Apple przeprasza za spowalnianie starszych iPhone’ów oraz…

Firma Apple opublikowała właśnie oficjalny list do swoich klientów, w którym przeprasza za spowalnianie starszych iPhone’ów i oferuje wymianę baterii w starszych modelach w o wiele niższej cenie..

Apple przeprasza i oferuje zniżkę na wymianę baterii

Firma z Cupertino jak zwykle ma gest… Dobrze, że zespół PR wreszcie wydał jakąkolwiek informację do zaniepokojonych klientów. Czyżby obawiano się kolejnych pozwów?

W opublikowanym na stronie głównej liście zatytułowanym Wiadomość do naszych klientów dotycząca baterii i wydajności iPhone’a (oryg. A Message to Our Customers about iPhone Batteries and Performance) firma Apple przeprasza za „nieporozumienie i zamieszanie” związane ze spowolnieniem starszych iPhone’ów, po tym jak przyznano, że starsze modele telefonów są celowo spowalnianie, aby zrekompensować degradację baterii: Wiemy, że niektórzy z Was czują, że Apple Cię zawiodło – czytamy w oświadczeniu – Przepraszamy.

W chwili pisania tego tekstu, na polskiej stronie nie pojawiła się jeszcze informacja w języku polskim ze szczegółami dotyczącymi wymiany baterii w iPhone’ach.

Apple twierdzi w swoim liście, że baterie są „częściami eksploatacyjnymi” i oferuje każdemu właścicelowi iPhone’a 6 lub nowszego wymianę baterii za 29 USD, obniżając cenę o 50 dolarów (nie znamy polskiej ceny, ale można spodziewać się, że będzie to około 129 zł). Oferta będzie obowiązywać począwszy od końca stycznia do grudnia 2018 roku.

Aktualizacja: Apple obniża cenę wymiany baterii w iPhone’ach nieobjętych gwarancją o 240 zł – z 369 zł na 129 zł – dla wszystkich posiadaczy iPhone’ów 6 i nowszych modeli w przypadkach, w których zachodzi konieczność takiej wymiany. Obniżka obowiązuje na całym świecie do końca grudnia 2018 r. Szczegółowe informacje opublikujemy wkrótce na stronie internetowej firmy.

Sprawdź, czy musisz wymienić baterię w swoim iPhonie?

Apple obiecuje również dodać na początku przyszłego roku nowe funkcje do systemu iOS, które dostarczą użytkownikom więcej informacji na temat stanu baterii, aby użytkownicy wiedzieli kiedy baterie nie są już w stanie zapewnić maksymalnej wydajności telefonu. Jest to znacząca zmiana w nastawieniu firmy do baterii iPhone’a – dekadę temu, kiedy pojawił się pierwszy iPhone, Apple powiedziało, że większość użytkowników iPhone’a nigdy nie będzie musiała wymieniać baterii.

W 2018 roku w systemie iOS pojawią się nowe funkcje dostarczające informacji o stanie baterii

Właściciele iPhone’ów od dawna uważali, że Apple sztucznie spowalnia starsze telefony, aby napędzać sprzedaż nowych modeli. Nowe informacje Apple’a na temat zarządzania wydajnością tylko podgrzały atmosferę i wywołały niezadowolenie użytkowników, którzy zaczęli zbiorowo pozywać giganta. Wszystko mogłoby skończyć się inaczej, gdyby takie praktyki nie zostały ujawnione przez jednego z programistów tylko przekazane wcześniej przez Apple’a.

iPhone 6, 6s, SE i 7 mają znacznie słabsze osiągi, gdy bateria urządzenia jest starsza i nie może dostarczyć odpowiedniej mocy procesorowi. Apple ogłosiło tę zmianę wydajności wraz z wydaniem systemu iOS 10.2.1 rok temu, jako poprawkę problemu z iPhone’em 6, który nieoczekiwanie wyłączał się jeśli starsza bateria nie mogła zapewnić odpowiedniej mocy procesorowi. Jednak informacja na temat poprawki nie była wówczas dość przejrzysta…

Apple nadal twierdzi, że nigdy nie spowalniało sztucznie urządzeń: Celem tej funkcji jest zapobieganie nieoczekiwanym zamknięciom urządzenia, które może nadal być używane (…), Zarządzanie energią polega na analizie temperatury urządzenia, stanu naładowania akumulatora i impedancji akumulatora. Tylko te zmienne wysyłają do systemu iOS informację o tym, aby dynamicznie zarządzać maksymalną wydajnością niektórych składników systemu, takich jak procesor i GPU, aby zapobiec nieoczekiwanym wyłączeniom urządzenia.

Szybkość procesora to tylko jedna ze zmiennych związanych z zarządzaniem baterią i wydajnością. Według Apple’a iPhone’y ze starszymi bateriami mogą również bardziej agresywnie przyciemniać ekrany, mieć niższe maksymalne głośności głośników, a nawet mogą mieć wyłączaną migawkę aparatu, gdy system potrzebuje więcej mocy niż może mu to zapewnić bateria. Jednak na inne podstawowe funkcje, takie jak sieć komórkowa, GPS i jakość aparatu słaba bateria nie ma żadnego wpływu. Całe podejście jest całkiem sprytne, ale spryt nie jest świetnym substytutem prędkości.

W każdym razie Apple musi teraz postarać odbudować zaufanie swoich użytkowników i klientów – historia ze spowalnianiem urządzeń i baterią została opisana przez wszystkie możliwe media technologiczne na świecie. Wielu ludzi uwierzyło już, że Apple specjalnie spowalniało urządzenia, żeby napędzać sprzedaż… Będzie bardzo ciężko zmienić myślenie o tym incydencie i naprawić błąd komunikacyjny.

W swoim liście Apple pisze także, że zawsze chciało, aby klienci mogli używać swoich iPhone’ów tak długo, jak to możliwe. Jeśli Apple poważnie myśli o tym i równie poważnie traktuje akumulator jako materiał eksploatacyjny, to kolejne kroki muszą być bardziej transparentne i zapewne temat baterii będzie bardzo poważnie traktowany przy kolejnych wydaniach systemu iOS oraz urządzeń.

źródło: Apple (polska wersja komunikatu) – Wiadomość dla naszych klientów dotycząca baterii i wydajności iPhone’a