Matter 1.3 podłączy urządzenia i ładowarki EV do Twojego inteligentnego domu

Jednak zanim to nastąpi – nadal zadaniem producentów i twórców oprogramowania jest zapewnienie obsługi tej funkcji.

Specyfikacja Matter 1.3 została wydana (CSA)
Specyfikacja Matter 1.3 została wydana (CSA)

Standard Matter, którego celem jest zapewnienie interoperacyjności wszystkich inteligentnych urządzeń i platform domowych, doczekał się nowej aktualizacji. Stowarzyszenie Connectivity Standards Alliance (CSA) wydało nową aktualizację Matter 1.3, która dodaje obsługę większej liczby rodzajów urządzeń. Nowością w tej wersji jest obsługa większej liczby urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak płyty kuchenne i suszarki, a także ładowarki pojazdów elektrycznych.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Matter 1.1 z lepszą obsługą urządzeń zasilanych bateriami

Matter ma wzniosłe cele, które mają sprawić, aby wszelkiego rodzaju inteligentne urządzenia domowe i ekosystemy dobrze ze sobą współdziałały. Wdrażanie Matter było powolne, ale stowarzyszenie Connectivity Standards Alliance (CSA), które opracowuje ten standard, w dalszym ciągu zwiększa jego możliwości i popularność. We wpisie na blogu ze środy 8 maja 2024 roku, CSA ujawniło kolejną wersję Matter – znaną jako Matter 1.3. Aktualizacja dodaje obsługę nowych rodzajów urządzeń, takich jak sprzęt AGD i ładowarki do pojazdów elektrycznych.

Największą częścią Matter 1.3 jest włączenie nowych funkcji zarządzania energią. Ładowarki pojazdów elektrycznych (EV, z ang. electric vehicles) będą pierwszym typem urządzeń, które skorzystają z nowego systemu zarządzania energią Matter 1.3, ale prawdopodobnie w przyszłości trafi on do innych urządzeń. CSA twierdzi, że Matter 1.3 umożliwia obsługiwanym akcesoriom „raportowanie w czasie rzeczywistym realnych i szacunkowych pomiarów, w tym chwilowej mocy, napięcia, prądu i innych, a także zużycia lub wytwarzania energii w czasie”.

W praktyce pomoże to użytkownikom efektywniej i taniej pobierać opłaty. Produkty wysokoenergetyczne, takie jak pojazdy elektryczne, mogą mieć duży wpływ na rachunek za energię ich właściciela, gdy są ładowane w godzinach szczytu. Dlatego planowanie ładowania pojazdów elektrycznych w godzinach, w których zużycie energii jest zazwyczaj niskie, może być doskonałym środkiem oszczędzającym koszty.

Dzięki Matter 1.3 obsługiwanymi ładowarkami pojazdów elektrycznych można sterować przez internet w celu ręcznego rozpoczynania lub zatrzymywania sesji ładowania. Inne zastosowania obejmują dostosowywanie szybkości ładowania pojazdów elektrycznych i „określanie, ile mil zasięgu ma zostać dodanych przed ustaloną godziną odjazdu”.

Oprócz zarządzania energią, według CSA, Matter 1.3 dodaje także obsługę urządzeń do zarządzania wodą. Należą do nich „detektory wycieków i zamarzania, czujniki deszczu i sterowane zawory wodne”.

Matter 1.3 otwiera drzwi dla większej liczby inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego, które zostaną wypuszczone na rynek ze wsparciem Matter, w oparciu o istniejącą obsługę pralek, która została dodana w Matter 1.2. Obsługiwanych jest pięć nowych urządzeń: kuchenki mikrofalowe, piekarniki, płyty kuchenne, okapy i suszarki do prania.

Wreszcie najnowsza wersja poprawia integrację telewizorów wyposażonych w Matter z innymi urządzeniami. Na przykład pewnego dnia możesz otrzymać na telewizorze powiadomienie push o zakończeniu suszenia prania.

Wszystko to wymaga powszechnego przyjęcia standardu Matter, aby dokonać znaczących zmian, a to podobno nadchodzi. Dotychczasowym problemem związanym z Matter jest tempo, w jakim jest on dodawany do nowych produktów i istniejących platform oprogramowania. Będzie to nadal dotyczyć Matter 1.3, ponieważ wydanie obejmuje tylko nową specyfikację. Żadne nowe produkty nie są jeszcze gotowe do wydania z Matter 1.3, a producentom zajmie trochę czasu dostarczenie sprzętu AGD i ładowarek elektrycznych z obsługą Matter.

„Patrząc na jesienną wersję i późniejszych, spodziewamy się wsparcia dla ulepszeń, z których skorzystają wszyscy użytkownicy i wszystkie urządzenia, w tym nowych kategorii urządzeń umożliwiających użytkownikom rozpoczęcie, rozwój i utrzymanie bezpiecznego inteligentnego domu dzięki infrastrukturze sieciowej przeznaczonej dla inteligentnego domu”. – stwierdza CSA.

Więcej o Matter przeczytasz na oficjalnej stronie internetowej CSA.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CSA: Matter 1.3 Specification announced, enabling energy reporting for Matter devices, and support for water and energy management, electric vehicle chargers, and new major appliances | Android Central