więc producenci masowo szukali nowych rozwiązań. Aby uzyskać telefon z pełnym ekranem firmy próbowały użyć wielu alternatyw, takich jak wyskakująca kamera, kamera wyspowa na wyświetlaczu (niczym ślad po dziurkaczu), a nawet niektóre telefony z podwójnym wyświetlaczem.

Nadchodzący 2020 musi być rokiem, w którym wszystkie te alternatywy staną się przeszłością, ponieważ technologia jest obecnie na takim etapie, że wszystkie niezbędne elementy – takie jak skaner linii papilarnych, ale także aparat do selfie – można umieścić pod ekranem smartfona. Na początku tego roku Oppo i Xiaomi pokazały już kamerę pod ekranem. Widoczny będzie tylko głośniczek, który jest wystarczająco mały, aby zamieścić go nawet w najwęższych krawędziach ekranu.

W połowie tego roku pojawiła się plotka, że ​​Apple wyda zupełnie nowy projekt telefonu w 2020 roku. Szwajcarski dostawca usług finansowych poinformował, że dostawcy Apple’a finalizują rozwój wyświetlacza pełnoekranowego dla iPhone’a 2020.

Aby uzyskać wyświetlanie pełnoekranowe, kamera TrueDepth będzie musiała być pod ekranem. Jeśli nowy iPhone 12 będzie również miał wbudowany skaner linii papilarnych, to czy funkcja Face ID będzie zatem anulowana.

Skaner linii papilarnych zostanie umieszczony pod ekranem dla wszystkich nowych modeli iPhone’ów. Jak wynika z chińskich publikacji, kamera pod ekranem będzie dostępna tylko w najdroższym modelu. Brzmi to realistycznie. Tańsze modele iPhone’a 12 będą wówczas oparte na istniejącej serii iPhone’a 11. Podobnie jak w 2017 roku iPhone X otrzymał zupełnie nowy design, a jednocześnie wprowadzono iPhone’a 8 (Plus), który zachował stary wygląd.

iPhone z aparatem i czytnikiem linii papilarnych pod ekranem

Zespół redakcyjny LetsGoDigital odkrył, że Apple Inc. złożyło wniosek trzy znaczące wnioski patentów projektowych w Japonii, pokazujące iPhone’a bez wycięcia. Dokumentacja została opublikowana przez JPO (japoński urząd patentowy)  23 grudnia 2019 r. i zawiera cztery zdjęcia.

Chociaż patent dotyczy głównie interfejsu użytkownika, to niezwykłe jest to, że Apple pokazuje świadomie taki projekt telefonu. Tym bardziej, że zdjęcia z boku i góry urządzenia są również objęte patentem – co jest wyraźnie niepotrzebne, jeśli chodzi tylko o interfejs. Ponadto wszystkie poprzednie patenty na interfejs użytkownika Apple’a po prostu pokazywały wycięcie – jak widać również na powyższym obrazie, z właściwym zdjęciem pochodzącym z patentu na projekt, który został przyznany Apple Inc. 11 miesięcy wcześniej.

Apple Inc. złożył w Japonii patent na nowy projekt smartfona bez wycięcia i bez Face ID. Zamiast tego nowy iPhone ma wbudowany czujnik odcisków palców i kamerę pod ekranem.

Patent iPhone'a bez wycięcia (5G 2020)
Patent iPhone’a bez wycięcia

Krawędzie ekranu są identyczne ze wszystkich czterech stron. Głośnik jest umieszczony centralnie na środku, w górnej ramce. Brak widocznego aparatu do selfie i identyfikacji twarzy. W tym modelu wszystkie niezbędne komponenty są umieszczone pod ekranem. Funkcja wykrywania twarzy 3D ustąpi miejsca wyświetlanemu na ekranie czytnikowi linii papilarnych – nowej formie Touch ID. Aparat do selfie jest również umieszczony pod ekranem.

Niezwykła jest także konstrukcja ekranu, która nie jest już zaokrąglona w rogach. Jest to prostokątny ekran w okrągłej obudowie. Podobnie jak w przypadku iPhone’a 8 i wszystkich poprzednich modeli.

