Jak sprawdzić czy musisz wymienić baterię iPhone’a?

Zobacz 4 metody w jaki sposób sprawdzić stan oraz zużycie baterii w Twoim iPhone’ie, na ile czasu wystarczy jedno naładowanie akumulatora i czy wymaga on już wymiany?

Jak sprawdzić, czy musisz wymienić baterię swojego iPhone'a?
Jak sprawdzić, czy musisz wymienić baterię swojego iPhone’a?

Wczoraj firma Apple przeprosiła swoich klientów za zamieszanie związane z dezinformacją na temat systemowego spowalniania iPhone’ów w przypadku, gdy kondycja baterii jest na tyle słaba, że mogłoby to powodować wyłączanie się urządzenia. Dodatkowo w ramach rekompensaty zaproponowano zniżkę na wymianę baterii w cenie 29 dolarów.

Nowa funkcja zarządzania energią została wprowadzona w systemie iOS 10.2.1 na iPhone’ie 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus i SE, a także na iOS 11.2 dla iPhone’ów 7, 7 Plus, 8, 8 Plus i X.

Apple wyjaśniło także, że ​​funkcja zarządzania energią w systemie iOS działa w oparciu o parametry temperatury urządzenia, stanu naładowania baterii i impedancji akumulatora. Dlatego należy pamiętać, że systemowa funkcja zarządzania energią może spowolnić działanie iPhone’a tylko wtedy, gdy powyższe zmienne wskazują taką potrzebę, ale nie spowolni go gdy bateria jest zdegradowana lub ma gorszą kondycję.

Zobacz także: Jak rozwiązać problem rozładowującej baterii pod iOS 11?

System iOS jest na tyle inteligentny, żeby zarządzać energia w taki sposób, aby iPhone działał jak najdłużej. Ewentualne spowolnienia mogą być niezauważalne, jednak wyczuleni użytkownicy mogą czuć pewien dyskomfort, szczególnie po licznych nie do końca merytorycznych publikacjach. Należy pamiętać, że bateria się zużywa, a wprowadzony przez Apple zabieg ma zapewnić jak najdłuższe działanie. Więc don’t panic! Szkoda tylko, że Apple nie poinformowało jasno i klarownie o tym swoich użytkowników, stąd całe zamieszanie.

4 proste sposoby sprawdzenia stanu akumulatora iPhone’a, aby dowiedzieć się, czy musisz wymienić baterię

Poniżej przedstawiłem cztery proste sposoby na szybkie sprawdzenie ile cykli ładowania przeszła już Twoja bateria i czy wymaga wymiana, czy tez nie masz się jeszcze czym przejmować.

Sprawdziłem działanie tych metod na nowym iPhone’ie 7 oraz na prawie 3-letnim iPhone’ie 6s Plus i wyniki wydają się być wiarygodne.

Metoda 1: Użyj aplikacji mobilnej np. Battery Life

 • Krok 1: Pobierz bezpłatną aplikację Battery Life ze sklepu App Store (klikając na zamieszczony poniżej przycisk Pobierz z App Store; za dodatkową opłatą można pozbyć się reklam w aplikacji). W sklepie App Store dostępnych jest kilka różnych aplikacji, które sprawdzają i podają informacje o stanie baterii iPhone’a. Tutaj podałem tylko przykład aplikacji, która prawidłowo informuje o stanie baterii.
 • Krok 2: Uruchom aplikację Battery Life – po uruchomieniu aplikacji, na ekranie głównym od razu zobaczysz poziom zużycia baterii. W przypadku mojego iPhone’a 7, który ma nieco ponad 2 miesiące, aplikacja pokazała, że bateria jest w idealnym stanie i nie straciła jeszcze nawet procenta pojemności fabrycznej. Z kolei iPhone 6s Plus, którego używam od ponad 2 lat stracił 12% pojemności baterii (screeny poniżej).
Stan zużycia baterii iPhonea w aplikacji Battery Life (po lewej 2-letni iPhone 6s Plus, po prawej nowy iPhone 7)
Stan zużycia baterii iPhonea w aplikacji Battery Life (po lewej 2-letni iPhone 6s Plus, po prawej nowy iPhone 7)
 • Krok 3: Sprawdź Szczegółowe dane na temat baterii
  Dotknij menu hamburgerowe w lewym górnym rogu, a następie wybierz opcję Szczegółowe dane, aby sprawdzić obecną pojemność baterii swojego iPhone’a.
„Szczegółowe dane” w aplikacji Battery Life (screen)
„Szczegółowe dane” w aplikacji Battery Life (screen)

Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, pojemność mojego akumulatora iPhone 7 wynosi 2 900 mAh, co stanowi 100% oryginalnej pojemności akumulatora. W przypadku iPhone’a 6s Plus (mającego ponad 2 lata) pojemność wynosi 2400 mAh, co stanowi 88% fabrycznej pojemności wynoszącej 2725 mAh.

Szczegółowe dane o pojemności baterii (po lewej iPhone 6s Plus -2 lata, po prawej nowy iPhone 7)
Szczegółowe dane o pojemności baterii (po lewej iPhone 6s Plus -2 lata, po prawej nowy iPhone 7)

W zakładce użycie możesz sprawdzić czas pracy iPhone’a na podstawie specyfikacji dostarczonej przez Apple oraz obecnego poziomu zużycia baterii. Poniżej dane dla naładowania 100% iPhone’a 6s Plus oraz 55% iPhone’a 7.

Czas użycia obliczany na podstawie stanu naładowania akumulatora iPhone'a
Czas użycia obliczany na podstawie stanu naładowania akumulatora iPhone’a

Niektórzy użytkownicy donoszą, że aplikacja nie wyświetla im dokładnej pojemności baterii. Jeśli nie otrzymujesz dokładnych danych, daj znać w komentarzu, czy wcześniej przywracałeś iPhone’a do ustawień fabrycznych? Możliwe, że jest to ten sam problem, który występuje w aplikacji coconutBattery.

Pobierz aplikację w sklepie App Store

Metoda 2: Użyj aplikacji coconutBattery

 • Krok 1: Podłącz iPhone’a do komputera Mac za pomocą kabla Lightning.
 • Krok 2: Pobierz i uruchom aplikację coconutBattery na Macu (link do pobrania) i uruchom ją. Na stronie aplikacji czytamy, że istnieje także aplikacja mobilna na iOS-a, ale nie możemy jej znaleźć w sklepie App Store…
 • Krok 3: Sprawdź stan baterii iPhone’a. Kliknij kartę iOS Device. Powinieneś teraz zobaczyć interesujące szczegóły dotyczące Twojego iPhone’a, takie jak pełna pojemność ładowania (pojemność baterii Twojego iPhone’a), jego pojemność projektowa, licznik cykli i wiele więcej. Procent podany przy sekcji Design Capacity podaje jaka jest kondycja baterii Twojego iPhone’a (zobacz zrzut ekranu poniżej). Jest tam zaprezentowany procent pełnej pojemności ładowania i pojemności projektowej.
Informacje w aplikacji coconutBattery (screen)
Informacje w aplikacji coconutBattery (fot. iPhoneHacks)

Co ciekawe, według niektórych użytkowników coconutBattery pokazuje dokładne informacje, o ile nie przywrócono urządzenia do ustawień fabrycznych. Wygląda na to, że przywrócenie urządzenia powoduje resetowanie danych. Jeśli więc przywrócisz swojego iPhone’a, możesz w tej aplikacji nie zobaczyć dokładnego stanu baterii iPhone’a.

Metoda 3: Sprawdzanie stanu baterii w Konsoli na komputerze Mac

 • Krok 1: Podłącz iPhone’a do komputera Mac za pomocą kabla Lightning.
 • Krok 2: Uruchom Konsolę wpisując na komputerze Mac w wyszukiwaniu Konsola.
 • Krok 3: Sprawdź stan baterii – upewnij się, że Twój iPhone jest odblokowany, a telefon iPhone jest uwierzytelniony na tym komputerze (Po odblokowaniu iPhone’a pojawi się monit i wybierz Zaufaj temu komputerowi).

Wpisz polecenie batteryhealth w polu wyszukiwania aplikacji Konsola (ang. Console). Następnie wybierz iPhone’a na pasku bocznym po lewej stronie. Jak widać, możesz sprawdzić aktualny stan baterii iPhone’a. W przypadku mojego iPhone’a 6s Plus nie mogłem odnaleźć tej informacji (jeszcze nie wiem co jest tego przyczyną), ale w przypadku iPhone’a 7 otrzymałem wynik BatteryHealth = Good, czyli zgadza się z tym co otrzymałem w aplikacji mobilnej Battery Life.

Informacje BatteryHealth w Konsoli na komputerze Mac
Informacje BatteryHealth wyświetlane w Konsoli na komputerze Mac

Metoda 4: Natywna aplikacja systemu iOS w Ustawienia → Bateria

Od wersji systemu iOS 10.2.1 lub nowszej firma Apple wyświetla odpowiednie powiadomienie w sekcji Bateria, aby poinformować użytkowników, że ich bateria iPhone’a może wymagać serwisowania i sprawdzenia za pomocą diagnostyki w systemie iOS.

Uruchom aplikację Ustawienia →  Bateria, aby sprawdzić, czy bateria iPhone’a musi zostać wymieniona.

Komunikat o serwisie baterii na iPhone'ie (iOS)
Komunikat o serwisie baterii na iPhone’ie (iOS)

Jeśli widzisz komunikat „Bateria w Twoim iPhonie może wymagać serwisu”. W rezultacie bateria może wymagać coraz częstszego ładowania, a iPhone może się nieoczekiwanie wyłączać. Nie stanowi to zagrożenia bezpieczeństwa, jest to jedynie sygnał, że bateria może wymagać wymiany. Można nadal używać telefonu iPhone, zanim bateria zostanie oddana do sprawdzenia. Na wydajność i żywotność baterii urządzenia wpływają przeróżne czynniki, między innymi liczba cykli ładowania, wiek baterii oraz poddawanie jej działaniu ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur.

Jeśli stan zużycie baterii Twojego iPhone’a jest poniżej 80%, możesz rozważyć wymianę baterii, jeśli zauważysz problemy z wydajnością. Apple obniżyło koszt usługi wymiany baterii do zaledwie 29 USD (ok. 100 zł, jednak nie podano jeszcze szczegółowych informacji na temat wymiany w Polsce – więcej dowiemy się w drugiej połowie stycznia 2018 r.). Jak wspomniałem wcześniej, funkcja zarządzania energią w systemie iOS spowolni działanie iPhone’a tylko wtedy, gdy wymagają tego zmienne, takie jak temperatura urządzenia, stan naładowania akumulatora i impedancja akumulatora.

Przeczytaj również: 5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada

Daj znać komentarzu, która z powyższych metod zadziałała u Ciebie i jak wygląda stan baterii Twojego iPhone’a – podaj także czas od kiedy używasz urządzenie. Dzięki temu więcej osób będzie w stanie zorientować się o stanie baterii swojego iPhone’a i porównać z rzeczywistymi wynikami innych użytkowników!

Zobacz także wskazówki w sekcji Maksymalizacja wydajności i żywotności na stronach Apple’a.

źródło: iPhoneHacks – How to Check iPhone Battery Health in 4 Easy Ways