Programy TVP z MUX-3 od 15 grudnia 2023 roku w DVB-T2/HEVC

Telewizja Polska oficjalnie poinformowała, że od połowy grudnia kanały z multipleksu MUX-3 będą nadawane w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Kanały TVP z MUX-3 w standardzie DVB-T2/HEVC od połowy grudnia 2023 roku
Kanały TVP z MUX-3 w standardzie DVB-T2/HEVC od połowy grudnia 2023 roku | fot. Depositphotos

W październiku informowaliśmy, że kanały TVP z MUX-3 przejdą na nowy standard nadawania. Teraz już wiemy na pewno, że w połowie grudnia 2023 roku zmieni się standard nadawania programów dostępnych na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, który jako jedyny pozostawał jeszcze w starym standardzie telewizji cyfrowej DVB-T. Zmiana technologii nadawania umożliwi widzom odbieranie kanałów Telewizji Polskiej w lepszej jakości. Kanały telewizyjne TVP Historia i TVP3 po raz pierwszy przejdą na standard HD. Przełączenie odbędzie się w dwóch etapach i będzie poprzedzone ogólnopolską kampanią informacyjną, która wystartuje pod koniec listopada br. 

  • Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 roku i obejmie zachodnią część Polski, w tym województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.
  • Drugi etap zaplanowano w nocy z 18 na 19 grudnia 2023 roku we wschodniej części Polski, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Widzowie o zmianie standardu będą informowani w ramach wcześniej przygotowanej przez TVP kampanii informacyjnej, z udziałem Krzysztofa Ziemca i Tomasza Wolnego. W ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych zostanie wyemitowanych ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Multipleks miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4, jednak z powodu wojny na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji  wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję w DVB-T

Co jeśli Twój telewizor nie obsługuje nowego standardu DVB-T2/HEVC?

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych – czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC – po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info.

Wymiana urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwi dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej blisko czterdzieści programów telewizyjnych, w tym kilkanaście programów Telewizji Polskiej.

Według danych Nielsen Audience Measurement szacuje się, że obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie.

Celem kampanii będzie skuteczne dotarcie do tych wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników.

W ramach kampanii nie zabraknie też materiałów instruktażowych, przeznaczonych dla widzów, którzy już dzisiaj odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka), ci będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów jeśli ta nie zaktualizuje się automatycznie.

Przeczytaj także przydatne informacje na tamat standardu DVB-T2/HEVC:

W celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:

  • TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 roku,
  • TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos