Kanały z MUX-3 w DVB-T2/HEVC od końca listopada 2023 roku!

Kanały naziemnej telewizji cyfrowej z multipleksu MUX-3 przejdą wreszcie na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC pod koniec listopada tego roku.

Nowy standard DVB-T2 HEVC - nowy telewizor lub dekoder

Multipleks naziemny MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) musi do końca 2023 roku przejść na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Portal Wirtualnemedia.pl donosi, że nadawca publiczny nie będzie czekał do ostatniej chwili, i zrobi to na koniec listopada tego roku. Multipleks miał zmienić standard w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1, MUX-2 i MUX-4, jednak z powodu wojny na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji  wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na dalszą emisję w DVB-T. Szef UKE wyraził zgodę na nadawanie w starym standardzie do końca 2023 roku.

Jeszcze na początku zeszłego roku kilka milionów widzów w Polsce nie posiadało telewizorów lub tunerów zgodnych ze standardem DVB-T2/HEVC, ale po przejściu innych multipleksów na nowy standard, sytuacja się zmieniła.

W całej Polsce migracja miałaby zostać przeprowadzona stopniowo, ale nie potrwałaby dłużej niż tydzień. TVP chce zdążyć przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób przebywa na urlopach. Przedsięwzięcie wymaga zaangażowania m.in. inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Dzięki DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia poprawią jakość HD.

MUX-3 DVB-T (Terrestial) logo
MUX-3 DVB-T (Terrestial)

W nowym standardzie od początku jest już nadawany MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat). Z kolei starego DVB-T nie zmieni w najbliższej perspektywie MUX-8 (Metro, Zoom TV, WP, Nowa TV). Multipleksy lokalne Grupy MWE zamierzają zacząć przejście na DVB-T2/HEVC w styczniu 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wirtualnemedia