Paleontolodzy odkryli „chińskiego smoka” sprzed 240 milionów lat

Naukowcy odkryli, że dziwaczne stworzenie podobne do smoka, które żyło w okresie triasu, używało swojej niezwykle długiej szyi do polowania na niczego niepodejrzewającą zdobycz w płytkiej wodzie.

Dinocefalozaur orientalis - skamielina dinocefalozaura
Dinocefalozaur orientalis – skamielina dinocefalozaura | fot. Nicholas C. Fraser, Instytut Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców, Chińska Akademia Nauk, Pekin

Międzynarodowy zespół naukowców z Chin, Stanów Zjednoczonych i Europy badał nowe skamieliny gada morskiego Dinocefalozaur orientalis (dinocefalozaura). Dzięki tym badaniom po raz pierwszy udało się w pełni opisać to przedziwne, niezwykle imponujące zwierzę. Dinocefalozaur orientalis miał niezwykle długą szyję i przypominał badaczom wężowe przedstawienie smoków z mitologii chińskiej. Wyniki badań nad Dinocefalozaurem orientalis zostały właśnie opublikowane w czasopiśmie Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh – w sam raz na rozpoczęcie Chińskiego Roku Smoka.

Zobacz też: Liczący 500 mln lat robak morski nosi nazwę od potwora z „Diuny”

W 2003 roku w formacji Guanling w prowincji Guizhou odkryto i zbadano czaszkę i pierwsze trzy kręgi szyjne Dinocefalosaurus orientalis. Od tego czasu w południowo-zachodnich Chinach odkryto wiele innych okazów, które obecnie znajdują się w Instytucie Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców w Pekinie oraz w Muzeum Historii Naturalnej Zhejiang w Hangzhou. Odkrycia te umożliwiły badaczom opisanie praktycznie całego szkieletu tego gada morskiego w ramach badań prowadzonych przez okres 10 lat.

Odkrycie dodatkowych skamieniałości pozwala nam po raz pierwszy zobaczyć to niezwykłe zwierzę o długiej szyi w całości. Przypomina długiego, wężopodobnego, mitycznego chińskiego smoka. Jesteśmy pewni, że Dinocefalozaur orientalis pobudzi wyobraźnię na całym świecie ze względu na swój uderzający wygląd.

– powiedział dr Nick Fraser z Muzeum Narodowego Szkocji, jeden z autorów badania

Dinocefalozaur orientalis, posiadający 32 oddzielne kręgi szyjne, rzeczywiście miał wyjątkowo długą szyję. Sugeruje to porównanie z Tanystropheus hydroides. Tanystropheus został znaleziony w Europie i Chinach w okresie środkowego triasu. Obydwa gady były podobnej wielkości i miały kilka wspólnych cech czaszki, w tym uzębienie przypominające klatkę dla ryb.

Artystka Marlene Donelly stworzyła realistyczną ilustrację przedstawiającą Dinocefalozaur orientalis pływającego obok prehistorycznej ryby zwanej Saurichthys
Artystka Marlene Donelly stworzyła realistyczną ilustrację przedstawiającą Dinocefalozaur orientalis pływającego obok prehistorycznej ryby zwanej Saurichthys | fot. Marlene Donelly

Dinocefalozaur jest wyjątkowy, ponieważ ma o wiele więcej kręgów na szyi i tułowiu niż Tanystropheus. Dinocefalozaur był żyworodny (co oznacza, że rodził młode, a nie składał jaja) i oczywiście bardzo dobrze przystosowany do oceanicznego stylu życia, ponieważ miał kończyny w formie płetw oraz doskonale zachowane ryby w okolicy żołądka.

– mówi dr Stephan Spiekman, specjalista ds. gadów morskich o długich szyjach w Państwowym Muzeum Historii Naturalnej w Stuttgarcie

Pomimo powierzchownych podobieństw Dinocefalozaur nie był blisko spokrewniony ze słynnymi plezjozaurami, które wyewoluowały około 40 milionów lat później i stały się inspiracją dla potwora z Loch Ness.

To był wysiłek międzynarodowy. We współpracy z kolegami ze Stanów Zjednoczonych i Europy wykorzystaliśmy nowo odkryte okazy, aby poszerzyć naszą dotychczasową wiedzę na temat dinozaura. Wśród wszystkich niezwykłych znalezisk triasu, których dokonaliśmy w prowincji Guizhou, ten gad morski prawdopodobnie wyróżnia się jako najbardziej niezwykły.

– powiedział dr Li Chun, autor badania i kurator w Instytucie Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców w Pekinie

Naukowcy mają nadzieję uzyskać więcej informacji na temat ewolucji tej grupy zwierząt w drodze dalszych badań w przyszłości, w szczególności dotyczących dokładnej funkcji długiej szyi u gadów morskich.

Więcej informacji: Stephan N.F. Spiekman et al, Dinocephalosaurus orientalis Li, 2003: a remarkable marine archosauromorph from the Middle Triassic of southwestern China, Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh (2024). DOI: 10.1017/S175569102400001X

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phys.org | Earth and Environmental Science: Transactions of the Royal Society of Edinburgh