Apple z 52-proc. udziałem na rynku smartfonów premium (3Q 2019)

W 3. kwartale 2019 roku firma Apple nadal dominuje na rynku smartfonów premium osiągając udział 52%, na drugim miejscu Samsung (25%) a na trzecim Huawei (12%).

Globalny udział producentów smartfonów na rynku premium w 3Q 2019
Globalny udział producentów smartfonów na rynku premium w 3Q 2019

Według danych Counterpoint Research Market Pulse, w trzecim kwartale 2019 roku globalna sprzedaż na rynku smartfonów premium spadła o 7% w porównaniu do zeszłego roku. Udział 5G w segmencie cenowym wyniósł 5% w ciągu kwartału. Samsung prowadził w segmencie 5G z 74% udziałem w rynku, następnie LG (11%) i Vivo (5%). Było to spowodowane wczesnym przyjęciem 5G w Korei Południowej, a następnie w Ameryce Północnej i Chinach. Samsung Galaxy S10 5G był najlepiej sprzedającym się modelem, zdobywając ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży wszystkich urządzeń 5G.

Wszyscy główni producenci smartfonów w segmencie premium mają teraz urządzenia obsługujące technologię 5G, z wyjątkiem Apple’a. Mimo to, Apple zdominowało ponad połowę rynku premium w trzecim kwartale 2019 r. Apple zwiększyło swój udział o 1% w porównaniu do zeszłego roku, zwiększając swój udział w rynku z 48% do 52% w tym kwartale. Było to spowodowane zarówno początkowym, silnym popytem na iPhone’a 11, jak i ciągłym sukcesem iPhone’a XR, który był najlepiej sprzedającym się modelem na świecie w segmencie premium.

Huawei pozostał w pierwszej trójce producentów w segmencie premium, napędzany popularnością serii P30, szczególnie w Chinach. Chiny przyczyniły się do ponad 80% sprzedaży Huawei w segmencie premium w porównaniu do 73% w poprzednim kwartale. Trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. Nowo wprowadzonej serii Mate 30 trudno będzie osiągnąć popularność poza Chinami, ponieważ brakuje w niej Google Mobile Services (GMS), który jest ważnym czynnikiem umożliwiającym Huawei kontynuowanie sukcesu poza Chinami.

OnePlus ponownie znalazł się wśród pięciu największych producentów smartfonów w tym segmencie. Wraz z wprowadzeniem OnePlus 7T i 7T Pro, obejmuje teraz szerokie portfolio w różnych przedziałach cenowych w segmencie premium, kierując reklamy do użytkowników w różnych przedziałach cenowych.

LG zdobyło piąte miejsce w TOP 5, do czego przyczynił się głównie V50 ThinQ 5G. LG wzrósł o o 20% w porównaniu z zeszłym rokiem w segmencie premium. Jest to sprzeczne z ogólnymi dostawami smartfonów LG, które spadły o ponad 30% rok do roku w ciągu kwartału.

TOP 5 producentów smartfonów w 2018 r. pod względem sprzedaży

Już w najbliższej przyszłości technologia 5G w smartfonach odegra kluczową rolę we wzroście segmentu premium, a także całego globalnego rynku smartfonów. Apple wprowadzi na rynek swoje urządzenia 5G w 2020 roku, zachęcając użytkowników do aktualizacji urządzenia na nowe oraz  przyciągając niektórych użytkowników Androida. Obecnie wszystkie dostępne telefony 5G należą do segmentu premium, ale zmieni się to również w 2020 roku. Główni chińscy producenci smartfonów wprowadzą urządzenia obsługujące 5G w przedziale cenowym poniżej 400 USD. Chiny będą napędzać segment smartfonów z 5G, a następnie inne kluczowe rynki, takie jak USA i Korea. Popularność i rozwój 5G spowoduje również spory wzrost na globalnym rynku smartfonów w 2020 r.

źródło: Counterpoint – 5G Captured 5% of the Global Premium Market in Q3 2019