Przez tysiące lat starożytni Egipcjanie zapisywali hieroglify na grobowcach, papirusach, a w niektórych przypadkach na piramidach.
Ale kiedy wynaleziono hieroglify? Badania pokazują, że pojawiły się one około 5200 lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Mezopotamii wynaleziono inny system pisma, zwany pismem klinowym. „Niemieckie wykopaliska w Abydos w Egipcie odsłoniły inskrypcje hieroglificzne pochodzące z [około] 3200 roku p.n.e.” – powiedział serwisowi Live Science James Allen, emerytowany profesor egiptologii na Uniwersytecie Browna. Podobnie Ludwig Morenz, profesor egiptologii na Uniwersytecie w Bonn w Niemczech, powiedział, że egipskie hieroglify powstały „około 3300/3200 p.n.e.”.
➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” dla fanów starożytnego Egiptu
Allen powiedział także: „Na początku system hieroglificzny wydaje się być w zasadzie w pełni uformowany, albo dlatego, że jego początki zostały wyryte na łatwo psujących się materiałach [które nie przetrwały], albo dlatego, że został wynaleziony przez nieznanego geniusza”.
Po co wynaleziono hieroglify?
Dlaczego wynaleziono hieroglify, jest przedmiotem debaty, napisał w drugim wydaniu swojej książki „A History of Ancient Egypt” (John Wiley & Sons Ltd., 2021) Marc Van De Mieroop, profesor historii na Uniwersytecie Columbia .
W czasie, gdy wynaleziono hieroglify, Egipt jednoczył się w jedno państwo, a powodem ich wynalezienia mogła być administracja. „Logiczne jest, że państwo o wielkości i złożoności Egiptu wymagało elastycznego systemu rachunkowości, który mógłby przechowywać informacje o charakterze towarów, ich ilościach, pochodzeniu i przeznaczeniu, osobach odpowiedzialnych za nie oraz dacie transakcji” – napisał w swojej książce Van De Mieroop.
Inna teoria głosi, że hieroglify wynaleziono, aby pomóc wychwalać bogów i króla, napisał Van De Mieroop, zauważając, że niektóre wczesne rzeźby przedstawiające królów zawierają hieroglify. „Gloryfikacja króla mogła być jedną z sił napędowych powstania scenariusza” – napisał.
Jaki jest najstarszy używany system pisma?
Egipcjanie stworzyli hieroglify mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Mezopotamii wynaleziono pismo klinowe. Który system został wynaleziony jako pierwszy, jest przedmiotem dyskusji wśród uczonych.
Allen twierdzi, że egipskie hieroglify wynaleziono jako pierwsze, twierdząc, że najwcześniejsze inskrypcje klinowe pochodzą z około 2900 roku p.n.e. Jednak wielu uczonych nie zgadza się z tym.
Na przykład Orly Goldwasser, profesor egiptologii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, napisał, że pismo klinowe prawdopodobnie powstało jako pierwsze. „Na podstawie dostępnych dowodów wydaje się najprawdopodobniej, że pismo narodziło się w Mezopotamii” – napisał Goldwasser w rozdziale książki „Pharaoh’s Land and Beyond: Ancient Egypt andits Neighbours” (Oxford University Press, 2017).
W obu przypadkach pismo klinowe i hieroglify są zupełnie różne i wydaje się, że oba systemy rozwinęły się niezależnie od siebie. „Pismo klinowe i hieroglify są zbyt odmienne, aby jedno mogło bezpośrednio wpłynąć na drugie” – powiedział Allen. Allen zauważył, że znaki klinowe „przedstawiają całe słowa lub sylaby”, podczas gdy hieroglify „przedstawiają słowa lub pojedyncze spółgłoski” i nie reprezentują samogłosek.
Morenz powiedział, że choć między ludnością Egiptu i Mezopotamii istniał pewien kontakt, w Dolinie Nilu powstały hieroglify. Goldwasser napisał, że chociaż te dwa systemy są zupełnie różne, możliwe jest, że wynalezienie pisma klinowego w Mezopotamii pomogło zainspirować Egipcjan do wynalezienia hieroglifów.
Według Uniwersytetu w Memphis w Tennessee ostatni znany egipski napis hieroglificzny pochodzi z roku 394 n.e. W tym czasie w Egipcie używano innych systemów pisma, takich jak koptyjski. Wiedza o czytaniu i pisaniu hieroglifów zaginęła i dopiero w XIX wieku, wraz z odszyfrowaniem hieroglifów, zaczęto je ponownie czytać.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Life Science
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos