Matter 1.1 z lepszą obsługą urządzeń zasilanych bateriami

Nowy standard inteligentnego domu z pewnością nie jest tak wszechobecny, jakby wszyscy – nowa aktualizacja Matter 1.1 zawiera kilka usprawnień.

Matter (urządzenia) | CSA

Standard inteligentnego domu Matter był tworzony od dawna i ostatecznie został wprowadzony z wielką pompą pod koniec 2022 roku. Duzi gracze z branży, tacy jak Google, Amazon i Apple, zobowiązali się do wsparcia standardu, chcąc stworzyć nową platformę, ułatwiającą producentom tworzenie urządzeń dla inteligentnych domów, które z łatwością współpracują ze wszystkimi platformami i wszystkim innym w domu. Około pół roku później konsorcjum CSA (skrót od Connectivity Standards Alliance), stojące za rozwojem standardu, uruchomiło aktualizację Matter 1.1 i jest to znacznie mniejsza wersja, niż można by się spodziewać.

Matter 1.1 dotyczy głównie uproszczenia procesu certyfikacji dla programistów i firm. Po pierwsze, Matter 1.1 dodaje wyjaśnienia i porządkuje specyfikację, co ułatwia zrozumienie i lepsze korzystanie z tego standardu. Jest to dodatkowo wzmocnione dzięki ulepszonej automatycznej procedurze testowania. Ponieważ SDK jest oprogramowaniem typu open source, jednostka certyfikująca jest również zainteresowana usprawnieniem procesu wkładu dla programistów, umożliwiając im łatwiejsze dodawanie większej liczby typów urządzeń.

Nowa wersja standardu wprowadza także lepszą obsługę urządzeń zasilanych bateryjnie, tzw. Intermittently Connected Devices (ICD). Wiele czujników temperatury i ruchu, czy przełączników jest zasilanych bateryjnie, co oznacza, że ​​przechodzą w stan głębokiego uśpienia, gdy nie są używane, co jakiś czas tracąc połączenie z resztą inteligentnego domu (stąd nazwa).

Matter 1.1 ułatwia ekosystemom inteligentnego domu zrozumienie, że te urządzenia są nadal aktywne i stanowią część konfiguracji, nawet jeśli obecnie mają wyłączoną łaczność. Powinno to zmniejszyć liczbę błędnych ostrzeżeń trybie offline.

Matter 1.1 update (CSA)

Po wydaniu Matter w 2022 roku, 1135 nowych urządzeń uzyskało certyfikat zgodności ze standardem, a Matter dodało również 60 kolejnych firm do swojego sojuszu po uruchomieniu.

Jednocześnie standard ujednolicający okazuje się mniej ujednolicający niż oczekiwano. Firma Philips Hue odłożyła dodanie Matter do swojego mostka Hue, bez podania konkretnej daty. Wemo, marka inteligentnego domu Belkina, ogłosiła również, że wstrzymuje rozwój Matter na swoich urządzeniach, nawet jeśli wykorzystuje niektóre z tych samych podstawowych technologii w swoich produktach, takich jak Thread.

Matter (urządzenia) | CSA
Matter (urządzenia) | CSA

Na koniec tego roku planowana jest kolejna aktualizacja standardu Matter, która powinna dodać nowe typy urządzeń, takie jak odkurzacze automatyczne, urządzenia, kamery i urządzenia do zarządzania energią. Jednak może minąć trochę czasu, zanim wszystkie najlepsze inteligentne urządzenia domowe zostaną połączone w ramach tego standardu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CSA | Android Police