Matter 1.0 już finalnie – co dalej?

Standard inteligentnego domu Matter 1.0 jest wreszcie otwarty na certyfikację. Już pojawiły się pierwsze urządzenia smart home z tym standardem.

Matter 1.0 - gotowe

Organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) wydała ostateczny standard Matter 1.0 i ogłosiła, że ​​program certyfikacji jest już otwarty. Oficjalna premiera Matter zaplanowana jest na 3 listopada 2022 roku, ale pierwsze urządzenia Matter mogą pojawić się lada dzień. Firmy mogą zacząć sprzedawać urządzenia Matter lub modernizować istniejące, gdy tylko uzyskają certyfikat.

Kiedy pomysł Matter pojawił się po raz pierwszy w 2019 roku, było wielu ludzi, którzy myśleli, że to się nigdy nie zdarzy. Firmy Apple, Google, Amazon i Samsung zasiadły razem przy stole i wymyśliły plan naprawy różnorodnych systemów dla inteligentnego domu? Zaciekli konkurenci w przestrzeni produkcyjnej, tacy jak producenci zamków Yale i Schlage oraz producenci oświetlenia Philips Hue i GE Lighting, wspólnie opracowali uniwersalny standard, który sprawi, że ich produkty będą współpracować w dowolnym ekosystemie. Brzmiało to jak mrzonka. A gdy opóźnienia się nawarstwiały, czasami wydawało się, że Matter nigdy nie nadejdzie.

Ale dzisiaj laboratoria certyfikacji Matter już działają, pakiet SDK jest kompletny, a firmy mogą rozpocząć produkcję, modernizację i uzyskać oficjalną pieczęć zatwierdzenia Matter dla swoich urządzeń.

Chociaż specyfikacja została dopiero sfinalizowana, kilka firm pracowało nad produktami kompatybilnymi z Matter w ramach programu wczesnego dostępu, co oznacza, że ​​urządzenia Matter pojawią się lada dzień.

Wydarzenie inauguracyjne Matter zaplanowane na 3 listopada prawdopodobnie pokaże niektóre z tych wczesnych produktów. Zaproszenie wskazuje, że powstanie strefa demonstracyjna, w której firmy będą mogły zaprezentować swoje produkty z certyfikatem Matter.

CSA organizuje w listopadzie imprezę inauguracyjną Matter

Uniwersalny standard łączności, Matter, został zaprojektowany w celu uproszczenia komunikacji inteligentnych urządzeń domowych (smart home). Dając inteligentnemu zamkowi do drzwi i żarówce możliwość bezpośredniego komunikowania się ze sobą, przez Wi-Fi lub nowszy protokół o nazwie Thread, Matter powinien sprawić, że inteligentny dom będzie szybszy i bardziej responsywny. Powinno to również ułatwić proces konfiguracji, dzięki automatycznemu wyświetlaniu kompatybilnych urządzeń na smartfonie, aby umożliwić ich podłączenie. Co więcej, dzięki wspólnej sieci, która jest lokalna w Twoim domu i nie opiera się na chmurze, Twoimi urządzeniami można będzie sterować za pomocą więcej niż jednego ekosystemu inteligentnego domu lub asystenta głosowego.

Matter - urządzenia smart od Google
Matter – urządzenia smart od Google

Nie jest to jednak szybkie rozwiązanie, ponieważ początkowa specyfikacja Matter 1.0 obejmuje tylko ograniczoną liczbę kategorii urządzeń. CSA poinformowało, że opracowuje specyfikacje dla większej liczby urządzeń – w tym popularnych kategorii, takich jak kamery bezpieczeństwa i roboty odkurzające. Jednak w momencie wprowadzenia na rynek kompatybilne urządzenia będą ograniczone do:

  • inteligentnych żarówek i osprzętu,
  • inteligentnych wtyczek i przełączników,
  • inteligentnych termostatów i innych elementów sterujących HVAC,
  • inteligentnych rolet,
  • inteligentnych czujników,
  • inteligentnych zamków,
  • urządzeń multimedialnych (w tym telewizorów).

Google ogłosił, że wszystkie inteligentne głośniki i wyświetlacze Nest zostaną zaktualizowane do kontrolerów Matter. Niektóre, w tym Nest Hub Max, Nest Hub (2. generacji) i routery Nest Wifi, będą również routerami granicznymi Thread. Ikea już wprowadza do sprzedaży nową bramką Dirigera dla inteligentnego domu, która jest zgodna z nowym standardem.

Pierwsze wdrożenie obejmuje również kontrolery i mostki Matter, czyli urządzenia takie jak Google Nest Hub Max i inteligentne głośniki Amazon Echo, które mogą działać zarówno jako kanał komunikacji między urządzeniami, jak i jako interfejs do sterowania urządzeniami za pomocą głosu lub interfejs dotykowego.

Matter – urządzenia smart od Amazon

Aplikacje na smartfony, takie jak aplikacja Google Home i aplikacja Apple Home (Dom), również będą kontrolerami Matter. Bridges może również uzyskać certyfikat Matter, aby wprowadzić swoje połączone produkty do ekosystemu Matter. Na przykład Signify, właściciel Philips Hue, powiedział, że jego inteligentny mostek sterowania oświetleniem zostanie zaktualizowany do wersji Matter, dzięki czemu jego żarówki i elementy oświetlenia będą sterowane za pomocą dowolnego kontrolera Matter bez aktualizacji.

CSA twierdzi również, że Matter został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny przy użyciu technologii, która zapewnia, że urządzenia muszą potwierdzić, czym są i skąd pochodzą, zanim zostaną dołączone do sieci. Jeśli chodzi o prywatność, Matter działa całkowicie lokalnie przez IP, ale nie opiera się na połączeniu internetowym. Jest jednak zaprojektowany do łatwego komunikowania się z chmurą. Komunikacja jest kontrolowana przez aplikację ekosystemu lub aplikację na urządzeniu, z której korzystasz, i z kolei podlegają ich indywidualnym politykom prywatności. Dlatego nadal ważne będzie, aby w przypadku swoich danych używać wyłącznie urządzeń i usług zaufanych firm.

Pojawiło się wiele zamieszania i pytań o to, jak urządzenia Matter sprawdzą się w naszych domach. Wygląda na to, że wkrótce się dowiemy wraz z wydaniem Matter i otwarciem programu certyfikacji.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CSA | The Verge