Czy tauryna opóźnia starzenie?

Naukowcy odkryli, że naturalnie występujący aminokwas – tauryna wydaje się odgrywać rolę w opóźnieniu starzeniu się zwierząt.

Twarz kobiety: po lewej - młoda, po prawej – postarzona.
fot. Depositphotos

Starzenie się jest nieuniknioną częścią życia. Choć jest to nieuniknione, wielu chce znaleźć sposoby na odwrócenie tego procesu – lub przynajmniej jego spowolnienie. Nowe badanie wykazało, że naturalnie występujący aminokwas – tauryna (C2H7NO3S) – jest powiązany z procesem starzenia się u myszy, małp i robaków – i wskazuje, że może odgrywać także rolę w starzeniu się ludzi. Wraz z wiekiem nasze komórki i narządy przestają funkcjonować tak wydajnie jak kiedyś. Na poziomie komórkowym skutki starzenia obejmują zwiększoną skłonność do występowania mutacji DNA podczas podziału komórki, rozregulowanie zdolności komórek do rozpoznawania składników odżywczych i reagowania na nie, dysfunkcję mitochondrialnego zaopatrzenia komórek w energię oraz gromadzenie się starzejących się komórek, które przestały się dzielić. Ale co by było, gdyby niektóre z tych procesów można było spowolnić?

Naukowcy z Harry Perkins Institute of Medical Research w Australii Zachodniej współpracowali z międzynarodowymi naukowcami, próbując odpowiedzieć na to pytanie, badając rolę tauryny w procesie starzenia.

Wcześniejsze badania wykazały, że stężenie tauryny we krwi koreluje ze zdrowiem, ale nie było wiadomo, czy stężenie tauryny we krwi wpływa na starzenie się. Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, zmierzyliśmy stężenie tauryny we krwi podczas starzenia się i stwierdziliśmy, że wraz ze spadkiem poziomu tauryny w naturalny sposób zwiększyły się „cechy charakterystyczne starzenia”, w tym spadek funkcji narządów.

– powiedział Ankur Sharma, jeden ze współautorów badania

Tauryna jest aminokwasem naturalnie produkowanym przez nasz organizm. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych aminokwasów występujących u ludzi. Odgrywa ważną rolę w rozwoju, odżywianiu i przetrwaniu komórek. Tauryna znajduje się również w owocach morza, zwłaszcza skorupiakach i ciemnym mięsie. I prawdopodobnie słyszałeś, że producenci wspomnają o nim jako o składniku napojów energetycznych.

Aby sprawdzić, czy poziomy tauryny przyczyniły się do starzenia się różnych gatunków, naukowcy karmili myszy, małpy i robaki tauryną lub roztworem kontrolnym. Odkryli, że myszy karmione tauryną żyły dłużej niż myszy kontrolne. Co więcej, myszy karmione tauryną miały lepsze funkcjonowanie kości, mięśni, trzustki, mózgu, tłuszczu, jelit i układu odpornościowego, co wskazuje na ogólny wzrost zdrowia. Naukowcy zaobserwowali podobny efekt u małp i poprawili długość życia robaków.

„Kiedy ilość tauryny została zwiększona w modelach przedklinicznych, okres zdrowia badanych zwierząt lub długość zdrowego życia wzrosła i żyły dłużej” – powiedział Sharma.

Badając wpływ tauryny na komórki, naukowcy odkryli, że ta substancja chemiczna ma pozytywny wpływ na oznaki starzenia.

„Badania nad mechanizmami, dzięki którym suplementacja tauryną poprawiała długość życia w zdrowiu, ujawniły, że tauryna pozytywnie wpływa na kilka cech starzenia, w tym starzenie się komórek, uszkodzenia DNA i stany zapalne” – powiedział Sharma.

Przeczytaj też: Regularne korzystanie z internetu przez osoby starsze związane z mniejszym ryzykiem demencji

Stan zapalny odnosi się do przewlekłego zapalenia o niskim stopniu nasilenia, związanego z postępującym wiekiem. Naukowcy planują podjęcie długoterminowych badań w celu ustalenia, czy tauryna podobnie działa w przypadku ludzi.

„Gdyby istniały krwiopochodne czynniki starzenia, przywrócenie ich koncentracji do „młodzieńczego”poziomu mogłoby służyć jako interwencja przeciwstarzeniowa, ale nie zostało to jeszcze przetestowane na ludziach” – powiedział Sharma.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Instytut Badań Medycznych Harry’ego Perkinsa | New Atlas
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos