Naturalny składnik znajdujący się w kawie może pomóc zachować witalne mięśnie!

Naukowcy odkryli, że cząsteczki trygoneliny pomagają zachować zdrowie i funkcjonowanie mięśni ľ może to pomóc szczególnie osobom chorym na sarkopenię.

Umięśniony młody mężczyzna i grafiki rysunkowe kawy (ziarna i filiżanka) oraz kozieradki (gałązka i suplement z ziaren)
fot. Depositphotos

Konsorcjum badawcze kierowane przez Nestlé Research w Szwajcarii i Yong Loo Lin School of Medicine, National University of Singapore (NUS Medicine) dokonało niedawnego odkrycia, że naturalna cząsteczka trygoneliny obecna w kawie, kozieradce pospolitej, a także w organizmie człowieka, może pomóc w poprawie zdrowia i funkcjonowania mięśni.

Co to jest trygonelina? Trygonelina jest alkaloidem o wzorze chemicznym C₇H₇NO₂. Jest to jon obojnaczy powstały w wyniku metylacji atomu azotu niacyny (witaminy B3). Trygonellina jest produktem metabolizmu niacyny wydalanym z moczem ssaków.

➔ CZYTAJ TEż: Czy tauryna opóźnia starzenie?

W ramach międzynarodowej współpracy między Uniwersytetami w Southampton, Uniwersytetem w Melbourne, Uniwersytetem w Teheranie, Uniwersytetem Południowej Alabamy, Uniwersytetem w Toyamie i Uniwersytetem w Kopenhadze prace opierają się na wcześniejszych wspólnych badaniach, w których opisano nowatorskie mechanizmy sarkopenii (stan, który charakteryzuje się utratą masy mięśni szkieletowych oraz ich funkcji) u ludzi.

Sarkopenia to stan, w którym zmiany komórkowe zachodzące podczas starzenia stopniowo osłabiają mięśnie organizmu i prowadzą do przyspieszonej utraty masy mięśniowej, siły i zmniejszonej niezależności fizycznej.

Jednym z ważnych problemów występujących podczas sarkopenii jest to, że w miarę starzenia się komórkowy kofaktor NAD⁺ zmniejsza się, podczas gdy mitochondria (elektrownie energetyczne w naszych komórkach), wytwarzają mniej energii.

Zespół badawczy odkrył, że poziom trygoneliny był niższy u starszych osób cierpiących na sarkopenię. Dostarczenie tej cząsteczki w modelach przedklinicznych skutkowało podwyższonym poziomem NAD⁺, zwiększoną aktywnością mitochondriów i przyczyniło się do utrzymania funkcji mięśni podczas starzenia.

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NADH – forma zredukowana, NAD⁺ – forma utleniona) – organiczny związek chemiczny, nukleotyd pełniący istotną rolę w procesach oddychania komórkowego. Różne pochodne tego związku są akceptorami elektronów i protonów w procesach utleniania komórkowego. Pełnią też rolę koenzymów oksydoreduktaz. (źródło: WIkipedia)

Odpowiednie odżywianie w walce ze starzeniem się

Poziom NAD⁺ można zwiększyć za pomocą różnych prekursorów dietetycznych, takich jak niezbędny aminokwas L-tryptofan (L-Trp) i formy witaminy B3, takie jak kwas nikotynowy (NA), nikotynamid (NAM), rybozyd nikotynamidu (NR) i mononukleotyd nikotynamidu (NMN).

Adiunkt Vincenzo Sorrentino z programu badań translacyjnych nad zdrową długowiecznością w NUS Medicine dodał: „Nasze odkrycia poszerzają obecną wiedzę na temat metabolizmu NAD⁺ dzięki odkryciu trygoneliny jako nowego prekursora NAD⁺ i zwiększają potencjał wprowadzenia interwencji z wykorzystaniem witamin wytwarzających NAD⁺ w obu przypadkach: zastosowania w zakresie zdrowej długowieczności i chorób związanych z wiekiem.”

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Kawa z mlekiem może mieć większe korzyści zdrowotne

Odżywianie i aktywność fizyczna to ważne zalecenia dotyczące stylu życia, które pozwalają zachować zdrowe mięśnie podczas starzenia.

„Byliśmy podekscytowani odkryciem w wyniku wspólnych badań, że naturalna cząsteczka występująca w żywności oddziałuje z komórkowymi cechami starzenia. Korzyści płynące z trygoneliny dla metabolizmu komórkowego i zdrowia mięśni podczas starzenia otwierają obiecujące zastosowania translacyjne” – powiedział Jerome Feige, dyrektor działu zdrowia fizycznego w Nestlé Research.

odniesienie: „Trygonellina jest prekursorem NAD⁺, który poprawia funkcjonowanie mięśni podczas starzenia i zmniejsza się w przypadku ludzkiej sarkopenii” (tyt. oryg. Trigonelline is an NAD+ precursor that improves muscle function during ageing and is reduced in human sarcopenia)
autorzy: Mathieu Membrez, Eugenia Migliavacca, Stefan Christen, Keisuke Yaku, Jennifer Trieu, Alaina K. Lee, Francesco Morandini, Maria Pilar Giner, Jade Stiner, Mikhail V. Makarov, Emma S. Garratt, Maria F. Vasiloglou, Lucie Chanvillard, Emilie Dalbram, Amy M. Ehrlich, José Luis Sanchez-Garcia, Carles Canto, Leonidas G. Karagounis, Jonas T. Treebak, Marie E. Migaud, Ramin Heshmat, Farideh Razi, Neerja Karnani, Afshin Ostovar, Farshad Farzadfar, Stacey K. H. Tay, Matthew J. Sanders, Karen A. Lillycrop, Keith M. Godfrey, Takashi Nakagawa, Sofia Moco, René Koopman, Gordon S. Lynch, Vincenzo Sorrentino i Jerome N. Feige
data: 19 marca 2024 roku
publikacja: Nature Metabolism, DOI: 10.1038/s42255-024-00997-x

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Nature Metabolism | SciTechDaily
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos