„Tłuste koty”: nowe badanie ujawnia co wpływa na ich otyłość

Nowe badanie ujawniło, jak przejadanie się wpływa na trawienie kota i jego mikrobiom jelitowy — większa wiedza uzyskana dzięki badaniu może pomóc w zapobieganiu otyłości zwierząt domowych i związanym z nią problemom zdrowotnym.

Gruby kot siedzący na podłodze
fot. Depositphotos

Otyłość u kotów wzrasta, co może prowadzić do ich problemów zdrowotnych, podobnie jak u ludzi. I chociaż właściciele kotów chcą, aby ich futrzane pupile były szczęśliwe, z nowego badania wynika, że ​​zapewnianie im dużej ilości jedzenia i przekąsek nie jest dobrym rozwiązaniem. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign zbadali wpływ przejadania się i nadwagi na układ trawienny i mikroflorę jelitową kotów.

Około 60% kotów w USA ma nadwagę, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i przewlekłe stany zapalne. Chociaż wiele badań dotyczyło utraty wagi u kotów, niewiele uwagi poświęcono procesowi odwrotnemu, który również jest ważny. W tym badaniu chcieliśmy dowiedzieć się więcej na temat zmian metabolicznych i żołądkowo-jelitowych, które zachodzą w wyniku przejadania się i przyrostu masy ciała u kotów.

– stwierdziła Kelly Swanson, korespondentka autorka badania

Do badania zrekrutowano 11 dorosłych, wysterylizowanych kotek. Po dwóch tygodniach pomiarów wyjściowych i jedzeniu standardowej suchej karmy dla kotów, mogły jeść tyle, ile chciały przez 18 tygodni, podczas gdy badacze regularnie pobierali próbki krwi i kału oraz monitorowali aktywność fizyczną.

Koty natychmiast znacznie zwiększyły spożycie pokarmu i zaczęły przybierać na wadze. Na początku badania średni wynik kondycji ciała (BCS) kotów wynosił 5,41 w dziewięciopunktowej skali. Po 18 tygodniach przekarmiania wzrósł do 8,27, co oznacza 30% nadwagi. BCS jest odpowiednikiem wskaźnika masy ciała (BMI) dla człowieka.

Naukowcy przeanalizowali zmiany w wydalaniu kału, czasie pasażu żołądkowo-jelitowego, wydajności trawienia (trawienności składników odżywczych) i składzie bakteryjnym mikroflory w ciągu 20-tygodniowego badania.

Odkryliśmy, że w miarę jak koty jadły więcej i przybierały na wadze, skracał się czas pasażu żołądkowo-jelitowego, a tym samym wydajność trawienia. Kiedy organizm otrzymuje mniej pożywienia, będzie skuteczniejszy w wydobywaniu składników odżywczych. Kiedy jednak zwiększa się ilość pokarmu, przechodzi on przez układ trawienny szybciej i zostaje w nim wyodrębnionych mniej składników odżywczych.

– powiedziała Swanson

Zaobserwowano znaczące zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego u szczupłych kotów na początku badania i po 18 tygodniach przyrostu masy ciała. Wzrosła liczba Bifidobacterium, która ma działanie antybakteryjne, hamuje patogeny i stymuluje układ odpornościowy, podczas gdy liczba bakterii Collinsella, która rozkłada błonnik i jest powiązana z chorobami prozapalnymi, spadła. Obserwacje te były odwrotne do obserwacji u ludzi z nadwagą i sugerowały badaczom, że związek kotów z przyrostem masy ciała jest złożony.

„Zmiana czasu pasażu żołądkowo-jelitowego była nowym odkryciem i potencjalną przyczyną zmiany mikroflory kałowej” – powiedziała Swanson. „Przyszłe badania powinny rozważyć pomiar czasu tranzytu, aby lepiej wyjaśnić modyfikacje mikrobiomu zwierząt domowych”.

Być może nie było zaskoczeniem, że im więcej koty jadły, tym więcej wydalały. Jednak ich odchody miały niższe pH, co wskazywało, że stały się bardziej kwaśne.

„U ludzi niskie pH kału wskazuje na słabą absorpcję węglowodanów i tłuszczów” – mówi Swanson. „Nasze odkrycia korelują z tym, ponieważ obniżone pH kału wiąże się z większym spożyciem i zmniejszoną strawnością”.

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że przyrost masy ciała nie zmniejszył poziomu aktywności fizycznej kotów.

„Spodziewaliśmy się, że przyrost masy ciała może prowadzić do zmniejszenia aktywności fizycznej, ale nie zaobserwowaliśmy żadnych stałych zmian w poziomie aktywności” – stwierdza Swanson. „Może się to jednak różnić w zależności od poszczególnych kotów i ich środowiska oraz tego, jak często ich właściciele z nimi wchodzą w interakcje”.

Naukowcy twierdzą, że lepsze zrozumienie zmian metabolicznych i żołądkowo-jelitowych zachodzących w wyniku przyrostu masy ciała i otyłości u zwierząt domowych może pomóc w przyszłych planach zapobiegania i leczenia.

Na zakończenie badania koty zostały objęte dietą polegającą na ograniczeniu karmienia, co pomogło im powrócić do normalnej wagi.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Animal Science.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Uniwersytet Illinois Urbana-Champaign | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos