Jak rozwiązać problem rozładowującej baterii pod iOS 11?

Oto najważniejsze wskazówki rozwiązujące problem szybko rozładowującej się baterii pod systemem iOS 11 na iPhone’ie.

Jak oszczędzać baterię pod iPhone'em lub iPadem z systemem iOS 11?

Jeśli bateria na Twoim iPhone’ie rozładowuje się szybciej po zainstalowaniu systemu iOS 11, możesz łatwo sprawdzić co jest tego przyczyną lub zastosować się do niektórych z poniższych wskazówek, żeby naprawić problem rozładowującej się baterii.

Uaktualnienie systemu iOS 11 wprowadza setki nowych funkcji, takich jak zupełnie nowe konfigurowalne Centrum sterowania, zaawansowane funkcje wielozadaniowości dla iPada, nowa aplikacja Pliki, doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości (AR) dzięki ARKit, przebudowany sklep App Store i wiele innych.

Z poniższych wskazówek dowiesz się, w jaki sposób możesz oszczędzać baterię pod mobilnym systemem iOS 11 na iPhone’ie i iPadzie.

Może Cię zainteresować: 5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada

Wskazówki: jak naprawić problemy z bateria pod systemem iOS 11?

1. Użycie baterii

Zauważalne problemy z żywotnością baterii są bardzo subiektywne, ponieważ oparte są na indywidualnym wzorcu użytkowania, więc trudno jest dokładnie określić, co może być przyczyną.

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu problemów z akumulatorem jest zrozumienie zużycia baterii. System iOS podaje informacji o zużyciu baterii przez konkretne aplikacje i funkcje. Obok pozycji podawany jest nawet dokładny czas działania każdej aplikacji w tle. Informacje te można wykorzystać do identyfikacji najbardziej obciążających akumulator aplikacji.

Gdzie znaleźć użycie baterii na iPhone’ie?

Wejdź w Ustawienia → Bateria → Użycie baterii.

Bateria - ustawienia pod systemem iOS 11

Na karcie zostaną wyświetlone wszystkie aplikacji i usługi systemu, takie jak Ekran startowy i blokada ekranu, które także zużywają baterię iPhone’a.  Domyślnie wyświetlane są aplikacje, które korzystały z akumulatora w ciągu ostatnich 24 godzin. Możesz wybrać ikonę zegara po prawej stronie, aby wyświetlić dane z ostatnich 7 dni.

Identyfikacja najbardziej energożernych aplikacji

Użycie baterii dostarcza informacji na temat zużycia baterii przez różne aplikacje i usługi na Twoim urządzeniu. Warto zaznaczyć, że aplikacja o dużym procentowym zużyciu baterii niekoniecznie oznacza, że ​​źle wpływa na żywotność akumulatora. Może to być spowodowane tym, że bardzo często z niej korzystamy, lub ma uruchomione odświeżanie w tle i otrzymuje z niej bardzo dużo powiadomień.

Aplikacje, na które powinieneś zwrócić uwagę to te, które pojawiają się na liście zużycia energii, nawet jeśli ich nie używałeś. iOS wyświetli również informację o aktywności, która mogłaby spowodować zużycie baterii, np. „Aktywność w tle” w przypadku aplikacji Poczta na powyższym zrzucie ekranu.

Co należy zrobić?

Jeśli zidentyfikowałeś aplikację, która skraca żywotność baterii na urządzeniu, możesz zrobić kilka rzeczy, aby poprawić żywotność baterii iPhone’a, zwłaszcza jeśli jest to aplikacja innej firmy niż Apple’a:

 • Jeśli możesz żyć bez tej aplikacji, najlepszym rozwiązaniem jest jej usunięcie z urządzenia.
 • Pomimo tego, że system iOS zawiesza aplikacje uruchomione w tle, to niektóre aplikacje i tak pobierają zawartość w tle. Możesz wymusić zamknięcie aplikacji VoIP, nawigacji i strumieniowego przesyłania audio, jęli ich nie używasz.  Należy pamiętać o tym, aby zamykać tylko te aplikacje, z których nie korzystasz zbyt często. Nie jest dobrą praktyką wymuszanie zamykania wszystkich aplikacji, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na żywotność baterii. Aby wymusić zamknięcie nieużywanych aplikacji:
  • kliknij dwukrotnie w przycisk Początek (Home)
  • przewijając  otwarte aplikacje, znajdź tylko te, które chcesz zamknąć,
  • zamknij je przesuwając palcem do góry na karcie aplikacji,
 • Poważnie rozważ wyłączenie usług lokalizacyjnych (Ustawienia  → Prywatność → Usługi lokalizacji) i odświeżania aplikacji w tle (Ustawienia →  Ogólne → Odświeżanie aplikacje w tle), ponieważ mogą one zużywać baterię. W dalszej części wpisu omówię szczegóły dla tych opcji.

2. Odświeżanie aplikacji w tle

System iOS umożliwia pobieranie zawartości w tle dla niektórych aplikacji mobilnych. Pomimo, że Apple wprowadziło wiele optymalizacji, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność baterii, to gorzej napisane aplikacje mogą skracać czas działania iPhone’a. Na szczęście można wyłączyć odświeżanie w tle dla wszystkich bądź tylko wybranych aplikacji.

Aby wyłączyć Odświeżanie aplikacji w tle, otwórz Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie aplikacji w tle i wyłącz tę opcję dla aplikacji, które nie muszą stale aktualizować danych. Odświeżanie aplikacji w tle to świetna funkcja, ale nie jest ona potrzebna dla każdej aplikacji.

Odświeżanie w tle (iOS 11) (Wi-Fi, siec komórkowa)

Gorąco polecam wyłączenie odświeżania w tle dla Facebooka, ponieważ wiadomo, że to z pewnością wydłuży czas pracy baterii.

Pod systemem iOS 11 masz możliwość włączenia odświeżania aplikacji w tle tylko wtedy, gdy jesteś podłączony do sieci Wi-Fi albo zarówno do Wi-Fi i sieci komórkowej. Odświeżanie w tle jest domyślnie wyłączane, gdy masz aktywny Tryb niskiego zużycia baterii.

3. Usługi lokalizacji

Kiedy zainstalujemy jakąś aplikację i uruchomimy ją, często pojawia się okno systemowe z zapytaniem czy umożliwić jej dostęp do różnych opcji, na przykład do naszej lokalizacji, zdjęć itp. Zazwyczaj wyrażamy zgodę. Jednak aplikacje korzystające z usług lokalizacji mogą mieć duży wpływ na żywotność baterii. Możesz zdecydować, które aplikacje powinny mieć dostęp do lokalizacji urządzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie usług lokalizacyjnych dla wszystkich aplikacji. Możesz wyłączyć usługi lokalizacyjne przechodząc do Ustawienia → Prywatność → Usługi lokalizacji. Po wyłączeniu usług lokalizacyjnych dla wszystkich aplikacji możesz określić, które aplikacje, takie jak nawigacja, powinny korzystać z dostępu do położenia i umożliwić im w to w indywidualnych ustawieniach.

Używaj tylko lokalizacji podczas korzystania z aplikacji (Gdy używam aplikacji)

Możesz zezwolić aplikacjom na korzystanie z usług lokalizacyjnych tylko podczas korzystania z nich, dzięki czemu aplikacje nie będą żądać dostępu do położenia przez cały czas. Może to być przydatne w aplikacjach takich jak App Store, które nie muszą przez cały czas korzystać z usług lokalizacyjnych.

Możesz sprawdzić, które aplikacje korzystały ostatnio z usług lokalizacyjnych, wybierając: Ustawienia → Prywatność →Usługi lokalizacji. Aplikacje, które niedawno korzystały z Twojej lokalizacji, mają na liście wyświetlony fioletowy wskaźnik po prawej stronie. Wybierz aplikację, aby wybrać korzystanie z usług tylko gdy używasz danej aplikacji.

Usługi lokalizacji (iOS 11) - opcja: Gdy używam aplikacji

Jeśli przypadkowo wyłączysz dostęp do usługi lokalizacji dla aplikacji, która musi jej używać, nie martw się, zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat i możesz je ponownie włączyć.

Polecam zmianę tego ustawienia dla aplikacji Facebook, aby zapobiec szybkiemu zużyciu baterii.

4. Użyj „Trybu niskiego zużycia energii”

Jeśli na Twoim urządzeniu zaobserwujesz, że pozostało mało baterii, nadal możesz korzystać z urządzenia zanim podłączyć go do ładowarki. jednak do tego czasu możesz włączyć nowy Tryb niskiego zużycia baterii, wybierając Ustawienia → Bateria → Tryb niskiego zużycia energii. Ta opcja tymczasowo redukuje zużycie energii, wyłączając lub zmniejszając częstotliwość pobierania nowych wiadomości e-mail, odświeżanie aplikacji w tle, automatyczne pobieranie plików i niektóre efekty wizualne. Firma Apple twierdzi, że Tryb niskiego zużycia energii może wydłużyć żywotność baterii o dodatkowe 3 godziny.

Tryb niskiego zużycia energii (iOS 11)

Monit o automatycznym włączeniu trybu niskiego zużycia energii pojawi się także, gdy akumulator rozładuje się poniżej 20%, a automatycznie zostanie wyłączony gdy bateria zostanie naładowana powyżej 80%.

5. Sprawdź siłę sygnału komórkowego

Jeśli mieszkasz lub pracujesz na obszarze, w którym jest słaby zasięg sieci LTE lub nie ma go wcale albo operator jej nie oferuje, należy rozważyć przełączenie się na sieć 3G, aby zapobiec niepotrzebnemu zużyciu baterii przez anteny LTE. Aby przełączyć się na 3G, przejdź do Ustawienia Ogólne → Siec komórkowa → Włącz LTE/Włącz 4G i stuknij w opcję Wyłącz.

Opcje sieci LTE/4G (iOS 11)

6. Pobieranie wiadomości e-mail (Push)

Opcja pobierania wiadomości e-mail Push może być jedną z głównych przyczyn szybkiego rozładowywania się baterii na niektórych urządzeniach. Aby określić, czy Twoja poczta e-mail jest pobierana za pomocą opcji Push lub Fetch, uruchom Ustawienia → Konta i hasła →  Pobierz nowe dane. Możesz sprawdzić i zmienić, czy konto e-mail ma mieć pobieranie danych za pomocą Push, Fetch czy Ręcznie.

Opcja Push zapewnia natychmiastowe powiadomienie, gdy otrzymasz nowego e-maila, podczas gdy Fetch pobiera nowe wiadomości co 15, 30 minut, co godzinę lub po uruchomieniu aplikacji Mail (Ręcznie). Możesz tymczasowo wyłączyć pobieranie wiadomości e-mail dla kont pocztowych, aby sprawdzić, czy wpłynie to na poprawę żywotności baterii.

Fetch i Push - pobieranie danych (iOS 11)

Ewentualnie, jeśli używasz wielu kont e-mail, możesz wyłączyć Push dla konta, z którego nie musisz otrzymywać natychmiastowych powiadomień o nowym e-mailu i przełączyć się na pobieranie Ręczne. – w takim przypadku wiadomości zostaną pobrane, gdy uruchomisz aplikację Mail (Poczta). Im dłuższą masz ustawioną częstotliwość pobierania danych, tym lepsza żywotność baterii.

7. Kładź iPhone’a ekranem do dołu (funkcja Facedown)

W systemie iOS jest także nowa funkcja Facedown, która wykorzystuje czujnik światła otoczenia, aby sprawdzić, czy wyświetlacz ma się zaświecić po otrzymaniu Powiadomienia.

Jeśli położysz iPhone’a ekranem do dołu, to podczas otrzymywania powiadomienia ekran nie będzie się wybudzał. To udoskonalenie pomaga zwiększyć żywotność baterii o dodatkową godzinę, ponieważ wyłącza wyświetlacz, gdy nie jest używany. Wystarczy położyć iPhone’a na stole ekranem skierowanym do dołu, aby zaoszczędzić baterię. Pamiętaj, że funkcja Facedown dostępna jest na iPhone’ie 5s lub nowszym.

Jak włączyć funkcje Facedown?

Funkcja Facedown (wygaszanie ekranu, gdy iPhone jest położony ekranem do dołu) jest automatycznie włączana po umieszczeniu iPhone’a ekranem do dołu. Dzięki temu wyświetlacz nie będzie się aktywował, gdy nadejdzie powiadomienie.  w dół, uniemożliwia on wyświetlanie się ekranu po nadejściu powiadomień. Jeśli funkcja nie działa na Twoim urządzeniu (dostępna na iPhone 5s lub nowszym), wykonaj nastepujące czynności:

 • Krok 1: Otwórz Ustawienia → Prywatność →  Ruch i sprawność.
 • Krok 2: Sprawdź, czy masz włączoną funkcję Śledzenie sprawności. Jeśli nie, to włącz ją, aby zaoszczędzić baterię.
Jak włączyć funkcję Facedown na iPhone'ie z systemem iOS 11?
Jak włączyć funkcję Facedown na iPhonie z systemem iOS 11?

Gdy funkcja Śledzenie sprawności zostanie wyłączona, czujnik ruchu używany dla Facedown również zostanie wyłączony i funkcja przestanie ona działać. Oznacza to, że Twój iPhone zawsze będzie aktywował wyświetlacz, gdy tylko nadejdzie jakiekolwiek powiadomienie.

8. Ogólne wskazówki

Pamiętaj, że wskazówki podane w tym wpisie mają na celu wskazania potencjalnych obszarów, w których można wyłączyć określone opcje, aby zwiększyć żywotność baterii. Nie rekomenduje ani nie zalecamy, aby wyłączać te funkcje tylko dlatego, żeby zaoszczędzić zużycia baterii, ponieważ wtedy nie miałoby sensu używanie smartfonów, takich jak iPhone.

Usuń niechciane widżety

Widżety możesz dodać do ekranu (który pojawia się po przesunięciu palcem na ekranie startowym od lewej do prawej), ale niektóre z nich mogą zmniejszyć żywotność baterii, ponieważ pobierają dane w tle i korzystają z usług lokalizacji, aby wyświetlać aktualne informacje. Powinieneś przejrzeć listę i usunąć widżety, których nie chcesz używać.

Dodaj/usuń widżety (iOS 11)

Na ekranie widżetów przejdź na sam dół i wybierz opcję Edycja, aby uzyskać dostęp do ustawień . Kliknij na czerwony przycisk, aby usunąć widżet z Centrum powiadomień.

Wyłącz automatyczne aktualizacje aplikacji w sklepie App Store

App Store automatycznie instaluje aktualizacje aplikacji w tle, ale jeśli nie chcesz aktualizować wszystkich swoich aplikacji, możesz wyłączyć tę opcję przechodząc Ustawienia → iTunes Store i App Store i wyłącz Uaktualnienia. W tym miejscu możesz również wybrać opcję, aby nie używać sieci komórkowej do automatycznego pobierania oraz strumieniowego odtwarzania w programie iTunes.

Ustawienia iTunes Store i App Store (iOS 11)

Wyłącz niepotrzebne indeksowanie wyszukiwania

Opcja ta pozwala na wyłączenie wyszukiwania wielu rodzajów treści, takich jak Aplikacje, Kontakty, Muzyka, Podcasty, Poczta, Wydarzenia itp. Usuń zaznaczenie przy wybranej zawartości, której nie chcesz przeszukiwać, wybierając Ustawienia → Ogólne → Siri i wyszukiwanie.

Po zainstalowaniu dużej aktualizacji oprogramowania systemowego, takiego jak iOS 11, indeksowanie treści zajmuje trochę czasu, co może mieć również wpływ na żywotność baterii, więc daj swojemu urządzeniu dzień lub dwa na zakończenie indeksowania.

Inne wskazówki

 • Jeśli nie podłączasz urządzeń Bluetooth do iPhone’a, wyłącz tę funkcję (Ustawienia → Ogólne →  Bluetooth). Wyłączenie Bluetootha w centrum sterowania nie powoduje wyłączenia tej opcji! podobnie jak w przypadku sieci Wi-Fi.
 • Ustaw czas automatycznego blokowania, tak aby iPhone wyłączył się szybciej po upływie okresu bezczynności. Aby ustawić czas Autoblokady, uruchom Ustawienia → Wyświetlacz i jasność → Autoblokada i ustaw ją na 30 sekund, 1, 2, 3, 4 lub 5 minut. Im krótszy czas włączenia autoblokady, tym lepiej.

Udogodnienia ekranu (iOS 11)

 • Jednym z najbardziej intensywnych procesów, które korzystają z procesów i baterii jest moduł Wi-Fi iPhone’a i wyszukiwanie dostępnych sieci bezprzewodowych. Jeśli nie korzystasz z sieci Wi-Fi najlepiej wyłącz tę opcję, przechodząc do Ustawienia → Wi-Fi i stuknij w przełącznik Włącz/Wyłącz. Warto wyłączyć także opcję Pytaj czy łączyć. Pamiętaj, że wyłączając tę ​​funkcję, Twój iPhone połączy się automatycznie z zapamiętanymi sieciami Wi-Fi, ale trzeba będzie ręcznie wybrać sieć, jeśli nie są dostępne żadne znane sieci. Uwaga: Domyślnie funkcja jest wyłączona.
 • Automatyczna jasność ekranu pomaga wydłużyć czas pracy baterii. Możesz także zmniejszyć domyślną jasność ekranu w zależności od preferencji lub włączyć funkcję Jasność automatyczna, która sama dostosowuje jasność ekranu do aktualnego oświetlenia. W systemie iOS 11 firma Apple przeniosła ustawienia automatycznej jasności. Możesz je znaleźć uruchamiając Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Udogodnienia ekranu Jasność automatyczna. Uwaga: Apple domyślnie włącza tę opcję.
 • Wyłącz Usługi lokalizacji dla następujących usług systemowych: Analizy iPhone’a, Ustawienia strefy czasowej oraz Reklamy Apple oparte na położeniu.

9. Rozwiązywanie problemów

 • Uruchom ponownie / zresetuj iPhone’a
  Przytrzymaj  przycisk Uśpij/Obudź i Początek (Home) równocześnie przez co najmniej dziesięć sekund, aż pojawi się logo firmy Apple.
 • Wyzeruj ustawienia sieciowe
  Zresetuj ustawienia sieciowe, wybierając Ustawienia → Ogólne → Wyzeruj → Ustawienia sieciowe. Spowoduje to zresetowanie wszystkich ustawień sieciowych, w tym haseł, ustawień VPN i APN.
 • Konserwacja baterii
  Firma Apple zaleca użytkownikom, aby wykonywać co najmniej jeden cykl pełnego ładowania raz na miesiąc (ładowanie akumulatora do 100%, a następnie jego całkowite wyczerpanie). Jeśli  dawno tego nie robiłeś, może to być dobry moment, aby wykonać taką operację. Pełny cykl ładowania pomaga poprawić kalibrację wskaźnika zużycia baterii.

10. Przywróć iPhone’a do ustawień fabrycznych (skonfiguruj jako nowe urządzenie)

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale ostateczna deska ratunku w przypadku problemów z bateria. Jeśli twój iPhone został skonfigurowany przez przywrócenie kopii zapasowej, problemy z akumulatorem mogą być spowodowane problemami z kopią zapasową. Spróbuj przywrócić iPhone’a do ustawień fabrycznych i skonfigurować go jako nowe urządzenie: Ustawienia → Ogólne → Wyzeruj → Usuń całą zawartość i ustawienia i skonfiguruj go jako nowy iPhone (nie z kopii zapasowej). Zanim jednak usuniesz całą zawartość i ustawienia, zrób kopię zapasową swojego iPhone’a przy użyciu programu iTunes lub iCloud lub wybierz kopię zapasową zdjęć i filmów przy użyciu Dropbox lub Google+.

Sprawdź także: Jak zresetować iPhone’a 7 lub włączyć tryb DFU?

Ta operacja wymaże wszystkie dane i ustawienia!

Czy pod systemem iOS 11 Twój iPhone szybciej się rozładowuje? Jeśli któraś z powyższych porad pomogła, daj nam znać w komentarzu.

Jeśli wpis okazał się pomocny podziel się nim na Facebooku.