W związku ze zmianami na MUX-3 spodziewaj się kilku zmian!

W nocy z 14 na 15 grudnia 2023 roku rozpoczyna się 1. etap przełączeń MUX-3 na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC.

Kanały TVP z MUX-3 w standardzie DVB-T2/HEVC od połowy grudnia 2023 roku
Kanały TVP z MUX-3 w standardzie DVB-T2/HEVC od połowy grudnia 2023 roku

Dzięki zmianie technologii na naziemnym multipleksie MUX-3 widzowie będą mogli odbierać programy TVP w lepszej jakości. Kanały TVP Historia i TVP3 od 19 grudnia 2023 roku będą dostępne w standardzie HD. Od połowy grudnia naziemny MUX-3 będzie już w całości w nowym standardzie nadawania. W pierwszym etapie zmiany obejmą zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC będzie dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W drugim etapie, kilka dni później, w nocy z 18 na 19 grudnia 2023 roku zmiana obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

W trosce o widzów, aby zapewnić im dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu, Telewizja Polska przygotowuje tymczasową modyfikację oferty programowej w telewizji naziemnej.

  • Od 15 grudnia na multipleksie szóstym (MUX-6) zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 
    • 19 – TVP1
    • 28 – TVP2
    • 36 – TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV.
  • Od 19 grudnia 2023 roku do oferty programów na MUX-3 dołączą TVP Kultura i TVP ABC.

Oznacza to, że od 15 grudnia 2023 roku do 13 stycznia 2024 roku kanały TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów.

Po zmianie standardu nadawania programy TVP nadawane z multipleksu trzeciego cyfrowej telewizji naziemnej MUX-3 nie będą już dostępne na starszych telewizorach i dekoderach, działających w starym systemie DVB-T/AVC. Do odbioru drogą naziemną pełnej oferty programowej Telewizji Polskiej będzie niezbędne urządzenie spełniające standard DVB-T2/HEVC.

Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów.

Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dostrajania odbiorników są dostępne na antenach TVP, w mediach społecznościowych, na stronie telewizjanaziemna.pl oraz w Telegazecie na stronie 358. Od 12 grudnia dostępna jest również specjalna  infolinia dla widzów pod numerem 22 26 29 888.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska