Threads od Mety na razie nie zagrozi Twitterowi w Europie

Jeśli czekasz, aby porzucić Twittera i przejść na Threads, to na razie będziesz musiał poczekać – przynajmniej w Europie.

Kiedy Threads od Meta w EU?

Ze względu na przepisy dotyczące prywatności w Europie, Threads – an Instagram app zostanie wydany 6 lipca 2023 roku tylko w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie takie przepisy nie są w pełni narzucone przez RODO lub przepisy Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że użytkownicy w Polsce, Hiszpanii czy Niemczech nigdy nie zobaczą Threads na swoich telefonach. Po prostu będziemy musieli trochę poczekać, aż Meta rozwiąże problemy z prywatnością.

O jakie kwestie związane z prywatnością chodzi?

Według źródeł amerykańska wersja Threads powiadomi użytkowników, że wkrótce będzie zbierać soczystą gamę danych osobowych, która obejmuje dane dotyczące zdrowia, informacje finansowe, historię przeglądania, lokalizację, zakupy, kontakty, historię wyszukiwania i poufne informacje. W tym momencie łatwiej jest po prostu wymienić obszary, w które Threads nie będzie wtykać nosa.

Mówi się, że najnowsza aplikacja firmy Meta ma za zadanie importować dane z innej aplikacji Meta – Instagrama, w tym informacje behawioralne i reklamowe. Takie praktyki są powszechne w Stanach Zjednoczonych, gdzie gigant Zuckerberga połączył strumienie danych między WhatsAppem i Facebookiem. Irlandzki regulator DPC (Komisja Ochrony Danych) zbadał tę sprawę na terenie UE już w 2018 roku, po czym na WhatsApp nałożył grzywnę w wysokości 225 mln euro.

Threads próbuje wykończyć Twittera

Wygląda na to, że już niedługo zobaczymy obiecaną rzeczywistą walkę między Markiem Zuckerbergiem z Meta a Elonem Muskiem z Twittera, pierwsza runda odbędzie się w sferze cyfrowej.

Threads zostało ogłoszone bezpośrednim konkurentem Twittera, obiecując dostarczanie zasadniczo „zorientowanego na tekst Instagrama”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena