„Kamera wyspowa” może zastąpić tzw. „notcha”

Następną ewolucją w projektowaniu smartfonów może zastosowanie tzw. przedniej „kamery wyspowej”, zamiast tworzenie nieestetycznego wcięcia (tzw. „notch”).

„Kamera wyspowa” w smartfonie (projekt)

Obecnie producenci smartfonów bardziej niż kiedykolwiek pracują nad tym, aby smartfony nie miały ramki. Niesławne „wycięcie” (z ang. notch, lub po prostu zakola), które zostały skopiowane w wielu smartfonach z iPhone’a X, jest niestety trendem, który z powodzeniem przejęli też producenci urządzeń z Androidem.

Istnieje kilka rozwiązań, niestety jeszcze gorszych, które pozwalają pozbyć się wycięcia. Przykładem jest wysuwana kamera z obudowy lub dołączanie kamery z osobnego modułu. Istnieje jeszcze jedna opcja, tzw. „kamera wyspowa”.

Krążą pogłoski, że Huawei chce zastosować takie rozwiązanie, tworząc mały otwór w przednim ekranie, aby umieścić wewnątrz ekranu małą kamerkę przednią. Przypuszczalnie kamera nadal znajdowałaby się w górnej części ekranu, ale nie byłoby pierścienia wokół obiektywu, tak jak w przypadku telefonów z wcięciami. Kamera znajdowałaby się na „wyspie” całkowicie otoczona panelem LCD.

Przeczytaj także: „iPhone SE 2” może mieć wcięcie podobne do iPhone’a X

Nie jest jasne, czy te pogłoski są wiarygodne, ale stanowią kolejną alternatywę dla kontrowersyjnego wycięcia. Dla mnie wyspa z kamerą wydaje się jeszcze gorszym pomysłem, niż wycięcie, choć możliwe, że tak mogą ewoluować kolejne generacje smartfonów. Oby nie… Wolałbym pozbyć się w ogóle przedniej kamery, a co…

Możliwy projekt telefonu z czujnikiem linii papilarnych i kamerą osadzonymi na ekranie
Możliwy projekt telefonu z czujnikiem linii papilarnych i kamerą osadzonymi na ekranie (fot. ETNews)

Telefony z wyskakującymi kamerami, takie jak Vivo Nex czy Oppo Find X, są zgrabne, ale ruchome części z czasem mogą się psuć, albo zacinać. Niektórzy (w tym ja) twierdzą, że nie potrzebują w ogóle kamery z przodu, ale biorąc pod uwagę rosnącą popularność odblokowywania smartfona twarzą (Face ID, Face Unlock) – no i nieustającą popularność selfie, telefon bez przedniej kamery prawdopodobnie nie sprzedawałby się za dobrze .

Daj znać w komentarzu, jaki rodzaj przedniej kamery byłby dla Ciebie najodpowiedniejszy?

źródło: Android Police, fot. ETNews