Ćwiczenia mogą odwrócić oznaki starzenia poprzez „wypłukanie” tłuszczu z mięśni

Naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali rodzaj tłuszczu, który odgrywa główną rolę w procesie starzenia i można go kontrolować za pomocą krótkotrwałych ćwiczeń.

Ćwiczenia pozwalają zachować młodość - starsza kobieta z hantlami
fot. Depositphotos

Nowe badanie dostarcza wskazówek, dlaczego ćwiczenia wydają się wydłużać życie ludzi. Nauka o tym, dlaczego się starzejemy, jest gorącym tematem, a badania wskazują, że winowajcami są zmiany w naszych chromosomach, stres komórkowy i epigenetyka. Zmiany te trudno odwrócić za pomocą terapii — ale co by było, gdyby istniała molekularna przyczyna starzenia, którą moglibyśmy łatwiej zmienić?

W badaniu opublikowanym w piątek (12 kwietnia 2024 roku) w czasopiśmie Nature Aging naukowcy być może zidentyfikowali szczególny rodzaj cząsteczki tłuszczu, czyli lipidu, który odgrywa główną rolę w procesie starzenia. Lipid ten, zwany bis(monoacyloglicero)fosforanem (BMP), stwierdzono w konsekwentnie wyższych poziomach w mięśniach osób starszych niż u osób młodszych. Warto zauważyć, że te wysokie poziomy spadały po krótkich okresach ćwiczeń. Naukowcy dokładniej zbadali ten efekt na myszach.

W badaniach nad starzeniem brakuje szczegółowych badań cząsteczek tłuszczu, „więc wspaniale było zobaczyć, jak w ramach tego badania przeprowadzono tak wszechstronną analizę zmian w wielu różnych tkankach myszy i ludzi” – powiedziała dla serwisu Live Science dr Alexandra Stolzing, profesor inżynierii biogerontologicznej na Uniwersytecie w Loughborough, która nie była zaangażowany w badanie,

Tworzenie mapy tłuszczu

Naukowcy na ogół rozumieją, w jaki sposób proste tłuszcze, takie jak cholesterol, przyczyniają się do starzenia się i chorób, takich jak choroba wieńcowa. Jednak „niewiele wiadomo na temat wpływu złożonych lipidów” – powiedział dr George Janssens, adiunkt w dziedzinie genetycznych chorób metabolicznych na UMC w Amsterdamie i pierwszy autor badania.

Naukowcy rozpoczęli badanie tej zależności od analizy tłuszczów młodych i starych myszy. Korzystając z lipidomiki – technologii, która pozwala jednocześnie określić ilościowo wiele różnych tłuszczów w tej samej tkance – przyjrzeli się 10 różnym tkankom i zidentyfikowali ponad 1200 unikalnych typów lipidów.

To, co ich zaskoczyło, to stały wzrost BMP u starych myszy, który zaobserwowali w większości analizowanych tkanek.

Następnie naukowcy przeanalizowali tkankę mięśniową pobraną z biopsji od ochotników w różnym wieku – młodsi uczestnicy mieli od 20 do 30 lat, podczas gdy starsi uczestnicy mieli od 65 do 80 lat. Ponownie odkryli, że BMP gromadził się w starzejącej się tkance.

„Akumulacja jednego lipidu u myszy niemal w całej tkance i ta sama zmiana zachowana w ludzkich mięśniach… była zdumiewająca” – dodała Janssens. Wyniki sugerują, że lipidy BMP mogą być siłą napędową procesu starzenia – potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić, czy rzeczywiście napędzają starzenie się, czy raczej w jego wyniku wzrastają.

Godzina aktywności dziennie pozwala pozbyć się lipidów

Dowody sugerują, że nawet krótkie codzienne ćwiczenia zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci. Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia fizyczne są ściśle powiązane z poprawą długowieczności, a jednym z wyjaśnień jest to, że mają tendencję do zmiany sposobu, w jaki organizm rozkłada lipidy.

W drugiej fazie badań naukowcy analizowali zawartość lipidów w mięśniach ludzi przed i raz po ćwiczeniach przez godzinę dziennie przez cztery dni. Porównali te liczby z wynikami osób, które przez większość tego okresu pozostawały w pozycji siedzącej.

Co zaskakujące, nawet w tak krótkim czasie poziom BMP został znacząco obniżony u osób ćwiczących w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia. Sugeruje to, że lipid ten może odgrywać kluczową rolę w korzyściach płynących z ćwiczeń dla długowieczności.

„To badanie jest intrygujące”, ponieważ naukowcy odkryli, że ilość tego tłuszczu zwiększa się wraz z wiekiem zarówno u myszy, jak i u ludzi, powiedział Adiv Johnson, dyrektor ds. badań i innowacji w firmie Tally Health zajmującej się długowiecznością, który nie był zaangażowany w badanie. Jednak odkrycia pokazują również, że ćwiczenia fizyczne – „potężna interwencja przedłużająca długowieczność” – mogą zubożyć u ludzi tę związaną z wiekiem tkankę tłuszczową.

„Pomysł, że możemy odwrócić proces starzenia, przez długi czas był uważany za fantastykę naukową” – stwierdził w oświadczeniu starszy autor badania Riekelt Houtkooper, profesor genetycznych chorób metabolicznych na UMC w Amsterdamie. „Ale te odkrycia pozwalają nam zrozumieć znacznie więcej na temat procesu starzenia”.

Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, dlaczego BMP gromadzi się i czy inne metody niż ćwiczenia mogą pozwolić na jego wyeliminowanie.

Do tego czasu badanie dostarcza jednej wskazówki, dlaczego spacer lub bieganie po okolicy może pomóc nam żyć trochę dłużej. Dla osób, które fizycznie nie są w stanie wykonywać ćwiczeń, na horyzoncie mogą pojawić się inne rozwiązania, ponieważ niektórzy naukowcy pracują nad lekami imitującymi korzystne skutki aktywności fizycznej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nature Aging | Live Science
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos