Wyższy poziom kofeiny we krwi może pomóc w walce z otyłością i cukrzycą typu 2.

W nowym badaniu zbadano wariacje genetyczne, które zmieniają metabolizm kofeiny i wpływ wysokiego poziomu kofeiny we krwi na choroby.

Źródła kofeiny
fot. Depositphotos

Kofeina jest spożywana na całym świecie w kawie, herbacie i napojach bezalkoholowych, a jej korzyści zdrowotne są badane od lat. Teraz naukowcy przyjrzeli się genom związanym z metabolizmem kofeiny, aby określić, w jaki sposób poziom kofeiny we krwi wpływa na tkankę tłuszczową oraz ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.

Standardowa filiżanka kawy (około 250 ml) zawiera od 70 do 150 mg kofeiny (C₈H₁₀N₄O₂). Dla porównania, 12 uncji (około 350 ml) napoju z kofeiną zawiera zwykle od 30 do 40 mg kofeiny, a filiżanka zielonej lub czarnej herbaty o pojemności 8 uncji zawiera od 30 do 50 mg.

Małe, krótkoterminowe badania wykazały, że spożycie kofeiny zmniejsza wskaźnik masy ciała (BMI) i masę tkanki tłuszczowej, ale jej długoterminowe skutki nie są znane. Inne badania wykazały, że picie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Jednak większość badań nie była w stanie wiarygodnie ustalić związku przyczynowego między spożyciem kofeiny a chorobą.

Kofeina jest metabolizowana głównie w wątrobie, ale na jej metabolizm mogą wpływać odmiany genów CYP1A2 i AHR. Osoby z odmianami tych genów wolniej metabolizują kofeinę, więc chociaż średnio spożywają mniej kawy, ich poziom kofeiny we krwi jest wyższy.

W nowym badaniu zbadano te różnice genetyczne przy użyciu randomizacji mendlowskiej, aby zbadać, czy długotrwała ekspozycja na wyższe poziomy kofeiny we krwi ma przyczynowy wpływ na BMI, cukrzycę typu 2. i choroby układu krążenia.

Wykorzystując metodę randomizacji mendlowskiej – techniki, która wykorzystuje warianty genetyczne wiarygodnie powiązane z modyfikowalnym czynnikiem ryzyka (tutaj poziom kofeiny we krwi) w celu uzyskania dowodów na przyczynowy wpływ tego czynnika ryzyka – naukowcy byli w stanie rozróżnić wpływ kofeiny od działania innych substancji obecnych w napojach zawierających kofeinę.

Naukowcy przeanalizowali dane uzyskane z badań asocjacyjnych całego genomu (GWAS) u 9876 osób pochodzenia europejskiego, badając rolę wariantów genetycznych CYP1A2 i AHR.

Analiza wykazała, że przewidywany genetycznie wyższy poziom kofeiny we krwi był związany z niższym BMI i tkanką tłuszczową oraz niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Co więcej, prawie połowa – 43% – wpływu na ryzyko cukrzycy wynikała ze zmniejszenia BMI. Nie było dowodów na istotny związek między genetycznie przewidywanym wyższym poziomem kofeiny we krwi a chorobami sercowo-naczyniowymi, w szczególności chorobą niedokrwienną serca, migotaniem przedsionków, niewydolnością serca i udarem mózgu.

Naukowcy wskazują na wykorzystanie mendlowskiej techniki randomizacji jako mocnej strony badania, ponieważ dzięki zastosowaniu ustalonych wariantów genetycznych zmniejsza się stronniczość: „Nasze wyniki randomizacji mendlowskiej sugerują, że kofeina może przynajmniej częściowo wyjaśniać odwrotną zależność między spożywaniem kawy a ryzykiem cukrzycy typu 2.” – stwierdzili naukowcy.

Są świadomi ograniczeń badania, z których jednym jest to, że uczestnicy byli wyłącznie pochodzenia europejskiego, więc wyniki mogą się nie nadawać do uogólnienia na populacje pozaeuropejskie. Naukowcy uważają jednak, że wyniki badania uzasadniają rozważenie włączenia napojów zawierających kofeinę jako środka zapobiegawczego.

Randomizowane kontrolowane badania są uzasadnione w celu oceny, czy bezkaloryczne napoje zawierające kofeinę mogą odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka otyłości i cukrzycy typu 2.

— stwierdzili naukowcy

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie BMJ Medicine.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Karolinska Institutet | Scimex | New Atlas
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos