Bard AI to odpowiedź Google na ChatGPT do wyszukiwania konwersacyjnego

Zaufani testerzy uzyskują dostęp do Bard AI dzisiaj, szersze wdrożenie spodziewane jest w nadchodzących tygodniach.

Google Bard AI

Firma Google uczyniła ze sztucznej inteligencji kluczową część swojej tożsamości — na I/O 2017 sześć lat temu dyrektor generalny Sundar Pichai ogłosił, że firma przechodzi na podejście oparte na sztucznej inteligencji, a przełomowe technologie DeepMind potwierdziły to twierdzenie. Ale konkurencja zaczęła nadrabiać zaległości, zwłaszcza dzięki ChatGPT OpenAI oferującej bardziej konwersacyjne i dokładne odpowiedzi, niż mogłaby kiedykolwiek zapewnić karta Grafu Wiedzy w wyszukiwarce Google. Teraz Google poczyniło pierwsze poważne kroki w kierunku wprowadzenia wyszukiwarki w nową erę sztucznej inteligencji, otwierając dostęp do konwersacyjnego chatbota o nazwie Bard.

Zobacz też: Chatboty w Polsce 2020: 34% badanych woli rozmawiać z botem niż z człowiekiem

Bard jest os teraz dostępny dla „zaufanych testerów”, a Google spodziewa się szerszego udostępnienia narzędzia publicznie w nadchodzących tygodniach. Chatbot pobiera informacje z internetu w taki sam sposób jak wyszukiwarka Google, z wyjątkiem tego, że wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego z LaMDA Google, próbując bezpośrednio odpowiedzieć na pytania, a nie tylko wyświetlać wyniki. Jest to niesamowicie podobne do niedawnego ogłoszenia Microsoftu, że Bing wkrótce użyje ChatGPT, aby wyniki wyszukiwania były bardziej konwersacyjne.

LaMDA, czyli Language Model for Dialogue Applications, trafił na pierwsze strony gazet, gdy inżynier Google spekulował, że sztuczna inteligencja jest świadoma — firma zaprzeczyła temu twierdzeniu i od tego czasu rozstała się z pracownikiem, ale mimo to dyrektor naczelny Sundar Pichai bardzo dobrze wypowiadał się o możliwościach chatbota, twierdząc, że może podtrzymać rozmowę „bez względu na to, o czym rozmawiamy”.

Pierwsza wersja Bard będzie wykorzystywać odchudzoną wersję LaMDA, która wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, co pozwoli Google udostępnić narzędzie większej liczbie użytkowników podczas testów.

Wyszukiwarka Google może wkrótce zintegrować odpowiedzi konwersacyjne Barda

Ponieważ Bard wykorzystuje zdolności konwersacyjne LaMDA, aby wyszukiwarka Google była bardziej przystępna, trudno nie wyobrazić sobie firmy wykorzystującej tę technologię do ulepszania Asystenta Google. Wyszukiwanie tekstowe również mogłoby skorzystać na inteligentnych rozwiązaniach Bard — w rzeczywistości jeden zrzut ekranu udostępniony dzisiaj w oficjalnym poście na blogu Googl’a pokazuje, że chatbot udziela szczegółowej odpowiedzi na złożone zapytanie, zanim wyświetli typowe linki, których można się spodziewać w wyniku wyszukiwania Google.

Odpowiedź chatbota Bard AI firmy w wyszukiwarce Google
Odpowiedź chatbota Bard AI firmy w wyszukiwarce Google

Google organizuje krótkie 45-minutowe wydarzenie w Paryżu 8 lutego 2022 roku o 8:30 czasu wschodniego, aby omówić plany integracji sztucznej inteligencji z wyszukiwarką i mapami. Oczekujemy, że firma omówi Barda i jego zbliżające się publiczne wprowadzenie podczas wydarzenia, które będzie transmitowane na żywo w YouTubie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | Android Police