[29 gru – 4 sty] Tydzień w historii technologii

Sprawdź co wydarzyło się w ostatnim tygodniu roku i na początku nowego roku w historii technologii na przestrzeni lat.

29 grudnia - 4 stycznia: Tydzień w historii technologii

29 grudnia 1949: Pierwsza stacja telewizyjna UHF

Stacja KC2XAK z Bridgeport w stanie Connecticut, staje się pierwszą stacją telewizyjną nadającą codziennie na falach bardzo wysokiej częstotliwości (UHF). Ilu z was zastanawia się, co to jest telewizja UHF? Przyznajcie się… nie wstydźcie się!

Utworzona przez RCA i NBC jako działający eksperyment, stacja była używana do testowania, czy widmo UHF było możliwe do nadawania telewizji. O nazwie kodowej „Operation Bridgeport”, po dwóch i pół roku udanej transmisji, stacja została zamknięta. Nadajnik UHF został zakupiony, zdemontowany i ponownie zmontowany w Portland w stanie Oregon, aby zasilić pierwszą komercyjną stację UHF w Stanach Zjednoczonych.

31 grudnia 1993: Microsoft wydało system operacyjny Windows 3.11

Microsoft wydało wersję 3.11 systemu operacyjnego Windows, który był niewielką aktualizacją do systemu Windows 3.1. Była to ostatnia stabilna wersja systemu Windows, zanim nowy Windows 95 został wydany w sierpniu 1995 roku.

Windows 3.11 (screen)
Windows 3.11 (screen)

1 stycznia 1983: Świt internetu

ARPANET oficjalnie zmienia się i zaczęto korzystać z protokołu internetowego, tworząc pierwszy element nowoczesnego Internetu.

1 stycznia 1985: Utworzono system nazw domenowych

Stworzono internetowy system nazw domen. NORDU.NET była pierwszą domeną utworzoną tego dnia, w celu hostingu pierwszego serwera głównego domeny, nic.nordu.net. Jednak pierwszą domeną, która faktycznie została zarejestrowana, była symbolics.com kilka miesięcy później, 15 marca 1985 roku.

2 stycznia 1839: Pierwsze zdjęcie księżyca

Louis Daguerre zrobił pierwsze znane zdjęcie Księżyca. Niestety, jego laboratorium spaliło się 8 marca tego samego roku, więc zdjęcie nie przetrwało.

3 stycznia 1957: Pierwszy elektryczny zegarek

Hamilton Watch Company wprowadziło na rynek pierwszy zegarek elektryczny. Hamilton Electric 500 był pierwszym zegarkiem, który nie wymagał nakręcania. Jednak żywotność baterii była tak krótka, że ​​konieczne były częste wymiany baterii. Jednak był to wielki hit, ponieważ zegarek był nowością technologiczną, która jak się okazało stała się bardzo popularna.

Pierwszy zegarek elektryczny
Pierwszy zegarek elektryczny

3 stycznia 2009: Geneza Bitcoina

Pseudonimowy twórca Bitcoina Satoshi Nakamoto kopie pierwsze 50 bitcoinów, obecnie znanych jako Genesis Block, sześć dni przed początkową wersją oprogramowania Bitcoin i uruchomieniem sieci kryptowalut.

Bitcoin stał się de facto cyfrową walutą, popularną ze względu na jej zdecentralizowane podejście, ponieważ żaden pojedynczy podmiot nie może jej kontrolować, manipulować ani dezaktywować waluty, a transakcje mogą być anonimowe i bezpieczne.

Zobacz także: Jak Bitcoin dochodzi do 10 000 $ – rok kryptowaluty

4 stycznia 1972: Pierwszy mobilny kalkulator naukowy

Hewlett-Packard wprowadziło pierwszy przenośny kalkulator naukowy, HP-35. Dokładność kalkulatora była większa niż większości komputerów mainframe w tamtych czasach. Dla takiego osiągnięcia technologicznego nazwa kalkulatora jest po prostu pochodną faktu, że ma 35 przycisków. Zastanawiam się, czy musieli użyć kalkulatora, żeby to zrozumieć…