Aby kości i stawy były zdrowe, ćwicz o tej samej porze dnia!

Najnowsze badania sugerują, że Twoje ciało może cieszyć się ćwiczeniami bardziej niż Ty, jeśli wykonujesz je regularnie o tej samej porze.

Mężczyzna z hantlami na tle zegara z napisem „time for fitness”
fot. Depositphotos

Jeśli kiedykolwiek zacząłeś nowy plan ćwiczeń lub dietę, najprawdopodobniej wiele razy słyszałeś, że konsekwencja jest kluczem do osiągnięcia celu. Teraz naukowcy po raz pierwszy odkryli, że trzymanie się codziennej rutyny podczas ćwiczeń może być równie ważne dla zdrowia kości i stawów. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Manchesterze przyjrzano się wewnętrznym zegarom biologicznym, aby sprawdzić, w jaki sposób ćwiczenia o tej samej porze dnia mogą potencjalnie chronić przed uszkodzeniem kości i stawów, chroniąc przed urazami oraz zapobiegać związanemu z wiekiem osłabieniu fizycznemu i powiązanym schorzeniom, takim jak zapalenie stawów.

Wśród wielu wyzwań zdrowotnych głównym obciążeniem dla poszczególnych osób jest związany z wiekiem zanik układu mięśniowo-szkieletowego, niekorzystne konsekwencje z tym związane. Zidentyfikowaliśmy nowy mechanizm czasowy leżący u podstaw starzenia się szkieletu, który może mieć dalekosiężny wpływ na zrozumienie słabości i zaprojektowanie bardziej efektywnego harmonogramu leczenia obejmującego ćwiczenia i fizjoterapię w celu utrzymania dobrego zdrowia i mobilności szkieletu.

– stwierdziła autorka Judith Hoyland i ekspertka ds. kręgosłupa/krążka międzykręgowego z Uniwersytetu w Manchesterze

Zasadniczo naszymi wzorcami behawioralnymi i fizjologicznymi w pewnym stopniu rządzi 24-godzinny zegar biologiczny, który działa w jądrze nadskrzyżowaniowym naszego mózgu w podwzgórzu na podstawie sygnałów płynących ze środowiska zewnętrznego, takich jak światło, ciemność i głód.

Codzienny 24-godzinny cykl, którym podąża nasz organizm, taki jak spadek temperatury wewnętrznej podczas snu i wzrost ciśnienia krwi w określonych porach dnia, nazywany jest rytmem dobowym. W naszym ciele zachodzą procesy utrzymujące ten rytm, zwane zegarami, które są powiązane z centralnym zegarem biologicznym w mózgu.

— powiedziała Lucy Donaldson, dyrektor ds. badań i wywiadu zdrowotnego we współpracującej organizacji Versus Arthritis

Badania wykazały, że jeśli inne zegary nie działają prawidłowo w przypadku naszego centralnego chronometrażysty, zwiększa to ryzyko wielu schorzeń, w tym chorób układu krążenia. Badania sugerują, że komórki tłuszczowe mają swój własny zegar biologiczny, a zegar układu sercowo-naczyniowego może wyjaśniać częstość występowania porannych zawałów serca.

Teraz badacze z Uniwersytetu w Manchesterze po raz pierwszy odkryli mechanizmy, które sprawiają, że tykają zegary krążka międzykręgowego i chrząstki. Ponieważ nie ma nerwów ani dopływu krwi, aż do teraz nie było całkowicie jasne, czy dobowy pomiar czasu mózgu jest w stanie zsynchronizować się z tymi unikalnymi zegarami biologicznymi.

W efekcie zidentyfikowaliśmy nowy mechanizm pozwalający zrozumieć, w jaki sposób nasze zegary biologiczne dostosowują się do środowiska zewnętrznego. Zegary ewoluowały, aby przygotować cię na przewidywalne, rytmiczne zmiany w środowisku.

— mówi profesor Qing-Jun Meng z Uniwersytetu w Manchesterze

I to właśnie tutaj, w „przewidywalnych zmianach rytmicznych”, kryje się klucz do tego, jak jednoczesne ćwiczenia mogą chronić przed pogorszeniem układu mięśniowo-szkieletowego.

„Nasze wyniki wykazały, że poranna aktywność fizyczna, powiązana z codziennymi wzorcami cyklu snu/czuwania, przekazuje informacje o czasie z wrażliwego na światło centralnego zegara w mózgu do obciążonych tkanek szkieletowych” – kontynuuje Meng. „W efekcie daje to sygnał Twojemu układowi kostnemu, że czas się obudzić. (…) Ale kiedy to ustawienie nie jest sprzężone z mózgiem, wówczas, podobnie jak w przypadku innych narządów i tkanek, może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne. Jeśli stale zmieniasz godziny ćwiczeń, możesz być bardziej podatny na tę desynchronizację.”

Na modelu mysim naukowcy kazali myszom ćwiczyć na bieżni w czasie, który zwykle był ich czasem odpoczynku, aby wykazać, jak nieprzewidywalna aktywność powoduje przyspieszenie niszczenia kości i chrząstki.

Zobacz też: „Asana Rebel: Get in Shape” — joga dla początkujących

Kiedy w ciągu dnia stoimy i poruszamy się, woda jest wyciskana z krążków międzykręgowych w naszym kręgosłupie, a także z chrząstek w biodrach i kolanach, przez co pod koniec dnia jesteśmy nieco krótsi. Powoduje to wzrost osmolarności tkanki, ponieważ ta sama ilość minerałów jest teraz rozpuszczona w mniejszej ilości wody, więc rzeczywiste stężenie wzrasta. Komórki wyczuwają tę zmianę osmolarności i synchronizują zegary w tkankach szkieletowych. Woda wraca w nocy, kiedy odpoczywamy, a osmolarność spada, choć ten kierunek zmian nie ma wpływu na zegar.

— powiedział główny autor Michał Dudek, z Uniwersytetu w Manchesterze

Chociaż model mysi, budowa stawów i dysków, a także inne aspekty fizjologiczne sugerują, że podobny wynik można by zaobserwować w badaniu na ludziach. Wynik był jasny: ćwiczenia o tej samej porze każdego dnia pozwalają na wyrównanie systemów, a mechanizmy zegara dobowego zapewniają najlepsze korzyści dla kości i stawów.

„Te wczesne badania na myszach badają powiązanie między lokalnymi zegarami w chrząstce stawowej a centralnym zegarem biologicznym w mózgu, co, jak sugerują wyniki, ma wpływ na to, jak szybko z biegiem czasu ulegają zniszczeniu nasze kości i chrząstki” – powiedział Donaldson. „Odkrycia pokazują, że kiedy te zegary przestają być zsynchronizowane, nasze kości i chrząstki niszczą się szybciej, ale kiedy są wyrównane, proces ten ulega spowolnieniu. Ćwiczenia o określonych porach dnia pomagają zsynchronizować zegary, co może spowolnić postęp zapalenia stawów. ”

Meng zauważa jednak również, że nawet jeśli pomylisz czas ćwiczeń, ale ogólnie ustalisz jakiś schemat, „twoje zegary biologiczne w końcu się ze sobą zrównają i przystosujesz się do tego. Nasza praca pokazała, że zegary w tkankach szkieletowych starszych zwierząt w dalszym ciągu reagują na codzienne wzorce ćwiczeń. W związku z tym grupy spacerowe organizowane dla osób starszych mogą być bardziej korzystne dla ich zdrowia, jeśli odbywają się codziennie o tej samej porze.”

Może to również pomóc zawodowym sportowcom, którzy często przekraczają strefy czasowe, lepiej chronić się przed kontuzjami.

Ćwiczenia fizyczne mają oczywiście wiele dobrze zbadanych korzyści zdrowotnych, w tym bezpośredni związek ze zdrowiem kości, przy zaledwie 3% poprawie, zmniejszając częstość złamań biodra o 45% u osób starszych.

„Wiemy już, że ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie bólu i skutków zapalenia stawów, a te bardzo wczesne badania pokazują, że ćwiczenia o określonych porach dnia mogą przynieść dodatkowe korzyści osobom cierpiącym na zapalenie stawów” – powiedział Donaldson. „Jest to ważne odkrycie, ponieważ może nam pomóc w opracowaniu bardziej ukierunkowanych metod leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak zapalenie stawów, z wykorzystaniem ćwiczeń i aktywności fizycznej”.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet w Manchesterze | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos