Liczący 500 mln lat robak morski nosi nazwę od potwora z „Diuny”

Liczący 500 milionów lat robak z kolcami „shuriken” nazwany został na cześć gigantycznych robaków piaskowych z „Diuny”.

Cyfrowa rekonstrukcja dorosłego Shaihuludia shurikeni ze Spence Shale of Utah
Cyfrowa rekonstrukcja dorosłego Shaihuludia shurikeni ze Spence Shale of Utah | fot. Rhiannon LaVine

Paleontolożka z University of Kansas badający obszar, znany ze skamielin, niedawno odkrył nigdy wcześniej nieodkrytego starożytnego robaka morskiego – i pokazał swoją „nerdowską” stronę podczas nazywania go. Kiedy Rhiannon LaVine znalazła skamielinę sprzed 500 milionów lat, pracownica naukowa z uniwersyteckiego Instytutu Bioróżnorodności i Muzeum Historii Naturalnej prowadziła prace terenowe z zespołem pracującym nad formacją geologiczną zwaną Spence Shale.

Nowo odkryty gatunek był częścią gromady pierścienic, która składa się z segmentowanych robaków. Skamieniały robak morski sprzed 500 milionów lat został odkryty w północnym Utah. Ten prehistoryczny robak mógł ślizgać się po oceanie w okresie kambru (541–485,4 mln lat temu), który charakteryzował się falą nowego życia na Ziemi, czasami nazywaną „eksplozją kambryjską”.

Nowy gatunek nazywa się Shaihuludia shurikeni. Jego rodzaj jest inspirowany fikcyjnymi robakami Shai-Hulud ze świata przypraw Arrakis w powieściach Diuna Franka Herberta.

Nazwa gatunku odnosi się do japońskiego słowa oznaczającego gwiazdę do rzucania — „shuriken” — ze względu na przypominające ostrza włosie skamieliny, które jest znane jako chaetae i jest powszechne u pierścienic — gromadzie segmentowanych robaków.

Naukowcy odkryli skamielinę podczas wykopalisk w Spence Shale, grubej formacji geologicznej wzdłuż granicy między północnym Utah i południowym Idaho. Okaz miał około 7 do 8 centymetrów (70 do 80 milimetrów) długości lub „trochę mniej niż długość smartfona” – powiedziała LaVine. Dla porównania fikcyjne robaki piaskowe z Diuny mierzą setki stóp długości.

Rozłupałam jeden z tych kawałków skały i od razu wiedziałam, że to coś niezwykłego. Pierwszą rzeczą, którą widzimy, są te promieniste ostrza, które wyglądają jak gwiazdy lub kwiaty.

– powiedziała w oświadczeniu LaVine, pracownica naukowa Instytutu Bioróżnorodności Uniwersytetu Kansas i Muzeum Historii Naturalnej.

Początkowo naukowcy nie byli pewni, czy kwiatopodobny wzór rzeczywiście pochodzi od żywego stworzenia, czy też jest to tylko „dziwny narośl mineralna”.

Ten obraz z mikroskopu SEM ilustruje skamielinę Shaihuludia shurikeni, ukazując ducha zachowania tkanki miękkiej pod charakterystycznymi włosiami chaetae robaka.
Ten obraz z mikroskopu SEM ilustruje skamielinę Shaihuludia shurikeni, ukazując ducha zachowania tkanki miękkiej pod charakterystycznymi włosiami chaetae robaka | fot. Rhiannon LaVine, University of Kansas

Aby to rozgryźć, zespół naukowców, w tym LaVine, przeanalizował skamielinę za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, który obejmował wysadzenie próbki wiązką elektronów, aby uzyskać szczegółowy obraz jej powierzchni z bliska. Ustalili, że okaz był nowym gatunkiem pierścienic, zgodnie z badaniem opublikowanym 8 kwietnia w czasopiśmie Historical Biology.

„Pierścieńce są bardzo rzadkie w kambrze Ameryki Północnej i jak dotąd znaliśmy tylko jeden okaz ze Spence Shale” – powiedział w oświadczeniu główny autor badań Julien Kimmig, paleontolog z Państwowego Muzeum Historii Naturalnej w Niemczech. .

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy odkryli rzadkie skamieliny ukryte w Spence Shale: od 1900 roku znaleziono w tym osadzie około 90 gatunków trylobitów kambryjskich i skamieniałości o miękkich ciałach, w tym starożytny karmnik denny w kształcie kieliszka do wina znaleziony w 2017 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The University of Kansas | Live Science