Na Sprawdzam TV przetestujesz swój telewizor pod kątem DVB-T2

Telewizja Polska uruchomiła nowy kanał Sprawdzam TV, na którym przetestujesz swój telewizor czy jest zgodny z nowym standardem telewizji naziemnej.

Plansza Sprawdzam TV – nowego kanału Telewizji Polskiej (pozycja 28.)
Plansza Sprawdzam TV – nowego kanału Telewizji Polskiej (pozycja 28.)

W czwartek 23 grudnia 2021 roku Telewizja Polska uruchomiła na 28. pozycji naziemnej telewizji cyfrowej nowy kanał-planszę Sprawdzam TV, na którym można łatwo przetestować zgodność swojego odbiornika telewizyjnego w związku z nadchodząca zmianą systemu z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Od końca marca 2022 roku do końca czerwca 2022 roku będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w kolejnych województwach naszego kraju. W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku, a stary DVB-T/MPEG-4 zostanie wyłączony. Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:  

  • od 28 marca 2022 roku – województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • od 25 kwietnia 2022 roku – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • od 23 maja 2022 roku – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • od 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Przeczytaj także: Czym tak właściwie jest DVB-T2 i czy trzeba zmienić telewizor?

Plansza na 28 kanale jest kodowana w nowym standardzie wideo HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym systemie. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program telewizyjny, pod nazwą „Sprawdzam TV”. 

Do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC.

Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie szybko mogą sprawdzić, czy posiadają sprzęt technicznie przygotowany do jego odbioru. Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest także za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.

Przeczytaj także:

Rząd pracuje nad nową ustawą, która pozwoli państwu częściowo refinansować zakup dodatkowego dekodera, umożliwiającego odbiór telewizji w DVB-T2. Zwrot będzie wynosił maksymalnie 100 zł, ale trzeba będzie o niego zawnioskować, a zakup sprzętu będzie musiał odbyć się we wskazanych sklepach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska