Co to jest RCS? Czym różni się od SMS-ów i iMessage?

Jaka jest różnica między wiadomościami SMS, RCS i iMessage, oraz co oznacza ich integracja dla użytkowników?

SMS, iMessage i RCS na iPhonie
SMS, iMessage i RCS na iPhonie

W tym tygodniu Apple ogłosiło, że będzie oferować obsługę RCS od 2024 roku na swoich urządzeniach. Decyzja ta skutecznie kończy jeden z najbardziej przedłużających się i zagmatwanych różnic w komunikacji między użytkownikami urządzeń z systemami iOS i Android. Jeśli nie masz pewności, co to oznacza, nie martw się: zaraz wyjaśnię, co może się zmienić wraz z przyjęciem przez firmę Apple protokołu przesyłania wiadomości nowej generacji od GSMA.

Co to jest SMS?

Short Message Service (SMS), czyli krótka wiadomość tekstowa, to jeden z najbardziej wszechobecnych protokołów przesyłania wiadomości na świecie. Jej początki sięgają początków technologii mobilnej. W grudniu 1992 roku Neil Papworth, wówczas inżynier w Vodafone, wysłał pierwszego SMS-a, w którym życzył swojemu szefowi „Merry Christmas” („Wesołych Świąt”). Na początku 2011 roku około 80 procent wszystkich użytkowników telefonów komórkowych na całym świecie – czyli około 3,5 miliarda ludzi – wysyłało wiadomości SMS co miesiąc.

Jednak w roku 2023 standard ma kilka zauważalnych wad. Wiadomości SMS mogą mieć maksymalnie 160 znaków, a wysyłane SMS-y nie mogą zawierać zdjęć, filmów, plików audio ani GIF-ów. W tym celu telefony komórkowe od dawna korzystają z protokołu pomocniczego znanego jako usługa wiadomości multimedialnych (MMS), ale i ona ma swoje ograniczenia techniczne, w tym żałośnie mały rozmiar wiadomości. SMS-y również nie obsługują szyfrowania typu end-to-end.

Jednak pomimo tego, że w epoce zdominowanej przez platformy komunikatorów internetowych SMS wydaje się przestarzały, ma on jedną zdecydowaną zaletę: wiadomości SMS są kierowane przez sieć komórkową Twojego operatora, co oznacza, że do korzystania z tej technologii nie jest konieczny pakiet danych i połączenie z internetem. Fakt ten oznacza, że SMS często służył jako rozwiązanie zastępcze dla bardziej zaawansowanych protokołów, takich jak na przykład iMessage.

Co to jest RCS?

RCS to skrót od Rich Communication Services, choć czasami jest również nazywany „Advanced Messaging”. Tak czy inaczej, często jest on pozycjonowany jako następca nowej generacji SMS-ów i MMS-ów. RCS umożliwia użytkownikom korzystanie z wielu funkcji, które wcześniej były dostępne wyłącznie na platformach przesyłania wiadomości typu over-the-top, takich jak WhatsApp.

Na przykład profil uniwersalny RCS obejmuje pełną obsługę potwierdzeń odczytu i wskaźników pisania w czasie rzeczywistym. Może także ułatwiać prowadzenie prawidłowych rozmów grupowych i umożliwiać użytkownikom wysyłanie obrazów, plików wideo i audio w wysokiej rozdzielczości. Od początku tego roku wdrożenie RCS przez Google domyślnie oferuje także kompleksowe szyfrowanie (E2EE) zarówno w przypadku czatów indywidualnych, jak i grupowych.

W przeciwieństwie do SMS-ów, wiadomości RCS są przesyłane przez komórkowe połączenie danych lub łącze Wi-Fi, a SMS-y działają jako rozwiązanie zastępcze. Z tego powodu starszy protokół prawdopodobnie jeszcze długo nam posłuży.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku RCS, jest to, że nie jest on i nigdy nie był pomyślany jako zamiennik lub konkurent aplikacji do przesyłania wiadomości błyskawicznych. W swej istocie RCS jest protokołem komunikacyjnym pomiędzy operatorami telefonii komórkowej oraz pomiędzy telefonem a operatorem. Skorzystanie z RCS nie wymaga rejestracji w nowej usłudze. Jeśli Twój telefon i operator obsługują RCS i używasz kompatybilnej aplikacji, takiej jak Wiadomości Google, możesz korzystać ze wszystkiego, co ma do zaoferowania protokół – oczywiście pod warunkiem, że osoba lub osoby, z którymi wysyłasz wiadomość, spełniają te same wymagania.

Jak iMessage pasuje do tego wszystkiego?

Firma Apple uruchomiła usługę iMessage w czerwcu 2011 roku, kilka miesięcy przed śmiercią Steve’a Jobsa. W przeciwieństwie do RCS, iMessage to zastrzeżony protokół przesyłania wiadomości kontrolowany wyłącznie przez firmę Apple i dostępny (z wyjątkiem niektórych nieoficjalnych obejść) tylko na urządzeniach iPhone, iPad, Apple Watch i Mac.

Różnica między wiadomościami iMessage a SMS/MMS
Różnica między wiadomościami iMessage a SMS/MMS

Począwszy od 2024 roku Apple planuje zintegrować obsługę RCS ze swoją aplikacją Wiadomości. Jednak w tej chwili oba protokoły nie komunikują się ze sobą. W związku z tym aplikacja Wiadomości firmy Apple będzie domyślnie korzystać z wiadomości SMS/MMS, gdy użytkownicy będą próbować wysyłać SMS-y i pliki multimedialne do osoby posiadającej telefon z Androidem.

Z perspektywy użytkownika iMessage może się wydawać, że użytkownicy Androida utknęli w minionej erze przesyłania wiadomości – mimo że ten ostatni nie jest winny tej sytuacji. Ze względu na to, że iMessage w komunikacji z Androidem opiera się na wiadomościach SMS/MMS, pliki multimedialne są pikselowane, nie ma żadnych potwierdzeń odczytu ani wskaźników pisania, a Ty zapominasz o próbach zaangażowania wielu użytkowników iPhone’a i Androida w jeden czat grupowy.

Jak doszliśmy do obecnej sytuacji?

Chociaż prace nad RCS rozpoczęły się zanim Apple ogłosiło iMessage, protokół miał jedną poważną wadę, która skazywała go na powolne wdrożenie. RCS to projekt angażujący wiele zainteresowanych stron, w którym uczestniczy GSMA – organizacja branżowa reprezentująca interesy całej branży komunikacji mobilnej. W 2015 roku Google odegrał bardziej aktywną rolę w rozprzestrzenianiu RCS, nabywając Jibe Mobile. Bazując na technologii Jibe, w rzeczywistości to Google zapewnia spoiwo spajające ekosystem RCS, ale przez długi czas firmie nie udało się zjednoczyć wszystkich zaangażowanych w RCS we wspólnym celu.

W rzeczywistości początki RCS były naznaczone falstartami, a niektórzy operatorzy, w tym grupa złożona z AT&T, T-Mobile i Verizon, utworzyli krótkotrwałą spółkę joint venture w celu popchnięcia protokołu do przodu, zanim ostatecznie sprzymierzyli się z Google’em. Nawet Samsung przez jakiś czas robił swoje, zanim ostatecznie zgodził się ustawić Wiadomości Google jako domyślną aplikację do przesyłania wiadomości dostarczaną na telefony w USA.

Z tego powodu Apple nie miał żadnych argumentów, aby przyjąć RCS. W końcu dlaczego miałby dać nieudolnemu konkurentowi coś za darmo? Jeszcze niedawno, bo w zeszłym roku, wydawało się, że szansa na to, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie, jest niewielka lub żadna. „Nie słyszę, jak nasi użytkownicy proszą, abyśmy włożyli w to dużo energii” – powiedział dyrektor generalny Apple Tim Cook na konferencji Code Conference w 2022 roku, kiedy zapytano go o przesyłanie wiadomości RCS. „Kup mamie iPhone’a” było jego ostatnim słowem w tej sprawie.

Ale także w zeszłym roku Unia Europejska przyjęła przełomową ustawę o rynkach i usługach cyfrowych (DMA). Ustawodawstwo wymaga, aby „strażnicy” nie faworyzowali własnych systemów ani nie ograniczali stron trzecich do współdziałania w ich obrębie. Gatekeeperami są wszelkie firmy spełniające określone kryteria finansowe i użytkowe. Apple zgodnie z prawem jest jedną z takich firm.

Na początku listopada Google wysłał do Komisji Europejskiej argument, że iMessage narusza DMA. To zapewne nie przypadek, że ogłoszenie RCS przez Apple zbiegło się z terminem, w którym firmy mogą składać skargi do DMA przed Sądem UE. W piątek UE ogłosiła, że Apple kwestionuje przydziały DMA. Szczegóły skarg firmy nie są publiczne, ale w zeszłym tygodniu Bloomberg poinformował, że Apple planuje zakwestionować oznaczenia strażników zarówno iMessage, jak i App Store.

Czy wsparcie Apple’a dla RCS oznacza koniec zielonych dymków z tekstem na iPhonie?

Jest za wcześnie, żeby to ostatecznie stwierdzić. W czwartek Apple podał niewiele szczegółów na temat sposobu wyświetlania i traktowania wiadomości RCS na swoich urządzeniach. Co więcej, firma zauważyła, że iMessage „pozostanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple”. To powiedziawszy, nawet jeśli przyjmiesz to stwierdzenie w ten sposób, że iMessage będzie nadal wyświetlać teksty z urządzeń innych niż Apple inaczej niż te wysyłane z iPhone’a, iPada lub Maca, przyjęcie RCS przez Apple’a zapewni lepszą wygodę użytkowania zarówno w przypadku użytkowników systemu iOS, jak i Androida.

Apple musi podać szczegóły, ale łatwo wyobrazić sobie przyszłość, w której aplikacja Wiadomości, dzięki RCS, prawidłowo wyświetla obrazy i filmy w wysokiej rozdzielczości wysyłane z telefonów z systemem Android oraz pozwala użytkownikom iOS i Androida brać udział w czatach grupowych bez przeszkód.

W czwartek Apple oświadczył również, że będzie współpracować z członkami GSMA w celu ulepszenia istniejącego protokołu Universal Profile, koncentrując się na dodaniu do standardu kompleksowego szyfrowania. Oczywiście trudniej jest odpowiedzieć na pytanie, czy ta interoperacyjność położy kres piętnu wokół zielonych baniek — stawiem, że nie :)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Engadget