3. sezon serii „Amerykańskie kroniki wojenne” tylko na Vodylli!

Od 13 listopada na platformie streamingowej filmów dokumentalnych VODYLLA można oglądać trzeci sezon oryginalnych materiałów archiwalnych z polskim lektorem z kolekcji „Amerykańskich kronik wojennych”.

„Amerykańskie kroniki wojenne” (3. sezon) na Vodylla

Kolekcja Amerykańskie kroniki wojenne wyprodukowane zostały przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Kolejne kroniki z kolekcji liczącej łącznie 200 godzin są tłumaczone na język polski. Trzeci sezon Amerykańskich kronik wojennych obejmuje 13 dokumentów. Są wśród nich kroniki poświęcone operacjom w okresie II wojny światowej w Europie, od Dunkierki, przez kampanię norweską, kampanię wrześniową, Bitwę o Anglię, nieudany desant pod Dieepe, bitwy pod Arnhem i San Pietro oraz wyścig o Berlin.

Sprawdź także: TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji po tygodniu od startu serwisu VODYLLA

Kronika „El Alamein” dokumentuje walki w Afryce Północnej, „Upadek Filipin” to zapis inwazji japońskiej na Filipiny oraz obrony wyspy przez wojska filipińskie i amerykańskie, a „Atak na Pacyfik” relacjonuje wojnę na wodach Pacyfiku. W kronikach wykorzystano relacje konkretnych żołnierzy wojsk alianckich oraz niemieckich lub japońskich, których losy być może przecięły się na linii frontu.

Wielka gratka dla fanów historii! Ponad 200 godzin oryginalnych kronik amerykańskich z okresów I wojny światowej, II wojny światowej, wojny w Korei, Wietnamie czy Iraku – z polskim lektorem! Cofnij się w czasie, poczuj ducha tamtych dni i przeżyj pełne emocji chwile z amerykańskimi żołnierzami. „Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości,  także dlatego że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne mniej znane polskiemu odbiorcy. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii i medioznawców. Żywy przykład tego, jak relacjonowano wojnę kilkadziesiąt lat temu.

Dlaczego ta kolekcja jest niezastąpionym źródłem historycznym?

Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej.

Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji.

 Amerykańskie kroniki wojenne to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców, a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.

Odcinki 3. sezonu serii „Amerykańskie kroniki wojenne”

Odcinek 27: Linia frontu. Arnhem
Bitwa pod Arnhem we wrześniu 1944 r. była etapem operacji aliantów zabezpieczającej strategiczne mosty na terenie Holandii, przekroczenie Renu i wkroczenie do Niemiec. 

Odcinek 28: Bitwa o San Pietro
Dokument Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych w reżyserii Johna Hustona poświęcony walkom w 1943 r. o włoskie miasteczko San Pietro. Kamerzyści filmowali u boku żołnierzy 36 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych. Pierwszy publiczny pokaz odbył się w 1945 r.

Odcinek 29: Linia frontu. Bitwa o Anglię
Kampania powietrzna w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej.

„Amerykańskie kroniki wojenne” (3. sezon) na Vodylla

Odcinek 30: Atak! Bitwa o Nową Brytanię
Dokument nakręcony przez żołnierzy Korpusu Łączności i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych podczas lądowania na plażach Arawe i walk na wyspie Nowa Brytania w 1943 r. Film dedykowany żołnierzom, którzy spoczęli pod drewnianymi krzyżami w drodze do Tokio.

Odcinek 31: Atak na Pacyfiku
Kronika w reżyserii Franka Capry dokumentująca amerykańsko-japońską walkę na wodach Pacyfiku. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o Amerykańskiej Marynarce Wojennej
i marynarzach. 

Odcinek 32: Linia frontu. Dunkierka
Niemieckie natarcie na początku 1940 r. i ewakuacja z Dunkierki ponad 300 000 żołnierzy alianckich. 

Odcinek 33: Linia frontu. Dieppe
19 sierpnia 1942 r. alianci przeprowadzili desant na francuski port Dieppe, który zakończył się katastrofą. Zginęło ponad 900 kanadyjskich żołnierzy, a tysiące zostało rannych i wziętych do niewoli.

Odcinek 34: Linia frontu. El Alamein
 Dokument relacjonujący walki pod El Alamein pomiędzy wojskami włoskimi i niemieckim Afrika Korps pod dowództwem feldmarszałka Erwina Rommla a brytyjską 8 Armią.

Odcinek 35: Linia frontu. Upadek Filipin
W 1941 r. wojska japońskie dokonały inwazji na Filipiny. Natarcie na półwysep Bataan na początku stycznia 1942 r. i przełamanie pozycji amerykańsko-filipińskich cztery miesiące później.

„Amerykańskie kroniki wojenne” (3. sezon) na Vodylla

Odcinek 36 Linia frontu. Kampania wrześniowa
Dokument relacjonujący wojnę obronną Polski we wrześniu 1939 r. Amerykański punkt widzenia. 

Odcinek 37: Linia frontu. Upadek Berlina
Ofensywna Armii Czerwonej i LWP przeprowadzona między 16 kwietnia a 2 maja 1945 roku na froncie wschodnim.

Odcinek 38: Linia frontu: Kampania norweska
Działania wojenne wojsk alianckich przeciwko inwazji niemieckiej na terytorium Danii
i Norwegii w 1940 r. 

Odcinek 39: Linia frontu. Operacja Dragoon
Aliancka operacja desantowa w południowej Francji w sierpniu 1944 roku. Wielka polityka
z udziałem Roosevelta, Churchilla, Czang Kaj-szeka i Stalina.

Oglądaj na VODYLLA

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Vodylla