Unicode 16.0 Alpha zawiera całą masę egipskich hieroglifów i kilka postaci z gier retro

Fascynaci i badacze starożytnego Egiptu z pewnością ucieszą się z prawie 4000 egipskich hieroglifów w nowym standardzie Unicode 16.0. Jest też coś dla fanów starych gier!

Przykłady kodowania hieroglifów w Unicode 16.0
Przykłady kodowania hieroglifów w Unicode 16.0

Z pierwszej wersji alfa wynika, że nowa wersja Unicode 16.0 doda do standardu aż 3995 egipskich hieroglifów [PDF], a tym samym większość z 5187 nowych znaków przewidzianych w następnej wersji Unicode. To rozszerzenie, zwane Extended-A, znacznie rozszerza obecną listę hieroglifów (zgodnie z Unicode 15.1 [PDF]) i prawdopodobnie ułatwi całkowite mapowanie odpowiednich tekstów w Unicode.

Nowe hieroglify poszerzają listę Gardinera, która jest dostępna od Unicode 5.2 z 2009 roku, ale zawiera tylko nieco ponad 1000 znaków (PDF). Do zakodowania około 90% tekstów egipskich wystarczy 700 znaków, które wchodzą w skład listy Gardinera. Jednakże pozostałych 10% nie można przedstawić za pomocą tych znaków.

Niektóre znaki są tak rzadkie, że pojawiają się tylko raz lub dwa razy, jak opisano w Propozycji kodowania na rok 2023 [PDF]. 129-stronicowy dokument pokazuje ogromny wysiłek wymagany do digitalizacji egipskich hieroglifów do formatu Unicode. W związku z tym potrzeba około 4000 dodatkowych znaków, aby móc wyświetlić pozostałe 10% tekstów w formacie Unicode. Projekt wsparli filolodzy, którzy pomogli w selekcji. Ale praca nie jest jeszcze skończona. Zgodnie z ówczesną propozycją kodowania, nadal można przesłać brakujące ważne znaki.

Rozszerzenie jest szczególnie istotne dla badaczy. Jak stwierdzono w propozycji kodowania, egiptolodzy stanowią część grupy docelowej.

Unicode 16 ma tez coś dla retrogame’erów

Oprócz profesjonalnego zastosowania, w Unicode 16 istnieją również nowe znaki o charakterze bardziej rozrywkowym. Fani gier retro uciesza się z mnóstwa nowych symboli (Symbols for Legacy Computing Supplement [PDF]). Należą do nich sprite’y latających spodków, kosmitów, wężogłowych i go cartów, które szczególnie przypominają erę Atari 2600.

Przykłady kodowania symboli hieroglifów w Unicode 16.0
Przykłady kodowania symboli hieroglifów w Unicode 16.0

Przeczytaj takżE: „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” dla fanów starożytnego Egiptu

W planach jest także 8 nowych emoji [PDF], w tym wyczerpana buźka („twarz z workami pod oczami”), odcisk palca i łopata.

Informacje zwrotne na temat wersji alfa można przesyłać do 4 kwietnia 2024 roku, zanim rozpocznie się kolejna faza rozwoju.

Listę wszystkich znaków w Unicode 15.1 można znaleźć na stronie Unicode. Wszystkie nowe znaki są dostępne na stronie Unicode 16.0 Versioned Charts Index – Unicode jest w stanie wyświetlić 155.000 znaków. Jest już projekt ogłoszenia standardu 16.0.0 , który obecnie jest datowany na wrzesień 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Blog Unicode | Notebookcheck