Speedometer 3.0 już dostępny!

Google, Apple i Firefox udostępniły nowy test porównawczy przeglądarek Speedometer 3.0.

Speedometer 3.0

Narzędzie Speedometer od dawna jest preferowanym przez Google’a punktem odniesienia, wcześniej zauważając, że „najbardziej odzwierciedla rzeczywisty świat” przy porównywaniu wydajności JavaScript. Teraz nowa wersja Speedometer 3.0 jest już dostępna.

Speedometer 3.0 jest wynikiem współpracy (wspólny model zarządzania obejmujący wielu interesariuszy) pomiędzy silnikami przeglądarek Blink/V8, Gecko/SpiderMonkey i WebKit/JavaScriptCore, w którą zaangażowana jest również firma Microsoft. Wersja 1.0 w 2014 roku została stworzona przez zespół WebKit, natomiast wersja Speedometer 2.0 była efektem współpracy Apple’a i Google’a w 2018 roku.

Celem jest „stworzenie wspólnego zrozumienia wydajności sieci, aby można było wprowadzać ulepszenia poprawiające wygodę użytkownika”. Najnowsza wersja poprawia sposób, w jaki „Speedometer rejestruje i oblicza wyniki, wyświetla bardziej szczegółowe wyniki i wprowadza jeszcze szerszą gamę obciążeń”.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Chrome znacznie przyspieszył na telefonach z Androidem i Macach

Kilka testów i obciążeń nie jest w stanie symulować całej sieci, ale podczas tworzenia Speedometer 3 ustalono pewne kryteria wyboru tych, które są krytyczne dla doświadczenia użytkownika. Dzięki temu, jesteśmy teraz bliżej reprezentatywnego punktu odniesienia niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli chodzi o dołączone frameworki, Speedometer 3.0 uwzględnia: React, Vue, Angular, Preact, Lit, Backbone i Svelte.

Dostępny jest także zaktualizowany zestaw symulowanych obciążeń: aplikacja zadań, złożona strona internetowa, witryna z wiadomościami (aplikacja jednostronicowa), aplikacje i pulpity nawigacyjne z wykresami oraz edytory kodu.

Speedometer 3.0 todos
Speedometer 3.0 todos

TodoMVC to aplikacja do wykonywania zadań, która pozwala użytkownikowi śledzić zadania. Użytkownik może wprowadzić nowe zadanie, zaktualizować istniejące, oznaczyć zadanie jako ukończone lub je usunąć.

Wybrano serwis informacyjny do reprezentowania SPA, ponieważ pozwala on uchwycić główne obszary zainteresowań w sposób deterministyczny. Ważnym czynnikiem było to, że chciano mieć pewność, że korzystamy ze statycznych danych lokalnych i że aplikacja nie opiera się na żądaniach sieciowych w celu przedstawienia tych danych użytkownikowi. Aplikacje do tworzenia wykresów pozwalają nam testować renderowanie SVG i canvas, wyświetlając wykresy przy różnych obciążeniach.

Speedometer 3.0

Edytory, na przykład edytory tekstu i kodu WYSIWYG, pozwalają nam skupić się na edytowaniu kodu na żywo i przechwytywaniu interakcji z formularzami.

Speedometer 3.0 dostępny jest pod adresem browserbench.org/Speedometer3.0.

Inni twórcy przeglądarek również zamieścili dziś na swoich blogach własne wpisy szczegółowo opisujące cały wysiłek:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9To5Mac