NFC dostanie turbodoładowanie do 2028 roku

W ciągu najbliższych lat transmisja NFC ma mieć znacznie lepszy zasięg i lepsze możliwości ładowania bezprzewodowego – sprawdź plany rozwojowe!

NFC - Near Field Communication (logo)

Nikt nie wie, co przyniesie rok 2028, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem dla ludzi stojących za technologią Near Field Communication (NFC), może to zapewnić nam prawdziwie bezkontaktowe doświadczenie NFC. Plany przewidują, że obecny zakres transmisji 5 mm (0,2 cala) zostanie zwiększony nawet sześciokrotnie do 30 mm (1,2 cala), a moc wzrośnie z 1 W do 3 W. NFC Forum (konglomerat stojący za NFC) ma oficjalnie przedstawić publicznie swoje plany na najbliższe pięć lat podczas webinarium Technology Roadmap. Możesz zarejestrować się na webinarium.

Pięć kluczowych punktów stanowi podstawę planu planu działania do 2028 roku:

  • zwiększona moc do bezprzewodowego ładowania NFC
  • wielofunkcyjność
  • zwiększenie zasięgu transmisji
  • ulepszenie komunikacji między urządzeniami
  • rozszerzone formaty danych dla nowych przypadków użycia

Wszystkie ogłoszone aktualizacje znajdują się na różnych etapach rozwoju – niektóre są nadal w fazie badań, inne są już w trakcie opracowywania specyfikacji. W planach jest trzykrotne zwiększenie mocy ładowania bezprzewodowego NFC z 1 W do 3 W, co zapewni bezprzewodową moc i opcje skutecznego ładowania nowych i mniejszych urządzeń.

Zobacz też: Czego się spodziewać po Wi-Fi 7?

Ładowanie bezprzewodowe istnieje już od lat. Standard Qi (standard interfejsu do bezprzewodowego przesyłania energii z wykorzystaniem ładowania indukcyjnego) – jest już dobrze ugruntowany wśród wszystkich głównych producentów. Zapewnia solidne przesyłanie mocy – jego duża antena (o wymiarach 10 cm² lub 1,55 cala²) pozwala na ładowanie urządzeń takie jak smartfony i tablety.

W dziedzinie ładowania bezprzewodowego, NFC oferuje coś zupełnie innego. Anteny NFC są dziesięć razy mniejsze niż Qi, czego nie należy lekceważyć, ponieważ mówimy o urządzeniach mobilnych: wolnej przestrzeni nigdy dość! Downsizing ma jednak swoje własne ograniczenia. Ogranicza możliwości zasilania, dzięki czemu nadaje się do mniejszych, mniej wymagających urządzeń. Na przykład NFC byłoby odpowiednie do ładowania trackerów (opasek fitness), bezprzewodowych słuchawek dousznych, smartwatchów i innych urządzeń do noszenia oraz gadżetów IoT.

Na początku maja 2020 roku NFC Forum przyjęło specyfikację ładowania bezprzewodowego (WLC), która umożliwiła bezprzewodowe ładowanie małych urządzeń za pomocą smartfona lub innego urządzenia ładującego NFC z szybkością transferu mocy do 1 Wata. Teraz, jakieś trzy lata później, stowarzyszenie obiecujące trzykrotne zwiększenie tej mocy do 2028 roku.

NFC mierzy wyżej, zwiększy zasięg

Nie mniej niezwykły jest zamiar Forum NFC, aby sześciokrotnie zwiększyć odległość transmisji z obecnych 5 mm do niezwykłych (i naprawdę bezdotykowych) 30 mm. Większy zasięg poprawiłby również wrażenia użytkownika, zmniejszając potrzebę precyzyjnego ustawienia urządzenia podczas korzystania z NFC – na przykład podczas płatności zbliżeniowych smartfonem lub smartwatchem.

Od identyfikacji do recyklingu

Jeśli chodzi o pozostałe trzy kluczowe punkty, mają one na celu dodanie takich funkcji, jak dostarczanie paragonów point-to-point, identyfikację lojalnościową, obsługę kilku akcji jednym dotknięciem (Multiple Purpose Tap), funkcjonalność Point-of-Sale dla NFC dla smartfonów – znakomitą technologię, która pozwala akceptantom akceptować płatności kartą bezpośrednio w telefonie (Modernizing Device-to-Device Communication), a także udostępniać przez NFC dane na temat składu i sposobów recyklingu produktu ( rozszerzone formaty danych).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NFC Forum | Android Central | Phone Arena