6 najważniejszych symboli starożytnego Egiptu

Poznaj znaczenie sześciu najpopularniejszych symboli, które z pewnością kojarzysz: Ankh, oko Horusa, oko Ra, symbol skarabeusza, filar Dżed oraz Hekha i Nekhakha.

6 najważniejszych symboli starożytnego Egiptu

Nie da się ukryć, że Egipcjanie to jedna z najbardziej fascynujących kultur w historii. Byli sprytni, zaradni i wykwalifikowani w budowaniu jednych z najtrwalszych pomników, jakie kiedykolwiek znaliśmy. Ale prawda jest taka, że ich osiągnięcia nie ograniczają się do wyczynów inżynieryjnych, takich jak piramidy i świątynie – ich sztuka i symbolika są tak samo budzące podziw, jak ich architektura.

Sprawdź też: „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” dla fanów starożytnego Egiptu

Jeśli więc jesteś fanem hieroglifów, kultury egipskiej lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, poniżej poznasz znaczenie kilku symboli ze starożytnego Egiptu, które dadzą Ci wgląd w jego przeszłość.

Ankh jest symbolem życia i życia wiecznego. Reprezentuje oddech życia i wierzono, że Słońce jest w rzeczywistości bogiem. Ankh było również znane jako „klucz życia”, ponieważ wierzono, że zapewnia dostęp do nieśmiertelności poprzez wejście do nieba.

Oko Horusa jest symbolem ochrony i władzy królewskiej. Wiązało się to z boginią Wadjet, którą często przedstawiano jako kobietę z kobrą na czole. Samo oko reprezentowało Ra, boga słońca, i czasami nazywano je „prawym okiem Ra” lub „lewym okiem Horusa”. Oprócz tego oko było również powiązane z Thotem (lub Hermesem), który, jak wierzono, stworzył je podczas jednej ze swoich licznych podróży do podziemi.

Oko Ra jest potężnym symbolem w mitologii starożytnego Egiptu. Reprezentuje słońce i boga słońca Ra, którego uważano za twórcę wszelkiego życia na ziemi. Wierzono, że amulet Oko Ra zapewnia właścicielowi siłę, ochronę i szczęście. Symbol składa się z oka wewnątrz trójkąta lub koła, z którego wychodzą promienie. Samo oko zostało zinterpretowane jako reprezentujące wiele rzeczy, w tym mądrość, wiedzę, nieśmiertelność i duchowość, podczas gdy trójkąt oznacza stabilność i siłę, reprezentując jednocześnie trzy etapy: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość (nasz obecny czas).

Symbol skarabeusza jest symbolem stworzenia i odrodzenia, który reprezentuje słońce, a także cykl życia. Ten starożytny egipski symbol był używany co najmniej od 3200 roku p.n.e., kiedy to odkryto go na ceramice w Hierakonpolis. Uważa się, że pochodzi od prawdziwego owada zwanego żukiem gnojowym, który zwija kulki odchodów, aby je zakopać i złożyć w nich jaja. Egipcjanie postrzegali to zachowanie jako symbol tego, jak ich bóg Khepri stworzył wszystko z niczego (tocząc swój dysk słoneczny na niebie) lub jak Ra odnawiał się każdego dnia, wznosząc się nad Abydos o zachodzie słońca (podróż podobna do toczenia piłek). Skarabeusz został powiązany z kilkoma bogami, takimi jak: Atum-Ra, Ptah-Sokar-Ozyrys i Amon – i często był wyrzeźbiony na amuletach noszonych w celu ochrony przed złymi duchami lub chorobami. Umieszczano je pod łóżkami lub chowano w pobliżu grobowców, aby zmarły mógł ponownie wznieść się do nieba z taką samą pewnością, jak Ra każdego ranka po śmierci każdego wieczoru.

Filar Dżed (Djed), znany również jako „kręgosłup Ozyrysa”, był symbolem stabilności i siły. Filar reprezentował kręgosłup tego starożytnego egipskiego boga. Obraz tego filaru można zobaczyć na wielu artefaktach z różnych okresów w historii, w tym na rzeźbach i malowidłach nagrobnych. Djed jest również kojarzony ze zmartwychwstaniem i odrodzeniem, ponieważ wygląda jak skrzyżowanie kształtu litery S i kształtu klepsydry z ramionami wyciągniętymi w dół na każdym końcu (trochę wygląda jak ośmiornica do góry nogami). Aby zwiększyć jego znaczenie, często jest przedstawiany, gdy jest trzymany przez dwa węże (po jednym po obu stronach), które w kulturze egipskiej reprezentują szczęście!

Hekha i Nekhakha to dwa węże, które można znaleźć na nakryciu głowy boga Amona. Reprezentują dwie siły stworzenia, słońce i księżyc. Węże są zawsze przedstawiane z głową skierowaną do góry i uważa się, że są symbolem płodności.

6 najważniejszych symboli starożytnego Egiptu (infografika)
6 najważniejszych symboli starożytnego Egiptu (infografika)

Mam nadzieję, że podobało Ci się poznawanie starożytnych symboli egipskich. Stanowią fascynującą część historii i mogą pomóc zrozumieć, jak wyglądało życie ludzi, którzy żyli tysiące lat temu. Opisane w tym artykule sześć symboli reprezentuje tylko małą próbkę tego, czego ta kultura używała w życiu codziennym — jest ich oczywiście o wiele więcej i czekają na odkrycie!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Daily Infographic