Czym tak właściwie jest DVB-T2 i czy trzeba zmienić telewizor?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się o DVB-T, jednak nadal nie wszyscy wiedzą, co to tak naprawdę oznacza i jaki będzie miało wpływ na nasze życie.

Dziewczyna z popcornem siedząca przed telewizorem
Etapy przełączeń na DVB-T2 w Polsce w 2021 roku

Informacja jest już potwierdzona, w 2022 roku planowana jest zmiana systemu nadawania telewizji z DVB-T na DVB-T2. Nie wszystkie telewizory, które posiadamy, są przystosowane do tej zmiany. Czy to oznacza dodatkowe koszty? Sprawdź!

Czym dokładnie jest DVB-T2 i po co zostaje wprowadzone?

DVB-T2 jest skrótem od nazwy Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2 i jest udoskonaloną wersją DVB-T, która daje znacznie większe możliwości. Jest standardem naziemnej telewizji cyfrowej umożliwiającej przesyłanie skompresowanych danych multimedialnych. To właśnie jemu zawdzięczasz możliwość odbierania telewizji naziemnej.

W 2013 roku został wprowadzony standard DVB-T, który obowiązuje do dzisiaj. Wcześniej, przed jego wprowadzeniem, wykorzystywano emisję sygnału analogowego. To właśnie wtedy wielu telewidzów zostało zmuszonych do wymiany swoich telewizorów, ponieważ stare modele kineskopowe nie były w stanie poradzić sobie z tak nowoczesną technologią.

Ewentualnie można było zakupić specjalną przystawkę, która umożliwiała korzystanie z tej technologii. Wielu ludzi obawia się, że w drugim kwartale 2022 roku sytuacja się powtórzy i wraz ze zmianą sygnału z DVB-T na DVB-T2, będzie się wiązała z kolejnymi kosztami. 

Etapy przełączeń na DVB-T2 w Polsce w 2022 roku
Etapy przełączeń na DVB-T2 w Polsce w 2022 roku (fot. Emitel)

Co z tymi kosztami?

Najpierw powinieneś ustalić, czy Twój telewizor będzie w stanie odbierać sygnał DVB-T2. Warto to sprawdzić, ponieważ część najnowszych modeli taką funkcję posiada. Niestety może się okazać, że Twój telewizor nie będzie w stanie poradzić sobie z taką technologią.  W tym przypadku możesz zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich zakład kupno nowego sprzętu, drugie jest znacznie prostsze, bo wymaga od Ciebie zakupu jedynie nowego dekodera: dekodera DVB-Tdekodera DVB-T2 lub dekodera DVB-T2 HEVC.

Trudno nie zauważyć, że zakup nowego dekodera będzie dla większości osób znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż będą w stanie korzystać z nowoczesnej technologii, jednocześnie ograniczając koszty do minimum. Trudno jest porównywać koszt zakupu nowoczesnego telewizora z nawet najbardziej nowoczesnym dekoderem. Pierwsze rozwiązanie nie ukrywajmy, mogłoby znacznie nadwyrężyć budżet wielu Polaków. 

Czym się różni DVB-T od DVB-T2?

Wiele osób zastanawia się, czy całe to zamieszanie związane z wprowadzeniem DVB-T2 jest naprawdę konieczne? Czy rzeczywiście będzie można zauważyć jakąś różnicę? Bez wątpliwości zmiana będzie bardzo zauważalna. Pierwszą zmianą jest znaczna poprawa jakości dźwięku oraz obrazu. Wreszcie wszystkie kanały naziemnej telewizji będą mogły być odbierane w jakości HD, standard DVB-T nie daje takiej możliwości. 

Kolejną różnicą jest to, że standard DVB-T2 umożliwi odbieranie telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Aplikacja ta pozwoli na łączenie się z konkretnym kanałem, po to, aby rozszerzyć jego funkcjonalność. Będziesz mógł otrzymywać spersonalizowane reklamy, uzyskać dostęp do zwiastunów albo archiwalnych materiałów. 

Komisja Europejska podjęła decyzję, która nakazuje wprowadzenie standardu DVB-T2. Jest to konieczne ze względu na to, że niektóre pasma telewizji naziemnej zostaną wykorzystane w rozwoju sieci 5G. Dzięki DVB-T2 sieć telewizyjna stanie się zupełnie odporna na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

źródło: artykuł partnerski