Struktura przycisków jest identyczna z obecnym iPhone’em 11. Po prawej stronie widzimy wydłużony wielofunkcyjny przycisk boczny, który między innymi służy do włączania i wyłączania telefonu. Po lewej stronie znajdują się dwa przyciski głośności i mały przełącznik do szybkiego przełączania między trybem dzwonka i trybem cichym.

Nie ma zdjęcia z tyłu, zatem konstrukcja głównego aparatu pozostaje nieznana. Sądząc po zdjęciach z boku i góry, lokalizacja aparatu wydaje się pozostać niezmieniona. Nadal znajduje się w lewym górnym rogu na brzydkiej kwadratowej wyspie.

Co za piękna koncepcja iPhone’a 12 bez wycięcia!

W ostatnich latach Apple straciło duży udział w rynku w szczególności na rzecz chińskich producentów. Rosną marki takie jak Huawei, Xiaomi i Oppo, chociaż początkowo producenci ci byli uważani za chińskie kopie Apple’a, najnowsze modele są niekiedy bardziej innowacyjne niż te amerykańskiego producenta.

Jeśli Apple rzeczywiście będzie w stanie zaprezentować pierwszy model iPhone’a z kamerą pod ekranem w 2020 roku, może znowu zabłysnąć „imejzingiem”!. Chociaż trzeba powiedzieć, że Apple prawdopodobnie nie będzie pierwszym producentem, który zastosuje tę szczególnie zaawansowaną technologię aparatu. Pierwsze modele telefonów z kamerą pod ekranem spodziewane są pod koniec lutego, urządzenia te zostaną zaprezentowane podczas MWC 2020.

Apple z 52-proc. udziałem na rynku smartfonów premium (3Q 2019)

Ponieważ modele iPhone’a 2020 zostaną wprowadzone na rynek we wrześniu, Apple raczej nie będzie pierwszym producentem z tak innowacyjnym aparatem do selfie. Niemniej lojalni fani Apple’a bez wątpienia będą chcieli poczekać pół roku dłużej. Miejmy nadzieję, że technologia będzie gotowa na czas i nie będziemy musieli czekać do następnego roku.

Pierwszy iPhone 5G pojawi się w 2020 roku

Oczywiste jest, że nowe telefony Apple będą również oferowały obsługę 5G. Początkowo firma zaufała Intelowi, ale ten amerykański producent układów okazał się nie być w stanie dostarczyć wymaganych modemów na czas. Dlatego modele 2019 oferują jedynie obsługę sieci 4G.

Tymczasem Apple rozwiązało wzajemne spory z Qualcomm, aby nadal móc produkować iPhone’a z 5G w 2020 roku. Firma mogła się też zwrócić do Samsunga, który jest w stanie dostarczyć wymaganą technologię 5G.

Ranking producentów urządzeń mobilnych w Polsce i na świecie (9/2019)

W perspektywie (średnio) długoterminowej Apple prawdopodobnie planuje opracowanie własnego modemu 5G. W połowie tego roku oddział modemów smartfonów został przejęty od Intela za kwotę 1 miliarda USD. Oprócz wymaganych technologii przejęto także ponad 2000 pracowników Intela.

Poniższy film z koncepcją iPhone’a 12 został niedawno nagrany przez Bena Geskina.

Cena nowych modeli iPhone’a w 2020 roku

W tym roku podstawowy model iPhone’a 11, otrzymał lepszą specyfikację w niższej cenie niż jego poprzednik.  Kiedy iPhone X został wprowadzony na rynek w 2017 roku jako innowacyjny topowy model, cena znacznie wzrosła. Częściowo z tego powodu zarówno iPhone 8, jak i model Plus mogą liczyć na wyższe wyniki sprzedaży niż model X. Niemniej jednak najlepsze modele w następnych latach zostały wprowadzone na rynek w podobnych cenach.

Pytanie brzmi, jaką strategię cenową zastosuje Apple w nadchodzącym roku. Mówi się już, że dwa tańsze modele nie będą miały kamery pod ekranem. Możliwe, że iPhone 12 Pro Max ponownie podrożeje?.

Uwaga: Rendery produktów przedstawione w tym artykule są chronione prawem autorskim.

źródło: LetsGoDigital – iPhone 2020 een 5G Apple telefoon zonder notch