Jak korzystać ze wspólnych list odtwarzania w Apple Music?

Obiecana, ale opóźniona funkcja wspólnych playlist wreszcie pojawiła się w Apple Music pod koniec stycznia. Oto, jak Ty i Twoi znajomi możecie z niej w pełni korzystać

Jak korzystać ze wspólnych playlist w Apple Music?

Funkcja współtworzenia playlist w Apple Music, pierwotnie obiecana wraz z debiutem systemu iOS 17, pojawiła się dopiero pod systemem iOS 17.3, ale umożliwia znajomym i rodzinie subskrybującym Apple Music tworzenie list odtwarzania (playlist), w tym dodawanie i usuwanie utworów. To świetny sposób na dzielenie się ulubioną muzyką i odkrywanie nowych, świetnych artystów i piosenek. Aby pełni wykorzystać potencjał tej funkcji, warto skorzystać z kilku prostych wskazówek, które powinieneś znać, zarówno od strony technicznej, jak i osobistej.

Jak skonfigurować wspólną playlistę?

Jeśli to Ty odpowiadasz za utworzenie współdzielonej playlisty, możesz to zrobić na komputerze Mac, iPadzie lub iPhonie, pod warunkiem, że na tych urządzeniach działa co najmniej system macOS Sonoma 14.3, iOS 17.3 lub iPadOS 17.3.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Apple Music testuje import biblioteki z innych usług streamingowych

Otwórz aplikację Muzyka na wybranym urządzeniu i utwórz playlistę lub wybierz istniejącą, którą utworzyłeś. Nie można jedynie współdzielić inteligentnych list odtwarzania takich jak Odkrycia, Grane na okrągło czy stacja użytkownika.

Po utworzeniu listy odtwarzania, nawet jeśli nie dodałeś do niej jeszcze utworów, w prawym górnym rogu listy odtwarzania zobaczysz małą ikonę wyglądającą jak osoba – gdy ją klikniesz, możesz rozpocząć dodawanie osób ze swoich kontaktów za pośrednictwem Wiadomości, poczty lub AirDrop. Zobaczysz także opcję „zatwierdzania współtworzących”. Pozostawienie tej opcji wyłączonej oznacza, że każdy, kto ma link, może dołączyć. Włączenie tej opcji oznacza, że twórca playlisty musi zatwierdzić osoby, które chcą dołączyć do współtworzenia playlisty.

Współtworzący mogą dodawać utwory, jeśli subskrybują usługę Apple Music, nawet jeśli korzystają z urządzenia z systemem Android, ale osoby nieposiadające subskrypcji mogą zobaczyć tylko listę odtwarzania.

Jako gospodarz udostępnionej playlisty dobrze abyś najpierw dodał kilka utworów, aby „nadać ton” i zainspirować ludzi do dodawania utworów, które będą dobrze pasować do wybranych przez Ciebie utworów. Jeśli jesteś jednym ze współtworzących, staraj się, aby wybrane przez Ciebie piosenki pasowały do stylu ustanowionego przez twórcę współdzielonej listy odtwarzania.

Jak współpracować przy tworzeniu playlisty w Apple Music?

 1. Otwórz aplikację Apple Music.
 2. Utwórz nową playlistę lub otwórz istniejącą.
 3. U góry playlisty stuknij . W tym miejscu możesz wykonać następujące czynności:
  • Włącz opcję Zatwierdź współtworzących, aby zatwierdzić osoby zaproszone do Twojej listy odtwarzania.
  • Wyłącz opcję Zatwierdź współtworzących, aby umożliwić dołączenie do playlisty każdemu, kto ma link.
 4. Stuknij opcję Rozpocznij współtworzenie playlisty.
 5. Zaproś inne osoby do dołączenia do Twojej playlisty za pomocą wiadomości, e-maila lub innej dostępnej opcji.

Aby zaprosić do playlisty dodatkowe osoby, stuknij przycisk . Następnie stuknij opcję Udostępnij łącze do zaproszenia lub wygeneruj kod QR, który inni będą mogli zeskanować.

Wspólne playlisty w Apple Music - ekrany z aplikacji
Wspólne playlisty w Apple Music – ekrany z aplikacji

Jak zatwierdzać lub usuwać współtworzących?

 1. W aplikacji Apple Music otwórz playlistę, do której zaproszono inne osoby.
 2. U góry playlisty stuknij .
 3. Aby zatwierdzić osobę, stuknij . Aby usunąć osobę, stuknij .

Jak zaakceptować zaproszenie do współpracy nad playlistą

 1. Otwórz zaproszenie. 
 2. Stuknij opcję Dołącz do playlisty. 

Jeśli widzisz komunikat Wymagane zatwierdzenie dołączenia, stuknij opcję Poproś o dołączenie, a następnie poczekaj, aż osoba zapraszająca zatwierdzi Twoją prośbę.

Jak zarządzać współtwórcami playlist?

Jeśli ktoś z współtwórców dokonuje złych lub zakłócających wyborów utworów, możesz usunąć go z listy odtwarzania, zanim całkowicie zniszczą klimat i zabawę. Twórca wspólnej listy odtwarzania może w dowolnym momencie „zarządzać” uczestnikami, klikając ikonę osoby obok udostępnianej listy odtwarzania. Podobnie uczestnicy mogą w dowolnym momencie opuścić tworzenie playlisty.

Gospodarz może usuwać uczestników, a także ich dodawać, a także wybrać grafikę reprezentującą wspólną playlistę. Jednak każdy zatwierdzony współtworzący może dodawać i usuwać utwory oraz zmieniać kolejność na liście odtwarzania — pamiętaj o tym przed dodaniem osób.

Jak dodawać lub edytować utwory na wspólnej playliście?

 1. W aplikacji Apple Music otwórz wspólną playlistę.
 2. U góry playlisty stuknij , a następnie stuknij opcję Edytuj. W tym miejscu możesz wykonać następujące czynności:
  • Dodawaj utwory: stuknij opcję Dodaj muzykę, wyszukaj utwory, które chcesz dodać, a następnie stuknij .
  • Usuwaj utwory: stuknij , a potem stuknij opcję Usuń.
  • Zmieniaj kolejność utworów: przeciągnij  obok utworu w górę lub w dół.

Jak zatrzymać lub opuścić wspólną playlistę?

 1. W aplikacji Apple Music otwórz wspólną playlistę. 
 2. Stuknij .
 3. Stuknij opcję Zatrzymaj lub Opuść.

Reakcje na utwory

Współtworzący mogą także reagować na utwory za pomocą emotikonów. Kiedy utwór jest odtwarzany, jego nazwa pojawia się w oknie Muzyki u góry, a po prawej stronie utworu i nazwy wykonawcy pojawia się przycisk „reakcji”.

Kliknij na przycisk i udostępnij jedną z gotowych opcji emoji lub kliknij znak plus na liście, aby znaleźć i dodać niestandardowe emoji.

Jak dodawać reakcje do utworów na wspólnej liście odtwarzania?

 1. W aplikacji Apple Music otwórz wspólną playlistę.
 2. Rozpocznij odtwarzanie utworu.
 3. Stuknij odtwarzany utwór u dołu ekranu.
 4. W sekcji Odtwarzane stuknij .
 5. Stuknij ikonę emoji.
Reakcje emoji w Apple Music
Reakcje emoji w Apple Music

Dobra zabawa w ulubionym towarzystwie

Współdzielone playlisty mogą zapewnić świetną zabawę i dobrą muzę na imprezie. Może pomóc w wspólnym słuchaniu artystów, których wszyscy kochają podczas rodzinnych wakacji, lub można wyrazić emocje, gdy ty i inni uczestnicy macie nieco inny gust.

Sztuka polega na tym, aby naprawdę współpracować i docenić wyzwanie, jakim jest znalezienie muzyki, która prawdopodobnie spodoba się grupie, niezależnie od tego, czy słyszeli o danej piosence wcześniej, czy nie.

Niektóre oczywiste „zasady” mogą obejmować niewrzucanie smutnej piosenki na playlistę pełną optymistycznych melodii i nie naleganie na granie artysty, którego nie znasz i nie lubią go inni współtworzący playlistę.

Gdy już ustalicie ogólny ton, niezależnie od tego, czy jest to chill, czy mosh pit do machania głowami, wybierz muzykę, którą chcesz dodać do miksu, która pasuje do stylu i ucieszy twoich znajomych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Pomoc Apple | Apple Insider