Apple da dostęp do NFC iPhone’a konkurentom Apple Pay w UE

Apple zaproponowała udostępnienie systemu komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) iPhone’a, którego używa Apple Pay, dla innych usług płatniczych, aby w ten sposób zapobiec zbliżającym się działaniom regulacyjnym UE.

Logo Apple Pay i iPhone z ekranem karty płatniczej

We wtorkowym krótkim raporcie Reuters podał, że Apple zaoferowało konkurentom dostęp do systemu NFC w iPhone’ach, ale nie jest jeszcze jasne, czego dotyczy propozycja Apple’a. Banki skarżyły się, że wyłączny dostęp Apple’a do bezstykowego chipa NFC w swoich urządzeniach uprzywilejowuje „Apple Pay” w stosunku do innych systemów płatności.

Może Cię zainteresować też: NFC dostanie turbodoładowanie do 2028 roku

W maju 2022 roku unijny organ antymonopolowy oficjalnie sprzeciwił się ograniczaniu konkurentom przez Apple dostępu do technologii mobilnej „tap-and-go”, co utrudniło konkurentom rozwój alternatywnych usług portfela mobilnego na urządzeniach Apple’a.

Konkurent Apple Pay, PayPal i inni rywale podobno odegrali znaczącą rolę w decyzji UE o skierowaniu do Apple’a skarg antymonopolowych dotyczących jego portfela mobilnego. Mówi się, że firma złożyła nieformalne skargi dotyczące sposobu, w jaki Apple ogranicza aplikacjom innych firm dostęp do funkcji NFC iPhone’a, co doprowadziło do wydania przez Komisję Europejską pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń przeciwko Apple’owi.

Według osób zaznajomionych ze sprawą i cytowanych w raporcie Komisja Europejska prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zwróci się do konkurentów i klientów o opinie, zanim podejmie decyzję o przyjęciu oferty firmy Apple.

To nie pierwszy raz, kiedy Apple spotyka się z krytyką za ograniczanie dostępu do NFC w iPhonie. Australijskie banki już w 2017 roku chciały uzyskać dostęp do NFC, aby wprowadzić alternatywę dla Apple Pay, ale nie udało im się to.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Reuters | MacRumors