Bard firmy Google dostępny teraz także dla nastolatków

Google pozwala nastolatkom korzystać ze swojego czatbota opartego na sztucznej inteligencji Bardd, choć z pewnymi ograniczeniami.

Bard firmy Google także dla nastolatków

Jak wynika z wpisu na blogu Tulsee Doshi z Google’a, firma zamierza umożliwić nastolatkom korzystanie z Barda już od dzisiaj, chociaż chatbot AI ma dla nich pewne ograniczenia ochronne. Bard będzie dostępny dla nastolatków w „większości krajów na całym świecie”, pod warunkiem, że spełnią oni wymagania Google’a dotyczące minimalnego wieku wymaganego do posiadania własnego konta.

W wielu krajach wiek ten wynosi 13 lat — Google wymienia wyjątki na swojej stronie pomocy. Na początek nastolatki będą mogły używać Barda tylko w języku angielskim, ale Doshi twierdzi, że Google „z czasem” doda więcej języków.

Google wprowadziło kilka środków bezpieczeństwa, które pomagają nastolatkom zrozumieć, jak działa generatywna sztuczna inteligencja i zapobiegają oglądaniu niebezpiecznych treści. W ramach procesu wdrażania nastolatków Google udostępni zasoby, takie jak wideo, które zawiera krótki przegląd tego, czym jest generatywna sztuczna inteligencja i niektórymi jej pułapkami (np. halucynacjami sztucznej inteligencji) — możesz je obejrzeć poniżej.

Kiedy nastolatek po raz pierwszy zadaje pytanie oparte na faktach, Doshi twierdzi, że firma uruchomi funkcję, która dokładnie sprawdzi odpowiedzi Barda w wyszukiwarce Google.

Google przeszkoliło także Barda w zakresie „rozpoznawania obszarów nieodpowiednich dla młodszych użytkowników” oraz „wdrożył funkcje bezpieczeństwa, które zapobiegają pojawianiu się w odpowiedziach kierowanych do nastolatków niebezpiecznych treści, takich jak substancje nielegalne lub objęte ograniczeniami wiekowymi” – mówi Doshi.

Firma dodaje też do Barda kilka nowych funkcji, które mogą być szczególnie przydatne dla nastolatków, ale z których mogą korzystać także wszyscy inni. Kiedy wpiszesz równanie matematyczne lub prześlesz jego zdjęcie, Bard wyjaśni, jak rozwiązać problem. Z czasem Google uczyniło wyszukiwarkę lepszym narzędziem do odrabiania zadań domowych. Bard będzie także mógł tworzyć wykresy na podstawie tabel lub danych w trybie podpowiedzi.

Google ogłosiło wprowadzenie Bard w lutym tego roku, a po ograniczonym uruchomieniu narzędzia w ramach wczesnego dostępu w USA i Wielkiej Brytanii firma oferuje obecnie Bard w ponad 230 krajach i terytoriach, w tym w Polsce. Google dodał także szereg nowych funkcji do Barda, który ma konkurować z chatbotami, takimi jak Copilot (dawniej. Bing Chat) firmy Microsoft, czy ChatGPT firmy OpenAI.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Keyword Google | The Verge