„Skandal Bettencourt: Jak oszukano najbogatszą kobietę świata” już na Netflixie!

Jak konflikt między najbogatszą kobietą świata i jej córką zmienił się w skandal na cały kraj? O tym opowiada ten wciągający serial dokumentalny.

Skandal Bettencourt: Jak oszukano najbogatszą kobietę świata - miniserial dokumentalny Netflix (2023)

Trzyczęściowy miniserial dokumentalny Skandal Bettencourt: Jak oszukano najbogatszą kobietę świata (tyt. oryg. The Billionaire, The Butler And The Boyfriend) opowiada o ostatnich latach Liliane Bettencourt, która w chwili śmierci w 2017 roku była najbogatszą kobietą na świecie. Jej majątek przekroczył 30 miliardów euro, dzięki posiadaniu największej liczby udziałów w ogromnym konglomeracie kosmetycznym L’Oreal.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci zaprzyjaźniła się z fotografem gwiazd François-Marie Banierem, któremu podarowała prezenty o łącznej wartości blisko 1 miliarda euro. Następnie skandal wymknął się spod kontroli, a Bettencourt oskarżono o unikanie podatków i opłacanie gotówką kampanii politycznych, w tym kampanii kandydata na prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.

Pierwszy odcinek omawia samotność Bettencourt na lata przed poznaniem Baniera. Choć była żoną André Bettencourta przez prawie 60 lat, z pewnością nie było to małżeństwo zrodzone z romantyzmu i miłości. Z wywiadów z osobami z najbliższego otoczenia Bettencourt oraz przyjaciółką artystki jej córki, Françoise Bettencourt Meyers, otrzymujemy obraz kobiety pogrążonej w głębokiej depresji, prowadzącej, mimo ogromnego bogactwa, życie, które uważała za puste.

Banier zrobił sesję zdjęciową z Bettencourt dla luksusowego magazynu w 1987 roku. Jego zuchwały sposób bycia, w jaki rozmawiał z Bettencourt, wzbudziły jego sympatię, a podczas ich przyjaźni podróżowali i spotykali celebrytów, a on generalnie wyciągał ją ze skorupy, w której się znajdowała. Jej córka Françoise nie pochwalała tej przyjaźni i jej podejrzenia co do jego zamiarów wzrosły, gdy dowiedziała się o prezentach w postaci dzieł sztuki i gotówce, które mu dawała, zwłaszcza w latach 1997–2007, kiedy zmarł jej ojciec André.

Po śmierci André Bettencourta popadała w coraz większą paranoję, zrywając relacje z córką i rozmawiając ze swoim doradcą finansowym, Patrice de Maistre, na temat tego, który członek jej licznego personelu może sprzymierzyć się przeciwko niej i Banierowi. Wtedy w akcji pojawiają się jej księgowa Claire Thibout i wieloletni kamerdyner Pascal Bonnefoy. To Thibout powiedział córce Bettencourt o prezentach dla Baniera, a Bonnefoy potajemnie nagrała rozmowy Bettencourta i de Maistre na temat personelu, co ostatecznie ujawniło dyskusje na temat przenoszenia pieniędzy w celu uniknięcia płacenia podatków.

Jakie seriale przypomina Skandal Bettencourt: Jak oszukano najbogatszą kobietę świata? Niektóre wybory stylistyczne w serialu w reżyserii Baptiste’a Etchegaraya i Maxime’a Bonneta przypominają niedawny serial The Enfield Poltergeist. Mianowicie w obu serialach aktorzy odgrywali rzeczywiste nagrania dźwiękowe.

Trudno podsumować historię ostatnich dekad życia Liliane Bettencourt, biorąc pod uwagę fakt, że skandale wokół niej tak szybko wymknęły się spod kontroli. Reżyserom Skandalu Bettencourt udaje się zrozumieć całą sytuację tak bardzo, jak tylko się da, głównie zaczynając od Baniera i dalszych historii.

Liliane Bettencourt na leżaku przed basenem
Liliane Bettencourt | fot. Netflix

Przecież gdyby członkowie z personelu Bettencourt od początku nie byli podejrzliwi wobec Baniera, nie dokonaliby nagrań, które mogłyby wyciągnąć konsekwencje w postaci uchylania się od płacenia podatków przez Bettencourt i jej nielegalnych wpłat pieniężnych na kampanie Sakozy’ego i innych polityków. Zatem spędzenie pierwszej godziny na wyjaśnianiu „L’affaire Bettencourt” daje widzom podstawę do zrozumienia, skąd wzięło się wszystko inne.

I szczerze mówiąc, cała sprawa z Banierem jest dość dziwna. Nie jest dziwne widzieć, jak ktoś taki jak Bettencourt zbliża się do ekstrawaganckiego i szczerego Baniera, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jej życie do czasu ich poznania wydawało jej się puste i spokojne. Nie jest też dziwne, że daje mu sześcio- i siedmiocyfrowe prezenty, biorąc pod uwagę jej ogromne bogactwo. Ale kiedy suma prezentów wyniosła około 1 miliarda euro, zaczynasz się zastanawiać, po co Banier potrzebował tych wszystkich pieniędzy i dlaczego ją wykorzystał.

Biorąc jednak pod uwagę, dokąd zmierza ten skandal, być może nigdy nie otrzymamy odpowiedzi. Nawet jeśli to zrobimy, będzie to bledsze w porównaniu z innymi rzeczami, które miały miejsce w latach poprzedzających śmierć Bettencourt, w tym z burzliwymi relacjami, jakie miała z córką. To fascynujący obraz tego, jak wiele intryg pałacowych może trwać nawet wśród personelu miliardera w XXI wieku. Jeden z dziennikarzy określił dramat wokół ekipy Bettencourt jako podobny do tego, jaki można zobaczyć w Downton Abbey, a pod koniec pierwszego odcinka dramat ten wydaje się jeszcze bardziej intrygujący niż cała afera z Banierem.

Serial dokumentalny Skandal Bettencourt: Jak oszukano najbogatszą kobietę świata to zwięzła opowieść o skandalu, który miał macki przypominające ośmiornicę. Opowiada historię ostatnich dziesięcioleci Liliane Bettencourt z wystarczającą ilością szczegółów, aby przyciągnąć widzów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Deadline | Netflix